Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ślub cywilny w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anbarek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.01.2009
ślub cywilny w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbarek » 29.01.2009 19:10

Szukam kogoś kto pomógłby nam zorganizować ślub cywilny w Chorwacji lub brał taki ślub i podzieliłby się doświadczeniami. Będziemy wdzięczni za jakąkolwiek pomoc w tym temacie. mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.01.2009 19:18

Poczytaj tu i tu a także tu
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 29.01.2009 19:23

JacYamaha napisał(a):Poczytaj tu i tu a także tu


Poczekamy aż wypowiedzą sie nasi rezydenci Leon i Kasia bo tematy podrzucone są z lat 2005-2007 :roll: i przepisy dotyczące ślubów cywilnych mogły ulec zmienie... :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.01.2009 19:30

Ogólnie temat był poruszany jakoś na jesień 2008 ale teraz nie mogę znaleźć. I osoba zainteresowana obiecała napisać jak na bieżąco sprawy się mają i cisza - no chyba, że się rozmyślił.
Poczytaj forum - jest wypowiedź Katarzyny GB i autora.
Ciebie też proszę o opisanie po załatwieniu wszystkich formalności co i jak teraz wygląda. Napisz zapytanie do Konsulatu RP w Zagrzebiu.
Powodzenia
Jacek
anbarek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbarek » 30.01.2009 18:20

Dzięki za tak szybką reakcję na naszą prośbę. Z konsulatem już się skontaktowaliśmy, oto ich odpowiedź:
Ewentualna zgoda konsula na udzielenie ślubu uzależniona jest od terminu i możliwości Urzedu Konsularnego, zwykle bardzo ograniczone w sezonie letnim.
Po ustaleniu z konsulem ewentualnego terminu (na ok. 3 miesiące przed planowanym małżeństwem), należy dostarczyc następujące dane:
- dane dotyczące Państwa, kopie odpisów aktów urodzenia oraz nazwiska świadków (pełnoletnich),
- złożyć na co najmniej miesiąc przez planowanym małżeństwem oświadczenia o zdolności do zawarcia małżeństwa,
- odpisy aktów urodzenia (oryginały, można w dniu ślubu).
- osoba, która pozostawała już kiedyś w związku małżeńskim winna oprócz tego załączyć dokument stwierdzający ustanie poprzedniego małżeństwa, a więc np. odpis aktu małżeństwa z adnotacją USC o rozwodzie lub unieważnieniu, albo odpis orzeczenia (rozwodowego lub unieważniającego małżeństwo) polskiego sądu opatrzony klauzulą prawomocności, albo (wdowcy lub wdowy) - odpis aktu poprzedniego małżeństwa i odpis aktu zgonu współmałżonka.
Należy posiadać ważne polskie paszporty. Świadkowie powinni posiadać dokumenty tożsamości.
Koszt: 1314 HRK.
Uroczystość jest skromna, pomieszczenie w Ambasadzie może pomieścić kilkanaście osób, na stojąco. Po podpisaniu dokumentów można spełnić toast (szampana należy przywieźć ze sobą).
Akt małżeństwa jest tworzony w USC w Warszawie na podstawie przesłanych przez Ambasadę dokumentów w przeciągu zwykle ok. 1 miesiaca od zawarcia małżeństwa, odbiór w USC przy ul. Jezuickiej 1/3 w Warszawie, tel 022 504 52 06.
Faks Ambasady: 00385 1 4899420

Skontaktowaliśmy się też z paroma chorwackimi agencjami ślubnymi, zaproponowane przez nich ceny kształtują się na poziomie 2000 - 4000 euro w zależności od zawartości pakietu. Szukamy tańszego rozwiązania. Liczymy na ewentualną pomoc kogoś kto mieszka w Chorwacji, zna język i pomógłby mam załatwić formalności w tamtejszym USC.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.01.2009 19:09

Ślub w Ambasadzie RP w Zagrzebiu to chyba mało romantyczne...
anbarek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 02.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anbarek » 01.02.2009 21:25

Zgadza się, dlatego szukamy innego rozwiązania. Katarzyno, w Twoim poście z 30.06.2007r. znaleźliśmy wiele cennych informacji. Czy nie wiesz, czy dokumenty, które trzeba dostarczyć ponad miesiąc przed ślubem - należy złożyć osobiście (tak jak w Polsce) czy można przesłać pocztą (to by wiele uprościło).
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 01.02.2009 23:52

anbarek napisał(a):Zgadza się, dlatego szukamy innego rozwiązania. Katarzyno, w Twoim poście z 30.06.2007r. znaleźliśmy wiele cennych informacji. Czy nie wiesz, czy dokumenty, które trzeba dostarczyć ponad miesiąc przed ślubem - należy złożyć osobiście (tak jak w Polsce) czy można przesłać pocztą (to by wiele uprościło).


Hm, powiem w prost: nie wiem. Generalnie wydawałoby się, że tak, ponieważ procedura wymaga podpisania dokumentu, że "cała machina rusza" (w tym oświadczenia, że mówi się w j. hr, lub, że zgłasza się potrzebę obecnosci podczas ceremonii tłumacza przysięgłego) . Ale.....
Być może coś się zmieniło; być może można znaleźć kogoś (kierownika urzędu stanu cywilnego tutaj), który "pójdzie na rękę".
Pamiętam, że w jednym z tematów nt. ślubów cywilnych w Hr odezwał się forumowicz Leon, który ma w tej kwestii doświadczenie (oferował swoje usługi i załatwiał takie rzeczy).
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
ewutka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 06.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewutka » 21.02.2009 14:33

JacYamaha napisał(a):Ogólnie temat był poruszany jakoś na jesień 2008 ale teraz nie mogę znaleźć. I osoba zainteresowana obiecała napisać jak na bieżąco sprawy się mają i cisza - no chyba, że się rozmyślił.

Obiecała, obiecała i napisze jak tylko ślub się odbędzie. A, że pisała jesienią to trzeba poczekać do lata, bo ślub oczywiście w okresie letnim. Natomiast bez pomocy Leona chyba się nie obejdzie. Dlatego też Leonie jeżeli jeszcze tu zaglądasz napisz proszę czy jesteś w stanie pomóc moim znajomym, bo z tego co wyczytałam na forum nie jednej parze już pomogłeś. Wdzięczna bym była niezmiernie.

Pozdrav 8)
zhivago
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 05.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) zhivago » 05.03.2009 14:52

Witam,
Też jestem zainteresowany organizacją ślubu cywilnego w Chorwacji, poprosiłem Leona o zabranie głosu w tej sprawie.
Robert
lenka2000
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 26.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lenka2000 » 26.04.2009 12:09

witajcie,

też jestem zainteresowana takim ślubem , jestem ciekawa ewutko czy udało się skontaktować z Leonem ? czy posiadasz jakiś namiar na niego? i czy możesz się nim podzielić - mój e-mail : adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

pozdrawiam

Lenka
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.04.2009 14:00

lenka2000 napisał(a):witajcie,

też jestem zainteresowana takim ślubem , jestem ciekawa ewutko czy udało się skontaktować z Leonem ? czy posiadasz jakiś namiar na niego? i czy możesz się nim podzielić - mój e-mail : adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

pozdrawiam

Lenka


Rzuć okiem na ten temat
Pozdrawiam
ewutka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 06.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewutka » 27.04.2009 12:49

lenka2000 napisał(a):witajcie,

też jestem zainteresowana takim ślubem , jestem ciekawa ewutko czy udało się skontaktować z Leonem ? czy posiadasz jakiś namiar na niego? i czy możesz się nim podzielić - mój e-mail : adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

pozdrawiam

Lenka


Zerknij na temat, który podrzuciła Kasia. Leon już się tym nie zajmuje ale podaje namiar na Ivana Dražina. Skontaktowaliśmy się z nim. Doskonale mówi po polsku. Teraz jesteśmy z nim w kontakcie mailowym. Wszystko jest do zorganizowania. Oczywiście trzeba się tym zająć odpowiednio wcześniej.

Pozdrav 8)
lenka2000
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 26.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lenka2000 » 27.04.2009 19:02

BARDZO DZIĘKUJE ZA POMOC !!!
Lela
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 31.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lela » 04.05.2009 12:47

Obywatele polscy ślub cywilny poza granicami państwa polskiego mogą zawrzeć tylko i wyłącznie przed konsulem polskim w polskim konsulacie (ambasadzie). Żaden inny ślub nie zostanie uznany przez państwo polskie! Dotyczy to nie tylko Chorwacji, ale każdego innego kraju na świecie. Chodzi o to, że Polska uznaje za ważne prawnie tylko te śluby swoich obywateli, które zostały zawarte na jej terenie. Ambasada jest uznawana za teren i w jej obrębie obowiązuje prawo kraju, który reprezentuje.

Jeśli się komuś marzy romantyczny ślub w Dubrovniku, ma do wyboru albo wziąć ślub z Chorwatem/Chorwatką, albo wziąć kościelny. Ślub kościelny zawarty w Chorwacji pomiędzy obywatelami polskimi będzie uznany przez polski Kościół, ale nie przez polskie państwo.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
ślub cywilny w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone