Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zdjęcia z delfinem nie będzie - Lošinj i Korčula 2024

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 06.08.2024 15:24

maslinka napisał(a):Główny plac, czyli Trg Studenac. Właśnie zaczyna się mecz Słowenia - Portugalia. Tłumnie przybyli Słoweńcy z ośrodka wypoczynkowego Bučanje (tego, w którym wczoraj wodowaliśmy Osiołka):
Sądzimy, że to oni, bo właśnie stanęli na baczność i wraz z zawodnikami, będą śpiewać słoweński hymn :)

Bardzo mi się podoba ich postawa :tak:
maslinka napisał(a):Tak, zdarzają się takie sytuacje. Podobnie jak takie, że na większych stołach, dla 6-8 osób, prawie zawsze jest tabliczka: rezerwacja. To wygodne, gdy dwie osoby szukają stolika; kelner pokazuje tabliczkę i sprawa jest "czysta" :? ... Niestety, w wielu restauracjach małe stoły są w mniejszości; nieciekawa perspektywa dla par... :|

Podczas tegorocznych wakacji mieliśmy inną sytuację. Nasza 9 osobowa grupa była tak smacznym kąskiem, że kelnerzy zaczęli innych klientów przenosić na dalszy stolik, jeszcze innych, którzy już kończyli - pośpieszać, żebyśmy tylko nie odeszli. Było nam głupio :oops: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.08.2024 16:30

piekara114 napisał(a):Aga, nie byliśmy w Dolu, w ogólne mało jeździliśmy, bo plaża fajna była "pod nosem", a wielkich zabytków na Brać nie ma, przynajmniej dla mnie....

Oj, to szkoda, Dol jest akurat bardzo fajny :)

Kapitańska Baba napisał(a):
piekara114 napisał(a):Co do relacji...coś skrobnę, ale część o Cro raczej w formie przemyśleń, porównań (po 15 pobytach jakieś tam wnioski mam :D ) niż typowej relacji.


Ciekawa jestem tych porównań i przemyśleń więc pisz :tak:

Też mnie to ciekawi :chytry:

Jestem świadoma wad Chorwacji i tego, że się zmienia ;), ale póki co, nie ma dla nas alternatywy, jeśli chcemy spędzać czas tak, jak lubimy - kajakiem odkrywać ustronne zatoczki, a wieczorem pójść do knajpki na starówce :)

Chorwacja jest piękna, a dojazd samochodem coraz krótszy 8) A jeśli chodzi o zwiedzanie i zobaczenie czegoś innego, wystarczą mi kilkudniowe wypady samolotowe do innych krajów :D Przynajmniej na razie :chytry:

wiola2012 napisał(a):Podczas tegorocznych wakacji mieliśmy inną sytuację. Nasza 9 osobowa grupa była tak smacznym kąskiem, że kelnerzy zaczęli innych klientów przenosić na dalszy stolik, jeszcze innych, którzy już kończyli - pośpieszać, żebyśmy tylko nie odeszli. Było nam głupio :oops: .

Prawa rynku 8) Trudno się dziwić :)


Dzień 4. (2 lipca, wtorek): Zatoka Čikat

Dzisiaj odpoczynek od kajakowania, bo podobno ma wiać bora. Plus jest taki, że poprawi przejrzystość powietrza, widoczność była kiepskawa.

Małż idzie rano po pieczywo do centrum Nerezine i jak zwykle mija małego mieszkańca wygodnie śpiącego na białym ręczniku :lol::

2024-07-02-08h59m20.jpg

Niektórzy to się dobrze w życiu ustawili :mg:

Dzisiaj będziemy eksplorować wyspę Lošinj, która jest zdecydowanie mniejsza od Cresu, a mam wrażenie, że oferuje więcej atrakcji niż sąsiadka ;) Mijamy uvalę Kovčanje, w której znajdują się obiekty wojskowe:

2024-07-02-10h50m22.JPG


Nawigacja głupio puszcza nas przez centrum Małego Lošinja, a my jej słuchamy ;):

2024-07-02-11h00m05.JPG


Przejeżdżamy przez nabrzeże:

2024-07-02-11h00m19.JPG

2024-07-02-11h00m47.JPG


Pięknie tu:

2024-07-02-11h01m00.JPG


Oczywiście wrócimy któregoś dnia, wieczorem. Pierwszym naszym celem dzisiaj jest zatoka Čikat. 13 lat temu w ogóle nie dotarliśmy w to miejsce. Maździaka zostawiamy na darmowym parkingu w lesie ;), niedaleko hotelu Alhambra i schodzimy w stronę morza. Od razu uderza nas fakt, jak bujna jest tutaj roślinność :D:

2024-07-02-11h09m47.JPG

A zapach kwiatów przyjemnie drażni nozdrza ;)

Uvala Čikat jest głęboko wcięta, chroniona przed wszystkimi wiatrami, z wyjątkiem tego z zachodu ;)

Znajdują się tu luksusowe wille i hotele:

2024-07-02-11h13m38.JPG


W XIX wieku było to uzdrowisko, które gościło wielu przedstawicieli austro-węgierskiej arystokracji. Klimat pozostał ;) Jest czyściutko, nawet jakby sterylnie ;), a ta "plaża" jest zamykana i dostępna wyłącznie dla gości hotelu Alhambra:

2024-07-02-11h11m26.jpg


Zrobiło się elitarnie 8O Dla wszystkich innych są kamyczki między "betonami" ;):

2024-07-02-11h12m50.JPG


Żartuję ;) Oprócz tej jednej zamkniętej plaży, reszta wybrzeża w Čikat Bay jest dla wszystkich 8)

A oto sprawca całego zamieszania - Ambroz Haračić:

2024-07-02-11h13m42.jpg


To chorwacki botanik, który urodził się w Malim Lošinju i 18 lat poświęcił na prowadzenie pomiarów i obserwacji meteorologicznych w swoim rodzinnym mieście. Na podstawie wyników jego badań rząd austro-węgierski ogłosił Mali Lošinj uzdrowiskiem, co zaowocowało rozwojem turystyki na wyspie.

Rzeczywiście, można się tu poczuć jak w uzdrowisku, eleganckim i raczej dla ludzi z grubszym portfelem. Taką chatę mogłabym przygarnąć :mg::

2024-07-02-11h10m24.jpg


Uwagę zwraca też różowa Willa Carolina:

2024-07-02-12h26m33.JPG


przed którą znajdują się kamienne schodki prowadzące do morza:

2024-07-02-11h19m58.JPG


Ta "plaża" jest zawsze zajęta :evil: (Zrobię jeszcze jedno podejście, ale nie uda mi się tam zapozować :|) A chciałam trochę zgapić i zrobić zdjęcie podobne do tego, które ma w avatarze Epepa :D :D :D

Właścicielem owej willi był nie kto inny jak cesarz Franciszek Józef, który przyjeżdżał tutaj z małżonką Sisi :)

Ta żółta też mi się podoba :D:

2024-07-02-11h17m34.JPG


Podobnie jak gigantyczne maki (?):

2024-07-02-12h28m50.JPG

które w nocy świecą :D Sprawdzimy za kilka dni...

Każda grządka przed hotelami jest zadbana, ogrodnicy cały czas pracują:

2024-07-02-11h21m50.JPG


Ktoś musi pracować, aby odpoczywać mógł ktoś... W tak pięknych okolicznościach przyrody :hearts::

2024-07-02-12h27m51.JPG


Woda przejrzysta, zachęca do kąpieli. Później wskoczę :D Na razie mam wielką ochotę schłodzić się od środka ;) Idziemy do tego przybytku:

2024-07-02-11h25m00.JPG


Na jednym z krzeseł śpi uroczy koteł:

2024-07-02-11h25m19.jpg


To knajpka Latino Beach ze świetnym klimatem. Fajna muzyka, udziela się nam atmosfera i chyba udaje mi się poczuć fjakę :D Do tego pyszne belgijskie piwko, jakaś IPA :):

2024-07-02-11h34m52.jpg


W wystroju lokalu wykorzystano dary morza i lasu:

2024-07-02-11h48m14.jpg


Na koniec wizyty w zatoce Čikat koniecznie muszę się wykąpać. Nie mam butów do wody, ale z pomocą przychodzą schodki:

2024-07-02-12h11m46.JPG


Można też skorzystać z jednej z licznych drabinek. Jest cudnie! :hearts::

2024-07-02-12h14m51.jpg


Powoli kierujemy się w stronę Maździaka. Chcę jeszcze sprawdzić, czy kamienne schodki przed Karoliną są wolne. Niestety, nie będę miała na nich zdjęcia :(:

2024-07-02-12h26m39.JPG


Oni się rozkładali, nie odwrotnie. Może trzeba tu sobie zająć kolejkę ;)

Obojgu nam bardzo podobało się w uvali Čikat. To bardzo eleganckie miejsce, z którego bije niesamowity spokój, a leniwa atmosfera szybko się udziela. W pakiecie dostajemy zapach kwiatów i bujność przyrody; wszystkie zmysły są dopieszczone :chytry: Polecam, choćby na krótki spacer :D
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 06.08.2024 16:40

Na jednym z krzeseł śpi uroczy koteł:

To na bank kotka ;) Takie umaszczenie mają praktycznie tylko dziewczyny :)
Pozdrav.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8813
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.08.2024 18:15

maslinka napisał(a):Chcę jeszcze sprawdzić, czy kamienne schodki przed Karoliną są wolne. Niestety, nie będę miała na nich zdjęcia :

W czasie majówki z wolnym miejscem na fotosesje nie było najmniejszego problemu :) .

Messenger_creation_65c2b6a4-a1f5-4810-a599-8dc82cda31a1.jpeg


Čikat to najbardziej ekskluzywna część Mali Lošinja.
Ciekawa jestem, którą uvale odwiedzicie jako następną.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5019
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.08.2024 18:17

maslinka napisał(a):Podobnie jak gigantyczne maki (?):

Bardzo mi się podobają te makowe lampy. Ich kolor świetnie kontrastuje z otoczeniem.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16087
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.08.2024 19:27

Marzenia, super fotka. Było trzeba siąść na balustradzie..
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8813
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.08.2024 21:00

piekara114 napisał(a):Marzenia, super fotka. Było trzeba siąść na balustradzie..

Bez szans. Za bardzo chlapało :lol: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16087
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.08.2024 21:40

Ale jaka byłaby fotka z kroplami wody....
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.08.2024 21:52

marze_na napisał(a):W czasie majówki z wolnym miejscem na fotosesje nie było najmniejszego problemu :) .

Tak się domyślałam :) Musimy tam kiedyś pojechać w maju 8)

marze_na napisał(a):Ciekawa jestem, którą uvale odwiedzicie jako następną.

Zanim znajdziemy plażę, będzie trochę widoków z góry :)

megidh napisał(a):Bardzo mi się podobają te makowe lampy. Ich kolor świetnie kontrastuje z otoczeniem.

Tak, świetne są! A w nocy wyglądają jeszcze lepiej :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8813
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.08.2024 22:45

maslinka napisał(a):Zanim znajdziemy plażę, będzie trochę widoków z góry

Monte Baston?
My byliśmy trochę rozczarowani :? .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.08.2024 23:11

marze_na napisał(a):
maslinka napisał(a):Zanim znajdziemy plażę, będzie trochę widoków z góry

Monte Baston?
My byliśmy trochę rozczarowani :? .

O tym punkcie widokowym nawet nie słyszałam :oops: Jest tego na wyspie mnóstwo. Nie, to będzie inne miejsce :chytry:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12634
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.08.2024 09:07

Jestem świadoma wad Chorwacji i tego, że się zmienia ;), ale póki co, nie ma dla nas alternatywy, jeśli chcemy spędzać czas tak, jak lubimy - kajakiem odkrywać ustronne zatoczki, a wieczorem pójść do knajpki na starówce :)

Chorwacja jest piękna, a dojazd samochodem coraz krótszy 8) A jeśli chodzi o zwiedzanie i zobaczenie czegoś innego, wystarczą mi kilkudniowe wypady samolotowe do innych krajów :D Przynajmniej na razie :chytry:


O, i to jest super podejście :proszedzieki:
Każdy ma swój sposób urlopowania, każdy potrzebuje czego innego i szuka najlepszych rozwiazań właśnie dla siebie.
A tu na forum przepychanki słowne, prawie wyzwiska bo jeden siedzi na plaży, inny jedzie na All a jeszcze inny cały czas by zwiedzał. I każdy uważa, że pozostali muszą robić dokładnie to co on bo to jest najlepszy i jedynie słuszny sposób odpoczynku.
Wyobrażasz sobie Maslinko gdyby każdy kajakował? Przecież nie miałabyś dla siebie żadnej pustej zatoczki bo nie ma ich tyle w Cro żeby dla każdego była osobna :rotfl:
Sorki za to OT :oops:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.08.2024 10:57

Kapitańska Baba napisał(a):
Wyobrażasz sobie Maslinko gdyby każdy kajakował? Przecież nie miałabyś dla siebie żadnej pustej zatoczki bo nie ma ich tyle w Cro żeby dla każdego była osobna :rotfl:

O matko, takie zagęszczenie kajaków? 8O Czy Jadran to wytrzyma? :lol: Ja na pewno nie 8)

Kapitańska Baba napisał(a):
Sorki za to OT :oops:

Spoko, napisałam to "u siebie", bo temat ciągle krąży na forum... Mnie też niektórzy pytają (i dziwią się), dlaczego znowu Chorwacja :hut:
A ja znam siebie, wiem, co lubię i jak wypoczywam najlepiej 8) Zabytki w innych krajach mi nie uciekną. Co roku dwa-trzy wypady samolotem i "ogarnę" to, co najważniejsze w Europie, która (póki co) mi wystarcza :)

Zresztą taka zielona jak niektórzy myślą :chytry:, jeśli chodzi o podróżowanie, to ja nie jestem ;) Jakieś 20 lat temu "odhaczyłam" Paryże, Rzymy oraz Berliny i Amsterdamy ;)... (Tak w skrócie, bo było tego dużo więcej.) Wiem, dawno to było i świat był inny (Paryż zupełnie inny ;)) Ale jak pięknie się wtedy zwiedzało - żadnych kolejek do bazyliki św. Piotra (i żadnych kontroli bagażu); w Luwrze i w Wersalu całkiem luźno... A będąc dwa tygodnie w Wiecznym Mieście, poznałam je bardzo dobrze, również z mniej turystycznej strony.

To były piękne czasy i to se ne vrati, bo teraz zobaczenie "must see" wiążę się z odstaniem kilku godzin w kolejce i zwiedzaniem z czyimś oddechem na plecach. Ja takiego czegoś nie cierpię i w Chorwacji jest mi bardzo dobrze :)

Tym razem ja się rozpisałam, ale może niektórzy w końcu zrozumieją, że każdy jest inny i robi tak, jak lubi. Chociaż pewnie dyskusja będzie dalej trwała i niech sobie trwa, bo forum podobno po to właśnie jest ;) :D

Pozdrawiam :)
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 573
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 07.08.2024 11:35

maslinka napisał(a):Ta "plaża" jest zawsze zajęta :evil: (Zrobię jeszcze jedno podejście, ale nie uda mi się tam zapozować :|) A chciałam trochę zgapić i zrobić zdjęcie podobne do tego, które ma w avatarze Epepa :D :D :D

My byliśmy na przełomie kwietnia i maja. Wtedy było bardzo pusto. Jedynie na tej zamkniętej plaży goście hotelowi spędzali czas na leżakach. Przy wejściu obsługa nalewała im do kieliszków Moeta. :lol:

maslinka napisał(a):Obojgu nam bardzo podobało się w uvali Čikat. To bardzo eleganckie miejsce, z którego bije niesamowity spokój, a leniwa atmosfera szybko się udziela. W pakiecie dostajemy zapach kwiatów i bujność przyrody; wszystkie zmysły są dopieszczone :chytry: Polecam, choćby na krótki spacer :D

Nam też bardzo spodobały się te okolice. Gdyby nie ceny i mały wybór apartamentów, to tam szukałabym w pierwszej kolejności noclegu. Warto wybrać się na dłuższy spacer wzdłuż morza i w jedną i w drugą stronę. Szczególnie miło jest o zachodzie słońca. A za Sunčaną uvalą zaczynają się bardziej dzikie zatoczki. Niestety nie udało nam się tam dotrzeć i ciekawa jestem, czy będziecie tam kajakować.

Doskonale rozumiem, dlaczego wracacie do Chorwacji. Dla nas to także wymarzone miejsce do pływania kajakiem. Do tego dochodzi wygoda podróżowania własnym samochodem, do którego można zabrać to, co trudno przewozić samolotem np. nasze hulajnogi elektryczne. Poza tym lubimy jechać w ciemno, przed siebie. Nie robimy żadnych rezerwacji i do końca nigdy nie wiemy, gdzie wylądujemy i na ile tam zostaniemy. Bardzo cenię sobie tę swobodę.
agus78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agus78 » 07.08.2024 15:20

Bardzo sympatyczny ten Cres i Lošinj. I takie inne od Dalmacji... :tak: Tamte rejony są zupełnie mi nieznane (jeszcze :zeby: )
I zgadzam się z tym, że każdy powinien wypoczywać tak jak lubi :serduszka: :tak: :oczko:
Przecież to właśnie o to chodzi. Jedni do Chorwacji jadą dla plaż, inni dla miasteczek, jeszcze inni dla zabytków....A niektórzy dla tych wszystkich rzeczy naraz :D Mnie urzekł dalmatyński klimat, uwielbiam stare kamienne domy i morze :hearts: Czuję się tam bezpiecznie i to też jest bardzo ważne :tak:
Czekam na ciąg dalszy :tak: :oczko:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Zdjęcia z delfinem nie będzie - Lošinj i Korčula 2024 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone