Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

zabrać euro, czy złotówki?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 21.05.2007 13:39

w zeszłym roku wymieniałem zł na kuny( nie było z tym problemu) - przelicznik był lepszy niz w Polse-może to przypadek
misiek_30
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 03.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiek_30 » 26.05.2007 22:53

Witam , ja z rodzinką wybieramy sie na Chrwacje 15. 06 i w dodatku jedziemy pierwszy raz na wyspe Hvar i teraz mam pytanie czy ktoś z was korzystał z karty do bankomatu z PKO BP i jak to wychodzi na miejscu ,bo ja musze zdecydować na dniach czy kupić euro czy wziąść złotówki. Pozdrawiam
kniesp
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 29.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kniesp » 26.05.2007 23:03

KARTA + BANKOMAT = KUNA

Pozdrawiam
:lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.05.2007 23:05

misiek_30 napisał(a):Witam , ja z rodzinką wybieramy sie na Chrwacje 15. 06 i w dodatku jedziemy pierwszy raz na wyspe Hvar i teraz mam pytanie czy ktoś z was korzystał z karty do bankomatu z PKO BP i jak to wychodzi na miejscu ,bo ja musze zdecydować na dniach czy kupić euro czy wziąść złotówki. Pozdrawiam

Korzystanie z karty jest korzystne jeżeli bank pobiera rozsądną prowizję,dowiedz się jaką masz w swoim banku,samo korzystanie z bankomatów nie nastręcza żadnych problemów ,co do kasy to weź 50/50 ,eurusy na podróż ,złotówy wymienisz na miejscu :wink:
Hunter
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 339
Dołączył(a): 22.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hunter » 26.05.2007 23:23

kniesp napisał(a):KARTA + BANKOMAT = KUNA

Pozdrawiam
:lol:


Mój model to:

1200 Eur. Z tego płacę za kwaterę. Reszta po wymianie na kuny to kieszonkowe.

Ale :!: większe zakupy powyżej 100kun, paliwo, autostrady i promy płacę kredytową Master Card. Płatnicza Visa na wszelki wypadek, ale jeszcze nie korzystałem

Jeśli chodzi o kartę to przeszacowałem jedno tankowanie LPG już po powrocie do kraju i otrzymaniu wyciągu. 1l gazu wyszedł 1.79zł (2006) :lol: :papa:
marek2006
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 23.04.2006
Rada

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek2006 » 27.05.2007 12:27

ża kwaterę placę w Euro,na miejscu zakupy karta bankomatowa i kantor(euro i złotówki ten sam przelicznik) a po drodze opłaty drogowe tylko karta kredytowa
marek2006
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek2006 » 27.05.2007 12:29

Zapomniałem napisać że w żadnym przypadku nie opłaca się w Polsce kupować kuny.Pozdrawiam :oops:
misiek_30
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 03.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiek_30 » 27.05.2007 14:21

A jak z walutą na trase z Cieszyna do Splitu przez Czechy ,Austrie ,Słowenie - ile i jaka :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.05.2007 14:25

misiek_30 napisał(a):A jak z walutą na trase z Cieszyna do Splitu przez Czechy ,Austrie ,Słowenie - ile i jaka :)

to zależy czy będziesz sie zatrzymywał na dłużej w tych krajach, bo jak tylko na tankowanie to wystarczy ci karta. A co do pytania "ile i jaka aluta" to chyba oczywiste, że w Czechach - korony a w Austrii i Słowenii - ojro :wink:
misiek_30
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 03.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiek_30 » 27.05.2007 22:07

Piotrek_B napisał(a):
misiek_30 napisał(a):A jak z walutą na trase z Cieszyna do Splitu przez Czechy ,Austrie ,Słowenie - ile i jaka :)

to zależy czy będziesz sie zatrzymywał na dłużej w tych krajach, bo jak tylko na tankowanie to wystarczy ci karta. A co do pytania "ile i jaka aluta" to chyba oczywiste, że w Czechach - korony a w Austrii i Słowenii - ojro :wink:
Ok dzięki to wiem już prawie wszystko
wicia
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 06.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wicia » 27.05.2007 22:29

Witam forumowiczów mój pomysł na płatności w czasie pobytu był taki że założyłam sobie w moim banku konto w ojro (jego prowadzenie było bezpłatne)i na nie odkładałam na mój wymarzony urlop , przed wyjazdem zrobiłam kartę płatniczą do tego konta i w drogę uważam że był to dobry pomysł co wy na to?
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 28.05.2007 12:03

wicia napisał(a):Witam forumowiczów mój pomysł na płatności w czasie pobytu był taki że założyłam sobie w moim banku konto w ojro (jego prowadzenie było bezpłatne)i na nie odkładałam na mój wymarzony urlop , przed wyjazdem zrobiłam kartę płatniczą do tego konta i w drogę uważam że był to dobry pomysł co wy na to?


Szczerze mówiąc - to dobre jest w tym pomyśle odkładanie na urlop - to w czym odkładasz, jest już kwestią drugorzędną:
Zrobiłam taką symulację:
co miesiąc (styczeń, luty, marzec, kwiecień) ostatniego dnia miesiąca odkładasz 500 pln na konto eurowe (bank sprzedaje ci euro po kursie sprzedaży dewiz)
01/2007 500 pln 4,0243 124,25 eur
02/2007 500 pln 4,0337 123,96 eur
03/2007 500 pln 3,9662 126,07 eur
04/2007 500 pln 3,8879 128,60 eur
czyli na dzień dzisiejszy masz 502,88:

Zamieniając to po dzisiejszym kursie sprzedaży kun w splitskiej bance dostajesz 3643,30 hrk
Gdybyś zamieniła bezpośrednio złotówki (te odłożone 2000 pln) dostałabyś 3747 hrk (czyli o 100 kun więcej).
Przy wypłacaniu tych środków z bankomatu mogłoby się te 100 kun zniwelować - bo jak wypłącasz z konta prowadzonego w euro to już wypłacając kuny masz już tylko jeden kurs eur/hrk - przy złotówkach zapewne leciałoby przez dwa kursy pln/eur i eur/hrk.
Zakładam, że opłaty za wypłaty z bankomatu zagranicą niezależnie od waluty prowadzonego rachunku byłyby porównywalne.

Kwestią jest:
1. od kiedy odkładasz - bo jeśli kupowałaś to euro w zeszłym roku po wyższym kursie to jeszcze więcej możesz być w plecy :(
2. jak widać poza tym róznica niewielka
Ważniejsze jest w Twoim pomyśle, to żeby sobie odłożyć zawczasu a nie zadłużać się i potem spłacać :)

Pozdrawiam,
Aśka

PS. do symulacji wzięłam kursy sprzedaży dewiz raiffeisena z ostatniego dnia roboczego miesiąca oraz dzisiejsze kursy kupna waluty w gotówce Splitskiej Banki. Założenie dodatkowe - brak opłat za prowadzenie rachunku w eur, ale też brak opłat za rachunek w pln (bo zakładam że i tak i tak go masz). Nie biorę też pod uwagę ewentualnych śladowych przyrostów odsetek z tytułu oprocentowań rachunków (tak w eur jak i w pln - choć to zapewne powiększyłoby tę znikomą przewagę pln).
wicia
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 06.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wicia » 28.05.2007 17:13

Ja przepraszam ale nie dodałam jednej ważnej wiadomości ja mam punkt usługowy na targowisku przy granicy i zarabiam w ojro i po prostu to co mi zostanie po zrobieniu opłat odkładam w ty roku też już powoli się przymierzam bo planuję w przyszłym roku wyruszyć na Hvar :lol:
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 28.05.2007 18:13

A to co innego. Zdecydowanie wybrałaś w takim razie najlepsze rozwiązanie. Odkładasz w walucie w której zarabiasz - i część w niej prawdopodobnie wydasz (noclegi) - reszta tylko jeden kurs wymiany.

Pozdrawiam,
Aśka
Andreas
Croentuzjasta
Posty: 239
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andreas » 01.06.2007 19:35

Chłopie, co masz w nadmiarze to wydajesz , na co cię stać . Masz euro to się ciesz, bo inni muszą złotówki zamieniać na euro a potem na kuny albo odwrotnie. Euro to euro. Moje zdanie , karta kredytowa lepsza ale...... Andreas :) :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
zabrać euro, czy złotówki? - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone