Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja mało rzeczowa

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.11.2008 11:15

mkm napisał(a):Ja z kolei , widzę coraz więcej Francuzów ...


Czytając o tych pojawiających się nacjach stwierdzam-moim zdaniem jest coraz więcej Polaków :wink:
Tymona-wybacz

Pozdrawiam
Jacek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.11.2008 11:43

JacYamaha napisał(a):
mkm napisał(a):Ja z kolei , widzę coraz więcej Francuzów ...


Czytając o tych pojawiających się nacjach stwierdzam-moim zdaniem jest coraz więcej Polaków :wink:
Tymona-wybacz

Jacku, dla Ciebie wszystko :wink: , wybaczam (choć nie wiem co :?: )
i pozdrawiam :papa:[/code]
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007
Re: Relacja mało rzeczowa - cz.VII

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 20.11.2008 12:21

Tymona napisał(a):...I od tej pory wiedziałam, że z chorwackiej mamy trzeba brać przykład.


I to jest racja :!: U nas też była taka sytuacja, tylko ja się zachowywałam, jak ta mama chorwacka, misiu siup do wody z płetwami i deską, a ja smażonko :lol: , a znajomi 8O 8O 8O , "obgadali" nas (ale przyznali sie później), że tak dziecko smaopas puszczamy i bacznym okiem obserwowali, co też miś w wodzie robi :wink: :papa:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Relacja mało rzeczowa - cz.VII

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.11.2008 12:43

marsylia napisał(a):
Tymona napisał(a):...I od tej pory wiedziałam, że z chorwackiej mamy trzeba brać przykład.


I to jest racja :!: U nas też była taka sytuacja, tylko ja się zachowywałam, jak ta mama chorwacka, misiu siup do wody z płetwami i deską, a ja smażonko :lol: , a znajomi 8O 8O 8O , "obgadali" nas (ale przyznali sie później), że tak dziecko smaopas puszczamy i bacznym okiem obserwowali, co też miś w wodzie robi :wink: :papa:


Na szczęście człowiek się uczy całe życie :) :) Mi też się udało przejść na drugą stronę mocy :wink:
:papa:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Relacja mało rzeczowa - cz.VIII

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.11.2008 21:49

Plażowanie w Mostarze - hm, Mostar nie ma plaży : :wink:

Od razu małe sprostowanie odnośnie tytułu - my wiedzieliśmy, że urok Mostaru nie ma nic wspólnego z plażowaniem, natomiast nasze dzieci - nie. Więc poranek upłynął na negocjacjach, w wyniku których stanęło na tym, że dzisiaj nie ma kąpieli, ale za to jedziemy na lody :wink: ... do Mostaru.

Jak wiadomo (a to raczej dorośli wiedzą) na te lody z Dubrownika jedzie się ok. 2 godzin, bo trzeba dwukrotnie przejść przez przejście graniczne z BiH (Neum, Metković), a czasem natrafia się na korki :roll:

Przejście graniczne w Neum jest mocno tranzytowe i "europejskie", natomiast w Metković'ach poczułam, że zaczyna się podroż do trochę innego świata. Świata, który już na granicy mnie urzekł, na tyle, żeby do niego chcieć kiedyś wrócić na dłużej.

Przed przyjazdem do Mostaru to miejsce kojarzyło mi się (za sprawą Waszych relacji oczywiście) ze zniszczeniami wojennymi (które zaczęły uświadamiać mi tragizm niedawnej wojny na Bałkanach), z niesamowitym kolorem przecinającej miasto Neretwy, a także ,a raczej przede wszystkim, z pięknym niesamowitym, charakterystycznym mostem. I to moje wyobrażenie znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości.

A oto słynny Stary Most zwany też Tureckim, a raczej jego rekonstrukcja z 2004r. Przyznam, że lepiej mi się go oglądało, niż po nim chodziło :) bo ślizgaliśmy się okrutnie, co prawda ku uciesze nas wszystkich :lol: .

Obrazek


Nowością dla mnie był fakt, że woda w Neretwie jest (podobno) zawsze lodowata. A oto rzeka i kolor:

Obrazek

Zniszczenia wojenne są widoczne, ale widać także prace, które mają na celu odnawianie miasta. Mnie zaciekawił jeden z budynków (w jakiejś mocno bocznej uliczce), który był pensjonatem z pokojami do wynajęcia. Na tym podniszczonym domu widniała znana tabliczka z napisem "sobe apartman" (co na zdjęciu tylko trochę widać):

Obrazek

Jak Mostar, to i meczety:
Przed wejsciem do jednego z nich :)
Obrazek

Jak Mostar, to charakterystyczne kamienne mozaiki na chodniku:

Obrazek

Obrazek

Jak Mostar, to i wszędzie obecna woda, która zdecydowanie umila przetrwanie w mocno upalnych temperaturach. Z całego pobytu wakacyjnego to najcieplejszy dzień. Temperatura sięgnęła 40st. :roll: :

Obrazek

Ale na Mostarze się nie skończyło. Dzięki Cro.pli wiedziałam, że niedaleko miasta znajduje się dom derwiszów. Tak więc po przejechaniu 15km przyjechaliśmy do miejscowości Blagaj, która w czasach średniowiecza była uważana za stolicę Hercegowiny. Do Blagaju przyjeżdża się głównie po to, żeby zobaczyć przyklejony do skały dom derwiszow, który jak to w Pascalu napisano:"służył celom mieszkalnym i modlitewnym", a także, żeby zobaczyć nietypowe źródło Buny, która wpada do Neretwy.
Wydaje mi się, że to miejsce jest ważne dla "ludności tambylczej" :wink: , bo poza naszym autem na parkingu stały tylko samochody i kolonijne autokary z BiH :?: A może to tylko zbieg okoliczności :?:

Przed wejściem:
Obrazek

I to by było na tyle :)
A teraz lecę zapisać się do Klubu miłośników Mostaru:papa:

PS. I tak upłynął pierwszy tydzień naszych chorwackich wakacji. Następnie akcja przeniosi się na Hvar... :)
Ostatnio edytowano 15.12.2008 17:45 przez Tymona, łącznie edytowano 1 raz
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 20.11.2008 22:53

Super, super, super Obrazek

Z niecierpliwością czekam na Hvar .

Pozdrawiam Obrazek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.11.2008 23:02

Wiatm nowych gości :papa:

e-lka napisał(a):Super, super, super Obrazek

Z niecierpliwością czekam na Hvar .

Pozdrawiam Obrazek

A ja nawet wiem dlaczego :wink: :D :D

SVIBANJ napisał(a):Tymona , czeeeeeeekam na ten Hvar i czeeeeeekam :D :D :D i doczekać się nie mogę :D :D :D
Długo jeszcze :!: :D [/b]

Już za chwileczkę, już za momencik...

pozdrawiam
Ostatnio edytowano 20.11.2008 23:09 przez Tymona, łącznie edytowano 1 raz
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 20.11.2008 23:05

Tymona , czeeeeeeekam na ten Hvar i czeeeeeekam :D :D :D i doczekać się nie mogę :D :D :D
Długo jeszcze :!: :D [/b]
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 20.11.2008 23:10

SVIBANJ napisał(a):Tymona , czeeeeeeekam na ten Hvar i czeeeeeekam :D :D :D i doczekać się nie mogę :D :D :D
Długo jeszcze :!: :D [/b]


Doczekasz się kolego :D Jeszcze musimy "przetrawić" Mostar :wink:
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 20.11.2008 23:15

Z tym "poganianiem" Tymony to był oczywiście taki mały żarcik. Mostar "przetrawię" z prawdziwa rozkoszą bo pilnie przygotowuje się do roli członka Klubu Miłośników Mostaru :D
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.11.2008 23:19

:lol: :lol: :lol:
:papa:
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 21.11.2008 01:19

oj Mostar..cudnie tam :)
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 21.11.2008 11:14

Buna i domek derwiszów

Obrazek

Obrazek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 21.11.2008 11:22

MWN wielkie dzięki za uzupełnienie mojej relacji - takich zdjęć mi właśnie brakowało - szczególnie to drugie, które pokazuje dom derwiszów z drugiej strony.

No i muszę się przyznać :oops: , ze znowu dało się we znaki moje roztrzepanie, bo zapamniałam :oops: wkleić zdjęcia "ze źródłem" - ale na szczęście Ty nadrobiłeś moje zaległości i sprawiłeś, że relacja się bardziej urzeczowiła :)

:papa:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 21.11.2008 11:46

Jak tak Ci się podoba to jeszcze domek z bliska i z dołu

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Relacja mało rzeczowa - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone