Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PISAK - podsumowanie, FOTKI i PANORAMY

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
michalku
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.08.2010
PISAK - podsumowanie, FOTKI i PANORAMY

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalku » 18.08.2010 01:33

Witam,

w koncu zmusilem sie do dluzszego podsumowania mojego pierwszego wyjazdu z rodzinka do Chorwacji :)
W tresci kilka wskazowek, dla nowicjuszy, takich jak ja :)

Zapraszam do lektury i ogladania :)

W zalaczeniu linki do malej galerii zdjec z wyjazdu i dwie kolejne panoramy sferyczne (wczesniejsze, z Pisaka, w poscie http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=29618)

Panoramy z Makarskiej dla ciekawskich:
http://www.emku.pl/pano/panoramy-sferyc ... makarska1/
http://www.emku.pl/pano/panoramy-sferyc ... makarska2/

Po panoramie poruszamy sie myszka. Wystarczy, po zaladowaniu strony, wcisnac lewy klawisz myszki i z tak wduszonym, poruszac myszką w rozne strony. Mozna sie rozgladnac we wszystkich kierunkach. Kólko myszki zbliża/oddala widok.
Jesli panorama jest malo plynna, prosze w jej prawym dolnym rogu przestawic wartosc z Auto na DevalVR. Jest to plugin pozwalajacy na bardzo plynne ogladanie panoram sferycznych. Jesli go nie mamy w przegladarce, mozna go z linka (bedzie na otwartej stronie) zainstalowac.
Instalacja w przegladarce trwa kilka-kilkanascie sekund. Polecam bo warto :)


Galeria FOTO z wyprawy:
http://www.emku.pl/cho/


W galerii mozecie zobaczyc fotki z Pisaka, Omisu, Splitu, Makarskiej, Parku Krka i Trogiru :)

------------------------------------------------------------------------------
Ale od poczatku.

Trasa do:

Miejsce wyjazdu - Poznań
A dalej:

Legnica (chcialem ominac Wroclaw)
Wałbrzych
Brno
Wieden
Graz
Maribor
Zagrzeb
i Pisak

Winiety kupujemy w Czechach, Austrii i Słowenii. W Cho placimy za autostrady na bramkach (ale o tym pozniej).
Kupujemy je na stacjach benzynowych w danym kraju.
Jesli ktos, bedzie sie zastanawial (tak jak ja) jak powiedziec 'winiety' w tych jezykach to odpowiedz jest prosta: winieta :)
Winiety sa w Czechach i Austrii na 10 i 30 dni (wiecej mnie nie interesowalo).
Wystarczy tam powiedziec 'ten dejs' lub (uwaga trduniejsze) 'firty dejs' :) I juz wiadomo o co chodzi.
Na Słowenii winiety sa niestety na 7 dni (nie na 10) i na 30ci. Koszt to 30 EUR na 30 dni.
Na drogach Czech i Austrii znaki sa ustawione sensownie. Jak jest ograniczenie do np.40tu km/h, to wiadomo, ze wiecej sie nie da i lepiej nie probowac.
W Austrii sporo remontow na autostradach.

Zalozylem sobie, ze za paliwo i wszelkie oplaty bede placil karta kredyowa i tak tez robilem.
Warto miec jednak kilka drobnych w EUR, bo w Austrii ubikacje na stacjach sa platne i potem moze byc problem.
A, ze Austriacy Polakow nie lubia, to mozna sobie dzieki tym kilku drobnym zaoszczedzic glupich uwag.

W Cho przy wjezdzie na autostrade dostajemy kwitek z paskiem magnetycznym, a przy zjezdzie wkladamy go do czytnika i placimy.
Placilem karta kredytowa (nie ma autoryzacji wiec jest szybko) i zaoszczedzilo mi to kolejek na bramkach (sa osobne bramki dla platnosci karta), bo duzo wiecej ludzi placi gotowka.

Uwaga na termin wyjazdu!!!
W Cho turnusy zaczynaja sie w soboty. Wiec jak planowac wyjazd to tak, by zjawic sie na przejsciu Slowenia/Cho w sobote wczesniutko rano, albo wybrac inny dzien tygodnia.
Ja w zwiazku z tym, ze przekimalismy sie w Austrii na parkingu 2 godziny, dotarlem do przejscia Slo/Cho o godzinie 10tej rano w sobote i stalem 4 godziny po stronie Slowenskiej, zanim przejechalem granice.

Cala droga, lacznie z postojami i czekaniem na garnicy zajela mi niestety 26 godzin. Masakra.
Dodatkowo w Czechach wbilo mnie na szybkie drogi, dopiero przed Brnem. Byl to wynik przekraczania granicy niedalego Walbrzycha.


W samej Cho jedzie sie jak z platka.
Rowniez z wycieczkami w samej Cho nalezy uwazac na dni tygodnia.
Jesli chcemy sie poruszac magistrala (nieplatna) Adriatycka(?) to pon/wt/sro jest spokoj. W czwartek zaczyna sie juz mlyn.
A piatek i sobota to masakra.

Moja baza noclegowa i kompieliskowa byl Pisak (65km na poludnie od Splitu - w polowie drogi miedzy Omisem a Brela.
Malutka miescinka na zboczu. 2-3 knajpki. Kilka malych plaz. 2 sklepy. Jak dla mnie bomba. Zadnych nocnych wrzaskow i glosnej muzy.
Apartament zaklepalismy przez net i bylem bardzo zadowolony. 55EUR za dobe (duzy pokoj,kibelek z lazienka, kuchnia, 2 balkony, klima, pelne wyposazenie kuchni i ubikacji/lazienki - lacznie z recznikami).
Z duzego balkonu piekny widok przez zatoke na wyspy Brac i Hvar. Cudo.

Moje zwiedzanie to:
- Makarska - porownuje to do naszego Sopotu lub Łeby. Fajniutka starowka i nabrzerze - promenada.
- omis - taka nasza Ustka - nie podobal mi sie. Jedyne co bylo fajne, to dominujacy wysoko nad miastem, wysoko na wzgorzach stary klasztor(?), a raczej jego ruiny.
- Split - baza zakupowa. hipermarkety na obrzezach. pieknie polozone miasto. Od morza po gory. Na upartego mozna sobie wyobrazic, ze jadac z jednego konca miasta, lezacego nad morzem, na drugi koniec, lezacy w gorach, trzeba wziazc grubsze ciuchy do plecaka (wiadomo - roznica temperatur) :)
- Park Krka - park przyrodniczy, powyzej Sibeniku (ja wjezdzalem przez Lozovac) z pieknymi wodospadami.
Najlepiej jechac rano. Po poludniu full ludzi na kladkach, po ktorych sie chodzi wzdluz szlaku. Uwaga na kapiel. Mozna sie kapac pod wodospadem ale jest niebezpiecznie dla dzieci. Sa pod woda duze kamienie i dziury. Mozna latwo sobie krzywde zrobic i wpasc glebiej.
Dodajac do tego full upoconych, chcacych sie ochlodzic, przepychajacych sie turystow - moze sie zrobic groznie, bo nikt nie zwraca uwagi na to co dzieje sie dookola niego.
- Trogir - chyba najpiekniejsze z miejsc, w ktorych bylem. Miasto z wyspa, na ktorej znajduje sie stara czesc Trogiru z kamiennymi murami, kamienicami, wiezami, kosciolami itd.
Polecam, bo warto. wiecznie jest tam korek. warto postawic samochod na parkingu tuz przy wjezdzie do miasta i przejsc sie 500 metrow piechota, by uniknac korkow na 2 mostach.

We wszystkich miejscowosciach - po prostu (przepraszam) mniamniuśne lody. Kulka od 5 do 7 kun. Ale u nich jedna kulka, to tak jak u nas 2-3.

Start powrotu z Pisaka do Poznania to niedziela 8 rano.
Powrot zdecydowalem sie robic przez Wroclaw (wyliczylem, ze bedziemy tam w nocy), wiec Od Cho do granicy Polski, jechalem przez autostrady lub drogi ekpresowe.
Przejscie Czechy/Polska - Boboszow i tutaj po jego przekroczeniu, bajka sie skonczyla.
Do 50km przed Wroclawiem, czas mialem 13 godzin (lacznie z postojami i przerwami dla dzieci).
Od tego miejsca (godzina 22:30) do Poznania droga zajela mi 4,5 godziny. MA-SA-KRA.
Czyli jakies 1200km zajelo mi 13 godzin, a 250km u nas w kraju prawie 5!.
Po powrocie wlaczylem TV, a tam... 'gdzie jest krzyz!'.
Jak mlotkiem w glowe...
Zastanawiam sie jak w tym kraju moze byc dobrze, skoro nie potrafimy zbudowac przez 65 lat od konca wojny dobrych drog i obwodnic duzych miast, a najwiekszym problemem politykow i TV jest obecnie wiadomo co...
Ale to tak na marginesie, bo naprawde zrobilo mi sie przykro.
Mamy Baltyk, piekne gory a nie ma tam jak normalnie dojechac. Kleska.

To tyle. Jesli za duzo i za nudno, to przepraszam z calego serca, ale jestem ciagle pod wrazeniem.

dzieki i pozdrawiam
michał
Monty
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 07.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monty » 18.08.2010 21:53

Relacja baaaardzo skrócona, ale zdjęcia rewelacyjne!
Oddają tę czarowną Cro, którą miałem okazję oglądać w tym roku po raz pierwszy.
michalku
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalku » 18.08.2010 22:37

Monty napisał(a):Relacja baaaardzo skrócona, ale zdjęcia rewelacyjne!
Oddają tę czarowną Cro, którą miałem okazję oglądać w tym roku po raz pierwszy.


:) Dzieki za mile slowa.
Skrocona dlatego, bo wolalem zdac sie na obraz i oszczedzic tekstu.

pzdr
Michal
Janisia
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 29.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janisia » 19.08.2010 09:18

Piękne zdjęcia,śliczna rodzinka :)
michalku
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalku » 20.08.2010 00:14

Janisia napisał(a):Piękne zdjęcia,śliczna rodzinka :)


Dzięki :)

Rodzinka, po TYM pierwszym razie jest tak zachwycona, że w przyszłym roku, jak budżet pozwoli, chcemy do Cho wracać :)
A ja szczerze powiem, że chętnie bym się tam nawet przeprowadził.

pozdrawiam
Michał
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 20.08.2010 08:33

A ja szczerze powiem, że chętnie bym się tam nawet przeprowadził.


jasne, każdy z nas to przerabiał :D :D :D
Bogna
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 01.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bogna » 20.08.2010 13:24

Śliczne zdjęcia za 5 dni też będę w Pisaku mam nadzieje ze będą równie super jak twoje już nie mogę się doczekać na swoje pierwsze takie wakacje z rodzinką 8)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.08.2010 13:41

Panoram sferycznych tośmy jeszcze na forum nie mieli :wink: :wink: :wink:
Podobnym młotkiem dostaliśmy, po powrocie, po głowie. :cry: :cry: :cry:

pozdrowienia z Poznania :lol:
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 20.08.2010 15:05

Foty bajer :) fajnie, że Wam się podobało :D

pzdrawiam całą rodzinkę 8)
Darek
Kasieńka
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 114
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasieńka » 21.08.2010 21:19

Ech, fajnie powspominać kochany Pisaczek...
Suuuper te twoje zdjęcia, aż mi się w głowie zakręciło od oglądania ich " w kółko" :wink:
michalku
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalku » 22.08.2010 00:28

:)

longtom - no to sie tym bardziej cieszę.
Rozdziewiczyłem panoramicznie to forum :)

Darek, dzieki, pozdrowienia przekazane :)
Moze w przyszlym roku pojedziemy w jednym terminie ;)

Kasieńka baaardzo się cięszę, że się spodobało. A odnośnie kręcenia, to kręć się wolniej w takim razie na tych panoramach :)

Czytając komenty, żałuję, że nie miałem szansy pstryknąć więcej tych panoram. Naprawdę szkoda.

pozdrawiam oglądających
Michał
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 22.08.2010 08:08

longtom napisał(a):Panoram sferycznych tośmy jeszcze na forum nie mieli :wink:


Ano mieliśmy :Dtutaj :D

michalku napisał(a):
Czytając komenty, żałuję, że nie miałem szansy pstryknąć więcej tych panoram. Naprawdę szkoda.


Michale - co się odwlecze to nie uciecze :D Jedziesz w przyszłym roku na wakacje ? Mam nadzieję, że coś napstrykasz :D
Pozdrav.
MarekN.
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 01.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarekN. » 22.09.2010 22:20

Aż się łezka w oku kręci;). Przechadzałem się po tym ryneczku. Mam nadzieje, że za rok znów będę.

Pozdrawiam
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 22.09.2010 22:56

Fantastyczne zdjęcia a panorama mnie powaliła - rewelacja.
kendzior
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 18.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kendzior » 23.09.2010 14:18

Krystof napisał(a):
A ja szczerze powiem, że chętnie bym się tam nawet przeprowadził.


jasne, każdy z nas to przerabiał :D :D :D



No ale nie każdy montuje klimatyzatory :) . I ja sie też nad tym zastanawiam, bo rynek na to tam jest lekko powiedziawszy, duży. A jak doliczyć chłodnie sklepowe to już by było całkiem nieźle kurde.
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
PISAK - podsumowanie, FOTKI i PANORAMY
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone