Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zimowa Istria 2022

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
p_majer
Cromaniak
Posty: 555
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) p_majer » 04.03.2022 16:22

mchrob napisał(a):
p_majer napisał(a):Super zdjęcia - kwitnąca w lutym roślinność to po prostu lekarstwo dla duszy.
Oby świat jak najszybciej wrócił "na normalne tory" - na ile to oczywiście możliwe, bo od 24 lutego jakoś trudno myśleć o wakacyjnym wyjeździe do CRO.
Choć serce tęskni ...

mchrob napisał(a):Jakąś odskocznię od rzeczywistości trzeba mieć.


Jasne,odskocznia od rzeczywistości wskazana - szkoda tylko, że od tygodnia rzeczywistość taka ... nierzeczywista.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18652
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.03.2022 15:21

Super zdjęcia , Michale i świetny pomysł na ferie :D Będziecie mieli dwie wiosny w roku . . .
Istria dla nas jest miejscem kojarzonym z głównymi wyjazdami wakacyjnymi , tak już jest i zupełnie nie potrafię tego uzasadnić :lol: . Zimowe wyjazdy to były na narty ( kiedyś , jak zdrowie pozwalało ) , albo "w poszukiwaniu lata zimą " :wink:

Czekam na więcej

Pozdrawiam
Piotr
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.03.2022 12:02

piotrf napisał(a):Super zdjęcia , Michale i świetny pomysł na ferie :D Będziecie mieli dwie wiosny w roku . . .
Istria dla nas jest miejscem kojarzonym z głównymi wyjazdami wakacyjnymi , tak już jest i zupełnie nie potrafię tego uzasadnić :lol: . Zimowe wyjazdy to były na narty ( kiedyś , jak zdrowie pozwalało ) , albo "w poszukiwaniu lata zimą " :wink:

Czekam na więcej

Pozdrawiam
Piotr


Piotrze dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam wzajemnie. Co do tej drugiej wiosny się zgadzam, niestety teraz doświadczamy drugiej zimy a to już nie jest takie fajne :lol:

Zapraszam na kolejne odcinki relacji.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.03.2022 14:06

Wstaje kolejny dzień. Dość tego lenistwa, trzeba się gdzieś ruszyć.
Jako że to nasza druga wizyta na Istrii mieliśmy dylemat co chcemy teraz obejrzeć. Ale doszliśmy do wniosku że nie będziemy się powtarzać. Pula, Rovinii, Motovun czy Grožnjan już widzieliśmy, dlatego tam nie pojedziemy.
Na pewno chcemy przejechać wzdłuż wybrzeża na północ ale ze względu, że dzisiaj jest pochmurnie wolimy ten dzień przeznaczyć na eksplorację interioru a nad morze wybrać się w kolejnym dniu.

Miejsce stacjonowania we Vrsarze naturalnie nakierowało mnie na cel dzisiejszej wycieczki. Przejedziemy wzdłuż Limskiej Dragi i popatrzymy co tam warto odwiedzić.

A co takiego ta Limska Draga? Nie jest geologiem żeby prowadzić tu wykład ale coś doczytałem a coś udało mi się zobaczyć więc może kogoś to zainteresuje. Każdy zna Kanał Limski, który jest częścią właśnie tej Limskiej Dragi czyli doliny lub wąwozu (nie wiem jak to określić prawidłowo). Jest to wąwóz utworzony przez kiedyś płynącą tu rzekę Pazinčicę, która ze względu na procesy geologiczne zmieniła bieg (wpłynęła pod ziemię). Wąwóz częściowo zalało morze i powstał Kanał Limski ale większa jego część przebiega lądem. Najlepiej zilustruje to mapka z wikipedii.

Limska_draga_-_pregled.png


Nad Kanał Limski wrócimy później a na początek jedziemy do ruin zamku Dvigrad

d01.JPG


Dvigrad to średniowieczne miasto i fort. Od XVIII wieku całkowicie zrujnowane i opuszczone ale wcześniej tętniło życiem i było zamieszkiwane nawet przez kilka tysięcy osób.
Ruiny zwiedzać można za darmo, nie ma żadnej kasy czy obsługi. Jednak do niektórych fragmentów nie ma dostępu po są zakratowane (nie wiem jak wygląda to w sezonie).
Całość robi bardzo ciekawe wrażenie szczególnie że kamienie obrośnięte są taką "romantyczną" zielenią. Niestety pogoda nie pozwala wydobyć ze zdjęć pełnego ich piękna. Brakuje błękitu nieba :cry:

d02.JPG

d04.JPG

d05.JPG


Z ruin jest piękny widok na pobliski wiadukt w ciągu autostrady A9 spinający dwa brzegi Limskiej Dragi.

d06.JPG


Wiadukt oddano do użytku w 1991 roku. Wznosi się 125 metrów ponad dnem doliny.

d07.JPG


Zapuszczamy się między pozostałości miasta

d08.JPG


i focimy dookoła.

d09.jpg

d10.JPG

d11.JPG


Z góry ponoć lepiej widać. :wink:

d12.JPG

d13.JPG

d14.JPG

d15.JPG


Powoli idziemy do samochodu, byliśmy tu sami. Wcześniej minęliśmy się jedynie z grupą która przyjechała samochodem na francuskich tablicach.

d16.JPG


Kolejny przystankiem naszej wycieczki jest Žminj. To też miasteczko z bardzo długą historią ale nie popadło w taką ruinę jak Dvigrad lecz z czasem zostało przebudowane i ze starej zabudowy niewiele już pozostało.

Ciekawy jest kościół Św. Michała Archanioła. Jest to kościół barokowy zbudowany na miejscu wcześniejszego małego zamkowego kościółka. Z ciekawostek na boczną fasadę przebudowano wcześniejszą zamkową ścianę.

d17.JPG


Na frontowej ścianie rzeźba naszego wspólnego patrona (mojego i kościelnego :wink: ).

d18.JPG


Obok miejskie studnie.

d19.JPG


Idziemy w stronę wieży która pozostała po średniowiecznych murach.

d20.JPG


Nie wiem czy jest zamieszkała, ale balkonik ma niczego sobie. :hearts:

d21.JPG

d22.JPG


Obchodzimy jeszcze okoliczne uliczki odnajdując ślady nadchodzącej wiosny.
Żonkile w pełnym rozkwicie.

d23.JPG


Tu też pięknie zakwitło ale nie wiem co to za roślina? Może ktoś rozpozna.

d24.JPG


Wsiadamy do auta i jedziemy dalej ale to już w kolejnym odcinku. Zdradzę tylko że jedziemy do stolicy. :oczko_usmiech:
Ostatnio edytowano 06.03.2022 19:00 przez mchrob, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18652
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.03.2022 18:34

Pigwowiec tak u mnie wygląda , gdy rozpoczyna kwitnienie , więc stawiam na pigwowiec ale pewny nie jestem :wink:


Pozdrawiam
Piotr
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 06.03.2022 19:12

piotrf napisał(a):Pigwowiec tak u mnie wygląda , gdy rozpoczyna kwitnienie , więc stawiam na pigwowiec ale pewny nie jestem :wink:
Pozdrawiam
Piotr


Przeglądając teraz zdjęcia kwitnących pigwowców muszę przyznać Ci rację. To chyba to - dziękuję.
komaciek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 475
Dołączył(a): 27.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) komaciek » 06.03.2022 23:26

To co mnie urzekło w Istrii, to weneckie miasta zachodniego wybrzeża, ślady habsburskiego okresu na Riwierze Opatijskiej, opadający do morza masyw Učka na dłuższe wędrówki i istryjska Malvazija. To dla mnie region numer dwa w Chorwacji :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.03.2022 10:26

komaciek napisał(a):To co mnie urzekło w Istrii, to weneckie miasta zachodniego wybrzeża, ślady habsburskiego okresu na Riwierze Opatijskiej, opadający do morza masyw Učka na dłuższe wędrówki i istryjska Malvazija. To dla mnie region numer dwa w Chorwacji :)

Tego wszystkiego udało mi się doświadczyć podczas tej wizyty - może poza wędrówką po Učkce (nie wiem jak to odmienić) - choć autem przejechaliśmy górą w jedną stronę. Zapraszam na kolejne odcinki.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12796
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.03.2022 11:45

Jak fajnie zobaczyć po długim czasie Twoją żonę :wink: Pozdrów Ja ode mnie koniecznie :papa:

Ciekawe miejsca odwiedzacie. Dla nas cała Istria to jedna wielka nieznajoma. I o ile z wybrzeża coś tam widziałam w relacjach tak interior całkiem obcy :D
Tylko ten nurek mnie zaniepokoił - chyba długo mu się zeszło z pływaniem skoro aż skamieniał biedaczek :mrgreen:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 07.03.2022 13:45

Kapitańska Baba napisał(a):Jak fajnie zobaczyć po długim czasie Twoją żonę :wink: Pozdrów Ja ode mnie koniecznie :papa:

Pozdrowię na pewno - dziekuje :hearts:
Kapitańska Baba napisał(a):Ciekawe miejsca odwiedzacie. Dla nas cała Istria to jedna wielka nieznajoma. I o ile z wybrzeża coś tam widziałam w relacjach tak interior całkiem obcy :D
Tylko ten nurek mnie zaniepokoił - chyba długo mu się zeszło z pływaniem skoro aż skamieniał biedaczek :mrgreen:


Ciężko pewnie was naciągnąć na nieżeglarskie wycieczki to i interioru nie poznajecie. Ale akurat Istarski jest bardzo ciekawy i warto. Co do nurka to pewnie czeka do lata żeby trochę opalenizny lapnąć bo coś bledziutki taki :lol:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 13.03.2022 22:16

Była krótka przerwa w relacjonowaniu ale już do was wracam. :mrgreen:

Poprzedni odcinek zakończyłem informacją, że jedziemy do stolicy.

Oczywiście stolicy Istarskiej županiji czyli do Pazina. Stolica zbyt wielka nie jest bo wg Wiki liczy 4300 mieszkańców czyli mniej niż wieś w której obecnie zamieszkujemy, no ale to jednak Chorwackie "miasto wojewódzkie".

Dojeżdżamy do miasta i z lenistwa staram się zaparkować gdzieś na starym mieście. Zapuszczamy się w coraz węższe uliczki i ciągle nie mogę nic wolnego znaleźć, każda kolejna coraz bardziej stroma aż tak bardzo, że już bym się bał zostawić auta na ręcznym. Na szczęście da się go objechać w koło i nie musimy się cofać. Przy drugim okrążeniu parkujemy już wcześniej na parkingu przy Centrum Kultury.

Idziemy się przejść. Przechodzimy przez centralny plac miasta.

e01.JPG

e01a.JPG


Pijemy szybką kawę w jednej z kawiarni i idziemy stronę Zamku.

e02.JPG

e03.JPG


Po drodze mijamy XVIII wieczną Dzwonnicę św. Mikołaja niestety pięknie opakowaną w folii z powodu remontu :x

e04.JPG

e05.JPG


Drogowskazy kierują do dwóch głównych atrakcji miasta.

e06.JPG


Ktoś zgasił papierosa na trawniku - nieładnie. :devil:

e07.JPG


A oto już i sam Kaštel

e08.JPG


Jest dość stary :) bo powstał w 983 roku ale później był wielokrotnie przebudowywany.

e09.JPG

e10.JPG


W środku działa podobno multimedialne muzeum ale nieczynne w poniedziałki (a mamy akurat poniedziałek)

e11.JPG


Pozostaje nam tylko widok zewnętrza.

e12.JPG


Obok zamku znajdują się jeszcze takie malownicze ruiny.

e13.JPG


Zamek pasadowiony jest na wysokiej skarpie. Zdjęcie nie oddaje widoku tej przepaści.

e14.JPG


Kawałek dalej jest most łączący brzegi wąwozu.

e15.JPG


A w dole druga miejska atrakcja czyli Pazinska jama

e15a.JPG


Tymi schodami można dojść do jaskini.

e16.JPG


Kawałek dalej Pazinčica znika w czeluściach skał i kończy swój nadziemny bieg.

e17.JPG


Niestety atrakcja otwarta tylko w sezonie :x

e18.JPG


Na przeciwnej skale podest z którego chętni mogą zakosztować adrenaliny czyli Pazinska Zip Line.

e19.JPG


Dla chętnych link do organizatora atrakcji https://www.facebook.com/zipline.pazin
Obejrzałem sobie kilka filmików. Nie wiem ile musiałby mi ktoś zapłacić bym się zgodził tak zjechać? :mrgreen:

Wracamy na most

e20.JPG


Pazinčica widziana z mostu. Z lękiem wysokości nie polecam zaglądać w dół.

e21.JPG

e22.JPG


Rzeka jest ciekawa nie tylko z tego że kończy bieg pod ziemią. Wyżej tworzy też malownicze kaskady. Dowiedziałem się o nich później ale dla zobrazowania zdjęcia z GM

e22a.jpg

e22b.jpg


Zamkniętych atrakcji więcej nie odwiedziliśmy, wracamy więc do samochodu. Tak na serio to widziałem wcześniej, że nie uda nam się zwiedzić zamku i jaskini więc nie jesteśmy rozczarowani. 8)

e23.JPG

e24.JPG

e25.JPG


Jeszcze tylko kilka minut i opuszczamy miasto. Wracamy na drugi koniec Limskiej Dragi.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11379
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.03.2022 11:50

Dziękuję za pokazanie Dvigradu; podczas pobytu na Istrii odpuściliśmy sobie go, tak jak Zarečki Krov oraz Vodnjan. Zatem trzeba kiedyś tam wrócić :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12796
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 14.03.2022 12:00

Ze zjazdu nie skorzystałabym za nic w świecie :roll: Fajny ten kastel, rzeczka i okolice również urocze. Szkoda, że jaskinia zamknięta, takie miejsca bardzo lubię odwiedzać :D
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.03.2022 17:35

te kiero napisał(a):Dziękuję za pokazanie Dvigradu; podczas pobytu na Istrii odpuściliśmy sobie go, tak jak Zarečki Krov oraz Vodnjan. Zatem trzeba kiedyś tam wrócić :papa:


Po twojej relacji widzę że jesteś niezłym szperaczem ciekawych miejsc na pewno jeszcze kiedyś uda ci się je zobaczyć :D
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 14.03.2022 17:36

Kapitańska Baba napisał(a):Ze zjazdu nie skorzystałabym za nic w świecie :roll: Fajny ten kastel, rzeczka i okolice również urocze. Szkoda, że jaskinia zamknięta, takie miejsca bardzo lubię odwiedzać :D

W tym dniu najbardziej brakowało nam słońca na szczęście już wkrótce dostaniemy go w hurtowej ilości :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zimowa Istria 2022 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone