napisał(a) dangol » 23.04.2012 19:22
W Lewoczy jesteśmy około 13:15, na zwiedzanie i obiad przeznaczamy (tylko
) około 2,5 godziny.
Fotka z netu:
Levoča leży w Kotlinie Hornadu na wysokości ok. 570 m, u podnóży Lewockich Wierchów.
Ślady tutejszego osadnictwa pochodzą już z epoki kamiennej, a pierwszy murowany kościół istniał w Lewoczy już w XI wieku. W połowie XII wieku osiedli tu koloniści niemieccy, głównie Sasi, ale ich osady zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas najazdów w latach 1231-1242, wkrótce jednak zostały odbudowane i rozpoczął się rozwój Lewoczy.
Bogate ongiś miasto straciło na znaczeniu po tym, jak nie znalazło się na głównej trasie kolejowej, a w 1923 r. przestało być siedzibą urzędów żupnych. Zmieniło się w małe, prowincjonalne miasteczko, wciąż urokliwe
Wokół dawnego centrum częściowo zachowały się gotyckie miejskie mury obronne z XIII- XV w. Pierwotnie mury miały długość 2 ,5 km. Zabezpieczenie miasta tworzyły dwa pasy murów ( przy czym pas wewnętrzny sięgał nawet 8 m), wzmocnione dodatkowo kilkunastoma basztami, z których 5 zachowało się do dziś. Pomiędzy pasami murów następowała wolna przestrzeń szerokości 4,5 - 6 m, za którą znajdowała się fosa, niekiedy napełniana wodą, dalej był kolejny mur. Do miasta wiodły trzy bramy.
Do miasta wjeżdżamy przez Koszycką Bramę ( przełom XIII i XIV w.). Pierwotnie wjeżdżało soę przez most zwodzony i barbakan.
Świątynia tuż przy bramie to klasztorny kościół minorytów pw. Ducha Świętego. Nowy komklepk klasztorny (stary klasztor minorytów znajduje się w innym miejscu, przy ul. Kláštorskej) wzniesiono w latach 1748-1755. Obecny barokowy kościół zbudowano w miejscu po najstarszym romańskim koszyckim kościele, zburzonym po pożarze w 1747 r.
Fotka z netu:
Parkujemy przy rozległym rynku (Námestie Majstra Pavla) - opłata 0,7 EUR za godzinę . Wstęp do kibelka w budynku koło IT - 0,35 EUR (wydają bilet
)