No to Piotrze, oglądaj dalej
...
Kolej na zamek średni. W jego skład wchodzi wieża mieszkalna, mniej więcej z tego samego okresu co najstarsza, górna część zamku. Na lewo od wieży znajduje się późnogotycki pałac Macieja Korwina (2 połowa XV wieku), oczywiście ze znacznie młodszym wyposażeniem...
Po pożarze zamku, Pałac Korwina został odnowiony w latach 1906-1912. Podczas remontu (1906-1912) przyłączono doń wieżę mieszkalną z 2 połowy XV wieku, której początki sięgają konca XIII wieku (stanowiła ówczesne wejście do zamku).
Oglądamy drugą galerię zamkową znajdującą się w dawnej sali jadalnej. Jeden z panów tego zamku, z racji
konszachtów z diabłem, na swym wizerunku otrzymał
czarcią dłoń... Ściany i sifit galerii wyłożone są czerownym świerkiem. W pokoju znajdują się meble z XX wieku oraz zabytkowy piec z herbem rodziny Pálfiowców (za ich czasów odbudowano zamek po pożarze). Obrazy pochodzą z kolekcji kasztelu w Veličnej.
Przechodzimy przez pokoje ze ścianami wyłożonymi czerwonym świerkiem, oglądamy meble (głównie z czasów odbudowy zamku na pocz. XX w.), obrazy, ozdobne kaflowe piece...
Najcenniesze pomieszczenia to dawna biblioteka, w której dziś można zobaczyć rzeźbione krzesła z herbami państwowymi i regionalnymi oraz rodowymi herbami Thurzonów, Pálfiowów, Esterhazych itd.... Są tu także globusy i teleskop z XVIII wieku.
Nad wejście do Sali Rycerskiej znajduje się drewniany herb Franciszka Thurzy. Boazeria z czerwonego świerka ozdobiona jest neogotyckimi freskami o motywach myśliwskich, a kaflowy piec zdobi motyw św. Jerzego zabijającego smoka.
W pokoju dla służby na ścianie wisi drewniany zegar bez wskazówek, mający przypominać, że zamkowa służba musi być do dyspozycji swego państwa przez całą dobę!
W sypialni stoi wysokie łoże z baldachimem, żeby się w nim położyć, trzeba było wejść przez dwa podnóżki.