Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dlaczego właściwie Chorwacja- MIESZANE uczucia [długie]

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dąbrówka
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 12.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dąbrówka » 03.08.2009 15:06

Wiesz, ja rozumiem że kryzys i że żyją głównie z turystyki ale sami sobie szkodzą takim podejściem, bo to już się robi po prostu niesmaczne.
Z informacji jakie uzyskałam od Chorwatów to co roku ceny szybują w górę o 10%.
Jeszcze mi się przypomniało, dla tych co dopiero pojadą niech uważają na robienie zdjęć np. uroczych regionalnych straganików na Krka, bo jak przyuważą to życzą sobie 10 kn za zdjęcie :lol: podobnie jak górale na Krupówkach (10 zeta) hehe.
freyu
Croentuzjasta
Posty: 142
Dołączył(a): 25.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) freyu » 03.08.2009 15:39

Z tym kryzysem to żartowałem bo teraz każdy mówi że ciężko bo kryzys... A co do cen, podwyżek itp to po prostu tak jak piszesz ty i wielu innych, kombinują jak zarobić na czymkolwiek. I nie ma znaczenia kraj: Polska, Chorwacja itd A że sobie sami szkodzą? A nad Bałtykiem to sobie nie szkodzą? To samo, ceny nieraz z kapelusza wyjęte ale i tak się znajdą łosie co zapłacą. A handlowcy zawsze będą narzekać że źle, że sezon zły, a z drugiej strony chatę buduje i to nie pierwszą, że o wypasionym aucie nie wspomnę :) Kapitalizm i demokracja. Nie chcesz to nie jedź, nie chcesz nie kupuj, a jak już chcesz to płacz i płać :)
dąbrówka
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 12.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dąbrówka » 03.08.2009 15:41

Ale za ulotki to u nas jeszcze nie kasują :D
Pepe12345
zbanowany
Posty: 328
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pepe12345 » 03.08.2009 16:31

Z taniej Chorwacji pozostał tylko w miarę rozsądnie wyceniony kwaterunek. Już pisałem w innym wątku i nawet wrzucałem linki do oferty sklepowej jakiegoś tam supermarketu z ponoć drogich Włoch. Niestety i ku zdziwieniu wielu Cromaniaków we Włoszech jest sporo taniej. Tania Chorwacja to była, ale się zmyła. Przykłady na szybko: brzoskwinie 90 centów/kg, woda 2l od 25centów za butelkę, piwko 0,6l- od 0.5 Euro, puszka coli 25 centów itp itd. Nawet pizza czy spaghetti w knajpie przy głównej ulicy kosztują od 6Euro (pizza) i od 3Euro (spaghetti) . Ceny z kurortu Lido di Jesolo z zeszłego roku.
Brawo dla autora postu, który miał jaja i napisał co mu leży na wątrobie, a nie zachowywał się po powrocie jak członek towarzystwa wzajemnej adoracji. Takie są fakty i tyle. Jak już pisałem kiedyś- kocham Chorwację, ale na szczęście ta miłość nie jest ślepa.
Pepe12345
zbanowany
Posty: 328
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pepe12345 » 03.08.2009 16:53

freyu napisał(a):Z tym kryzysem to żartowałem bo teraz każdy mówi że ciężko bo kryzys... A co do cen, podwyżek itp to po prostu tak jak piszesz ty i wielu innych, kombinują jak zarobić na czymkolwiek. I nie ma znaczenia kraj: Polska, Chorwacja itd A że sobie sami szkodzą? A nad Bałtykiem to sobie nie szkodzą? To samo, ceny nieraz z kapelusza wyjęte ale i tak się znajdą łosie co zapłacą. A handlowcy zawsze będą narzekać że źle, że sezon zły, a z drugiej strony chatę buduje i to nie pierwszą, że o wypasionym aucie nie wspomnę :) Kapitalizm i demokracja. Nie chcesz to nie jedź, nie chcesz nie kupuj, a jak już chcesz to płacz i płać :)


Tak, tylko że ktoś kto decyduje się na morze w Polsce NIE MA innej alternatywy od Bałtyku. Ktoś kto decyduje się na wakacje za granicą- nie musi jechać do Chorwacji. Jest Grecja, Hiszpania, Włochy itd. Taka jest różnica. Ja w tym roku planowałem 3 tygodnie w Cro (rodzina się uparła, a i ja nie miałem nic przeciwko) i ze 2-3 dni we Włoszech. Wyjdzie inaczej- tydzień w Cro i 2 tygodnie w domku campingowym we Włoszech. Nie jestem sknerą, broń Bóg, ale kurde tak się dać dymać prze 21 dni to nie dam. Źle bym się czuł. We Włoszech będą przynajmniej normalne ceny.
To fakty.
Ostatnio edytowano 03.08.2009 17:01 przez Pepe12345, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.08.2009 16:55

Pepe12345 napisał(a):Tania Chorwacja to była, ale się zmyła. Przykłady na szybko: brzoskwinie 90 centów/kg, woda 2l od 25centów za butelkę, piwko 0,6l- od 0.5 Euro, puszka coli 25 centów itp itd. Nawet pizza czy spaghetti w knajpie przy głównej ulicy kosztują od 6Euro (pizza) i od 3Euro (spaghetti) . Ceny z kurortu Lido di Jesolo z zeszłego roku


Wolę drożej gdzieś w Chorwacji niż "kurort" Lido di Jesolo
Pepe12345
zbanowany
Posty: 328
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pepe12345 » 03.08.2009 17:10

Janusz Bajcer napisał(a):
Pepe12345 napisał(a):Tania Chorwacja to była, ale się zmyła. Przykłady na szybko: brzoskwinie 90 centów/kg, woda 2l od 25centów za butelkę, piwko 0,6l- od 0.5 Euro, puszka coli 25 centów itp itd. Nawet pizza czy spaghetti w knajpie przy głównej ulicy kosztują od 6Euro (pizza) i od 3Euro (spaghetti) . Ceny z kurortu Lido di Jesolo z zeszłego roku


Wolę drożej gdzieś w Chorwacji niż "kurort" Lido di Jesolo


Ależ nikt tu nie dyskutuje nad "walorami artystycznymi" obu tych miejsc.
Nie ma czego porównywać. Ja osobiście nie mieszkałem nigdy w Jesolo, nie cierpię turystycznych kombinatów, ale bywałem tam kilka razy z dzieciakiem na plaży.
Chodzi tylko i wyłącznie o ceny. Jesolo posłużyło tylko jako przykład. To zatłoczony kurort, po którym można się spodziewać idiotycznych cen w szczycie sezonu, a tak nie jest. BTW Są ładniejsze miejsca i nawet nie daleko.
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 03.08.2009 17:18

dąbrówka napisał(a):Wiesz, ja rozumiem że kryzys i że żyją głównie z turystyki ale sami sobie szkodzą takim podejściem, bo to już się robi po prostu niesmaczne.
Z informacji jakie uzyskałam od Chorwatów to co roku ceny szybują w górę o 10%.
Jeszcze mi się przypomniało, dla tych co dopiero pojadą niech uważają na robienie zdjęć np. uroczych regionalnych straganików na Krka, bo jak przyuważą to życzą sobie 10 kn za zdjęcie :lol: podobnie jak górale na Krupówkach (10 zeta) hehe.
Podpinam się pod tą wypowiedz ale mógłbym także pod kilka innych.Zacznę od tego że nad Bałtykiem branża turystyczno-gastronomiczna itp. żyje w 90% z polskich turystów, którzy mają nad morze średnio 500km i jezdzić tam będą zawsze ,natomiast do Chorwacji większość Europy ,która się tam udaje ma dużo dalej i przyznacie "łatwiej" się wybrać na wakacje we własnym kraju ,co oczywiście nie oznacza że będzie ładniej czy przyjemniej. Co do cen przynajmniej w restauracjach itp. to podnoszenie ich w sposób ciągły co roku o nieważne ile procent ma krótkie nogi po prostu traci się potencjalnych klientów.Przebitka na jedzeniu jest ogromna dużo większa niż na napojach nie wliczając herbaty (400-600%) tak więc kiedy turystów jest mniej ,tak zwany kryzys szaleje większość na tym forum pisze że w knajpkach jest za drogo podwyższanie cen jest po prostu głupotą.Dla przeciętnej restauracji nawet obniżenie cen o 20-30% to żaden wysiłek nie mowiąc o pozostawieniu ich na zeszłorocznym poziomie.Zdecydowanie lepiej jest jeść małą łyżeczką niż wiosłem do kajaka.
freyu
Croentuzjasta
Posty: 142
Dołączył(a): 25.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) freyu » 03.08.2009 20:17

Zgadzam się. Oczywiście że lepiej przyciągnąć turystów niższą ceną i mieć ich więcej. Dla mnie to logiczne. Zarobek i tak będzie i tak. Ale to jest kwestia umiejętności handlu. Posługując się innym przykładem to widział ktoś żeby np sklepikarze czy straganiarze obniżyli na wieczór ceny nieświeżych już produktów? Np warzyw, owoców? Raczej wolą żeby zgniło i się zmarnowało ale obniżyć ceny to nie. Na zachodzie to normalne że rano kupujesz warzywa czy owoce drożej a wieczorem już taniej. Kwestia podejścia i umiejętności handlowania. Prędzej czy później iluś tam chorwackich restauratorów itp to zrozumie a tym czasem doją na maxa bo chętnych i tak jest wielu i tak. Ja do polskiego morza nie mam nic bo nad nim mieszkam i bardzo je lubię. Natomiast mając taki wybór jak niejeden turysta z południa, gdzie to Cro ma max 1000km i jeden dzień drogi to już wybór dla mnie byłby łatwiejszy - cieplejsze morze czyli Cro :)
marcin35
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 01.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin35 » 03.08.2009 20:24

freyu napisał(a):Zgadzam się. Oczywiście że lepiej przyciągnąć turystów niższą ceną i mieć ich więcej. Dla mnie to logiczne. Zarobek i tak będzie i tak. Ale to jest kwestia umiejętności handlu. Posługując się innym przykładem to widział ktoś żeby np sklepikarze czy straganiarze obniżyli na wieczór ceny nieświeżych już produktów? Np warzyw, owoców? Raczej wolą żeby zgniło i się zmarnowało ale obniżyć ceny to nie. Na zachodzie to normalne że rano kupujesz warzywa czy owoce drożej a wieczorem już taniej. Kwestia podejścia i umiejętności handlowania. Prędzej czy później iluś tam chorwackich restauratorów itp to zrozumie a tym czasem doją na maxa bo chętnych i tak jest wielu i tak. Ja do polskiego morza nie mam nic bo nad nim mieszkam i bardzo je lubię. Natomiast mając taki wybór jak niejeden turysta z południa, gdzie to Cro ma max 1000km i jeden dzień drogi to już wybór dla mnie byłby łatwiejszy - cieplejsze morze czyli Cro :)
Faktycznie południe Polski trzeba absolutnie wyłączyć z dyskusji :D
dąbrówka
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 12.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dąbrówka » 04.08.2009 10:01

Wiecie, ceny cenami nie ma co kryć drogo i już, jednak tak jak napisałam mnie najbardziej zaskoczyło podejście do turysty (swoich gości) - to ja bardziej zabiegałam o miłą atmosferę między nami a gospodarzami niż oni. W końcu to nie mi powinno zależeć aby jeszcze kiedyś do nich wrócić czy polecić dalej tą kawaterę czy miejscowość. Sami narzekali, że co roku w Zecevie (raptem 20 domów) byli zawsze Węgrzy a w tym roku ani jednego ale ja też już nie zamierzam nigdy więcej się tam pojawić po takim przedmiotowym traktowaniu zarówno przez gospodarzy jak i mieszkańców. Nie wiem ale nie zauważyłam tak szeroko opisywanej gościnności i uprzejmości ze strony Chorwatów.
freyu
Croentuzjasta
Posty: 142
Dołączył(a): 25.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) freyu » 04.08.2009 10:15

No ja akurat mam przeciwne wrażenia. Pierwszy raz na Chorwacji, pierwszy raz na oczy ludzi widziałem u których przebywaliśmy, a tym czasem gospodyni poczęstowała nas obiadem po przyjeździe. Innego dnia ciastka upiekła dla nas. A wieczorem pierwszego dnia butlę travaricy przyniosła :) Na trawienie oczywiście :) Nawet na stacjach benzynowych obsługa była miła i nawet np w Splicie pogadałem sobie z kolesiem o pogodzie i tym podobnych pierdołach. Moje wrażenie raczej pozytywne.
szpecgos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 19.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) szpecgos » 04.08.2009 10:17

dąbrówka napisał(a):Wiecie, ceny cenami nie ma co kryć drogo i już, jednak tak jak napisałam mnie najbardziej zaskoczyło podejście do turysty (swoich gości) - to ja bardziej zabiegałam o miłą atmosferę między nami a gospodarzami niż oni. W końcu to nie mi powinno zależeć aby jeszcze kiedyś do nich wrócić czy polecić dalej tą kawaterę czy miejscowość. Sami narzekali, że co roku w Zecevie (raptem 20 domów) byli zawsze Węgrzy a w tym roku ani jednego ale ja też już nie zamierzam nigdy więcej się tam pojawić po takim przedmiotowym traktowaniu zarówno przez gospodarzy jak i mieszkańców. Nie wiem ale nie zauważyłam tak szeroko opisywanej gościnności i uprzejmości ze strony Chorwatów.


Kwaterę rezerwowałaś wcześniej czy szukałaś na miejscu?
My dla przykładu rok temu byliśmy w ciemno.
Od gospodarzy otrzymaliśmy litr rakiji na powitanie, potem placki, winogrona, figi itd (nad polskim morzem nigdy się z czymś takim nie spotkałem).
Nie twierdzę natomiast, że wszyscy tacy są bo tak jak w Polsce są ludzie i Ludzie :D Pewnie tak wszędzie jest - ale nigdzie się nie spotkałem z takimi rzeczami jak opisujesz(może miałem po prostu szczęście :D )
dąbrówka
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 12.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dąbrówka » 04.08.2009 11:29

Kwaterę miałam już zarezerwowaną od lutego. Dlatego nie generalizuję jak napisałam w jednym w powyższych postów, bo 2 lata temu również zostaliśmy ugoszczeni. Chodzi mi o to, że podczas tego pobytu spotkałam się z takim traktowaniem, oszustwami, ściąganiem pieniędzy na każdym kroku i dlatego przyjechałam z przekonaniem, że chyba jednak coś się zmienia na niekorzyść...
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 04.08.2009 11:43

Janusz Bajcer napisał(a):
Pepe12345 napisał(a):Tania Chorwacja to była, ale się zmyła. Przykłady na szybko: brzoskwinie 90 centów/kg, woda 2l od 25centów za butelkę, piwko 0,6l- od 0.5 Euro, puszka coli 25 centów itp itd. Nawet pizza czy spaghetti w knajpie przy głównej ulicy kosztują od 6Euro (pizza) i od 3Euro (spaghetti) . Ceny z kurortu Lido di Jesolo z zeszłego roku


Wolę drożej gdzieś w Chorwacji niż "kurort" Lido di Jesolo


To dlaczego wspierasz gospodarkę TR zamiast HR :D :D :wink: ? :?:

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=24608

Pozdrav.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Dlaczego właściwie Chorwacja- MIESZANE uczucia [długie] - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone