Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śródziemnomorska 4,5 czyli ..

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.10.2010 16:21

weldon napisał(a):
longtom napisał(a):milin amerykański

Wiedziałem, że mogę liczyć na ciebie ... :D

Ale, czy mi się zdawało, czy na tym rosły owoce rohaca?


Owoc mimo że silnie przypomina młode strąki bobu jest w rzeczywistości torebką, dochodzącą do 12 cm długości. Torebka jest z obu stron ostro zakończona a wzdłuż dwóch szwów (dwa owocolistki) ściśnięta tworząc wyraźne kanty. Ścianki są twarde i silnie zdrewniałe z rzadkimi przetchlinkami w niewielkich zagłębieniach przypominających oczy (otwór przetchlinki jest jak źrenica).
Torebka jest przedzielona na pół przegrodą, początkowo dość grubą i mięsistą. Nasiona są dwuczęściowe, płaskie i skrzydełkowato obłonione. Ułożone są w szeregu jedno za drugim i wielokrotnie przykryte skrzydełkami kolejnych nasion. Dojrzałe torebki brązowieją, wysychają i pękają a dojrzałe nasiona są roznoszone przez wiatr (u nas milin rozmnaża się w hodowli przez odkłady). Kiełkują po zimie gdyż wymagają stratyfikacji. Obecność owoców zanotowano w Szczecinie, Wrocławiu. Opolu a więc w zachodniej części Polski. Nie wiadomo jaki gatunek zajmuje się u nas zapylaniem kwiatów (w naturze zapylaniem zajmują się głównie kolibry).
:wink: :wink: :wink:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.10.2010 17:12

Ja to chyba będę miała zawsze zaległości z Twoją relacją - jak ją na chwilę spuściłam z oka, to 15 stron przybyło 8O :lol: No dobra po przeczytaniu całości wiem, że takich jak ja, co nie wytrzymują tempa, jest więcej :wink: :lol:

1. Wiesz, no nie wiedziałam , że Szwedzi mają takie parcie na szkło :wink:


2.
weldon napisał(a): zamieniając w chwiejną, metalowa konstrukcje,
Ja zobaczyłam zdjęcie poniżej od razu mi się przypomniało, ze jednak ma lęk wysokości


3.
weldon napisał(a):Ptaszyska, jakby wyczuły, że już mnie obudziły skutecznie i, że nie są już tu potrzebne
- odleciały.
Bo one mają takie specjalne czujniki :lol:


pozdrawiam
:D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 20.10.2010 17:59

Tymona napisał(a):No dobra po przeczytaniu całości wiem, że takich jak ja, co nie wytrzymują tempa, jest więcej :wink: :lol:



Jak zwykle masz rację! :lol:
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 20.10.2010 18:01

weldon napisał(a):... żeby ... Kevlar już nie musiał :devil: ...

Pełen szacunek!!! Wikipedia przy Tobie wsiada. Tym bardziej ja wymiękam. Może jak zbiorę się w sobie to dokończę swoją mizerną relację jako suplement do Twojej pełnoprofesjonalnej relacji.
No aż mi wstyd że chociażby nie zwiedziłem Frapy. Ale pełno tam szlabanów, bram, furtek itd. Taki teren zamknięty mi się wydawał. Jachtu nie miałem zacumowanego. Ba, nawet rowerku wodnego to aż wstyd było się tam pchać. :wink:
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 20.10.2010 18:23

Weldon, ale masz tempo ... ciężko nadążyć.
Tyle rzeczy i ciągle nowe, nowe ... nowe.
Aż się pogubiłem - gdzie wy spaliście ?
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 20.10.2010 18:29

Crayfish napisał(a):Aż się pogubiłem - gdzie wy spaliście ?


W aucie :oczko_usmiech:

Nie daj się zwieść Crayfish - oni na dwa aparaty zdjęcia robili to pewnie teraz na cztery ręce relację piszą. :wink: :lol:



A ja dla odmiany przelatuję przez te strony z poszukiwaniu tych galerii ze zdjęciami z tego poranku z chmurkami i wieczornej i lipa... :( - nie wiem czy ja znaleźć nie mogę, czy jej jeszcze nie ma...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2010 18:41

longtom napisał(a):...


I tak podziw.
Szczerze mówiąc ja rozróżniam tylko, że coś jest fauna, albo flora ...
Jeszcze zwierzaki to jakoś lgną do nas, ale te kwiatki, krzaczki ...
Już wiem! Albo mają igły, albo liście ... :lol:

Tymona napisał(a):Ja to chyba będę miała zawsze zaległości z Twoją relacją - jak ją na chwilę spuściłam z oka, to 15 stron przybyło 8O :lol:


Sam nie wiem kiedy ... Ale, to już prawie koniec.

W zasadzie, to jeszcze tylko jeden półwysep, Rogoznica, Budapeszt ...
Sam już nie pamiętam. Musze do notatek zajrzeć :D

Kevlar napisał(a):Pełen szacunek!!! Wikipedia przy Tobie wsiada.

Nie no, dzięki, ale jednak to naprawdę można w internecie wszystko znaleźć.
Problem jest innego rodzaju - jak zrozumieć to, co google translator tłumaczy ... :wink:

Natomiast i to mi się w Rogoznicy podobało, jeszcze tam sporo zostało do obejrzenia i pokazania.

Crayfish napisał(a):Aż się pogubiłem - gdzie wy spaliście ?


Tutaj :D

Joanka23 napisał(a):A ja dla odmiany przelatuję przez te strony z poszukiwaniu tych galerii ze zdjęciami z tego poranku z chmurkami i wieczornej i lipa... :( - nie wiem czy ja znaleźć nie mogę, czy jej jeszcze nie ma...


A to tutaj :lol:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 20.10.2010 19:03

weldon napisał(a):A to tutaj :lol:


Ej ale ja nie o tym mówię :lol: ...znaczy się te też ładne, ale je już widziałam :lol:

Ale mnie chodzi o te o poranku gdzie potem pogoda była i te wieczorne takie pod czerwone...

...rany... znowu się cofać po stronach zaczęłam i mam: 28 i 29 strona - to nie są te gdzie mnie odesłałeś albo ja znowu źle szukam... :roll: :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2010 19:10

Dobra, to ja zrobię chwile przerwy i pouzupełniam spisy i linki ...

Tylko najpierw, bo dziś, wyjątkowo jesteśmy we trójkę, zrobimy selekcję zdjęć konkursowych :lol:

Linka do pakietu z cro ci nie dam, bo tam jest 81 galerii :oops:
i to jakoś pomieszanych, bo ta picasa robi to jak chce ...

O rany! Mam jeden komentarz! 8O 8O 8O
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2010 19:13

Chyba już wiem, zachód słońca i tęcza?
Wtedy nie było burzy ...

Burze miałem na początku, raz, porankiem, w środku i na koniec ...
Chociaż nie, na koniec to tylko było zimno.

I pochmurno.
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 20.10.2010 19:44

No prawie, żeśmy się dogadali :lol: ...nie do końca, ale chociaż po części :lol:

Nic to poczekam - teraz wiem przynajmniej, że ich jeszcze nie ma to szukać nie będę :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.10.2010 20:02

Tymona napisał(a):Ja to chyba będę miała zawsze zaległości z Twoją relacją - jak ją na chwilę spuściłam z oka, to 15 stron przybyło 8O :lol: No dobra po przeczytaniu całości wiem, że takich jak ja, co nie wytrzymują tempa, jest więcej :wink: :lol:

Jeśli się chce faktycznie zapoznać z tą relacją - żadnych szans, by wytrzymać to tempo...

To pewnie dlatego - już abstrahując od czasu poświęconego na czytanie tekstu - że przyjrzenie się zdjęciu zajmuje od kilku do kilkudziesięciu sekund. A zrobienie zdjęcia... no cóż, migawka szybciej pracuje. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 20.10.2010 20:09

Już ktoś przede mną napisał, że się pogubił. Ja też gdzieś to zgubiłam, nawet nie jestem pewna czy to wiedziałam. Dlatego pytam, tak nieśmiało (bo gapa przecież jestem) w jakim terminie był Wasz wyjazd. Tak z ciekawości pytam (mam w tym swój interes - lubię wiedzieć kiedy promyczki słoneczne tak oszczędnie zza ślicznych chmurek przebłyskują, nawiasem mówiąc Twoje zdjęcie z wielką półtora tęczą mam przed oczami - imponująca była i piękna) :?:

Ps Widać, że mieliście mnóstwo fajnie spędzonego czasu i tak urlopowo. :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2010 20:36

Franz napisał(a):A zrobienie zdjęcia... no cóż, migawka szybciej pracuje. ;)

A nie prawda, dużo ujęć sobie pokazywaliśmy, dyskutowaliśmy ...
Spieszyłem się tylko przy tych, których tu nie pokazywałem ... :wink:
Nie ten dział ...

A, tak w ogóle, to mógłbym "spacerowym krokiem" dodać w tytule.
Tak jakoś wyszło ...

Lidia K napisał(a):... w jakim terminie był Wasz wyjazd.

3 września wyjazd, w domu byliśmy siedemnastego.
Mieliśmy jeszcze z dzień, dwa posiedzieć, może w Budapeszcie,
może Bratysława, albo skręcić na Eger, ale ... stęskniliśmy się już wszyscy :oops:

Spis treści już uzupełniłem, zaraz galerie i będzie wszystko na prostej.

A nawet - z górki. Kończę już. Jeszcze dzień, nie, dwa ...
nie z powrotem, to będzie ... trzy dni. Co nas może jeszcze spotkać w tak krótkim czasie? :wink:

To znaczy, zapomniałem, bo u Kaśki jakiś suplemencik się plącze ...
Muszę obejrzeć, co się da pokazać z tego :)
Ostatnio edytowano 20.10.2010 20:45 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2010 20:42

Galerie z Rogoznicy

28 Rogoznica - plaża - zdjęcia: 103
29 Rogoznica wieczór - zdjęcia: 93
30 Plaża Lozica 7 rano - zdjęcia: 121
31 Smocze Oko Marina Frapa - zdjęcia: 119
32 Fale - zdjęcia: 74
33 Rogoznica - zdjęcia: 179
34a Trogir again 1 - zdjęcia: 90
34b Trogir again 2 - zdjęcia: 119
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Śródziemnomorska 4,5 czyli .. - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone