Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

zabrać euro, czy złotówki?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wiko
Croentuzjasta
Posty: 184
Dołączył(a): 07.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiko » 16.05.2007 08:30

Za każdą wypłatę gotówki w bankomacie Bank BPH pobierał mi prowizję 15 PLN. Najlepiej płacić kartą gdzie się tylko da, a jak trzeba gotówki to wyjmować możliwie najrzadziej.
Irecki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 07.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irecki » 16.05.2007 09:09

wiec jeszcze raz ja

Najlepiej sprawdzic we wlasnym banku, w ktorym mamy karty platnicze lub kredytowe, jakie prowizje sa pobierane za operacje gotowkowe i bez gotowkowe, po za granica naszego kraju. Zwrocic trzeba uwage na opercje w strefie euro oraz poza ta strefa. Moze byc roznica w prowizji przy wybieraniu gotowki w Niemczech gdzie pobieramy euro a w Chorwacji czy na Wegrzech gdzie dostaniemy kuny czy forinty.

Z doswiadczenia wiem, ze dobrze miec karte "wypukla", nie wszedzie plaskie elekrtoniczne sa obslugiwane (glownie chodzi mi o stacje paliw lub sklepy).

Poniewaz wiekszosc chorwatow za kwatery chce euro, dobrze w taka ilosc euro zabezpieczyc sie przed wyjazdem na urlop. Wydaje mi sie, ze wtedy jest mniejszy klopot niz wybierac z bankomatu kuny i kupowac w kantorze euro aby zaplacic za apatrament.

Z wymiana PLN na kuny nie ma nigdzie problemu (przynajmniej ja nie mialem), kantory na granicy sa czynne 24h, chociaz przelicznik jest malo atrakcyjny (rowniez w stosunku do euro), to warto wymienic potrzebna ilosc na autostrady, paliwo, itp. Reszte wymiany zrobic na miejscu.

Reasumujac, ja zabieram euro w ilosci potrzebnej na uregulowanie kwatery, reszta to PLN, oczywiscie posiadam tez karte platnicza/kredytowa w razie nie planowanych wydatkow.

Pamietajmy rowniez o mozliwych przykrych doswiadczeniach, kradziez czy zgubienie srodkow inne wypadki losowe, wiec dobrze miec (rowniez jakas rezerwe) umieszczona w kilku miejscach ( kilka kieszeni, czesc u drugiej polowki, troche w bagazu, itp.)

A to czy ktos bierze euro, PLN czy karty to juz indywidualny wybor, mi sie wydaje ze przy wydatku kilku tysiecy w ciagu 2-3 tygodni roznice na prowizjach sa promilem oszczednosci lub rozrzutnosci, generalnie trzeba robic tak aby bylo wygodnie :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.05.2007 10:29

Kartą najtaniej, to bez dwóch zdań!! Jeszcze są względy bezpieczeństwa, jeśli zgubisz kasę, to dupa mokra, jeśli zgubisz kartę to nie do końca. Telefonicznie blokujesz w banku i spoko. Przy wspólnym koncie, żona ma druga kartę i szafa gra... Pozdrav!
Irecki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 07.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irecki » 16.05.2007 11:05

najtaniej, najlepiej ... ale tego niemozna jednoznacznie stwierdzic, sa rozne banki, rozne karty.

A co w przypadku gdy ktos nam zasunie portfel i tel. kom. a mam na koncie 15 000 PLN, zanim dorwe jakis telefon o ile bede mial jeszcze gdzies numer do banku, to na koncie zostanie mi 0 PLN ? Oczywiscie mozna reklamowac, trzeba zglosic na policje ..ale ambasada pozyczy mi na powrot do kraju a w nim tez musze zyc....zanim sprawa sie wyjasni utone w dlugach.

W mBanku jest tez taki zapis:
Prowizja od transakcji wypłaty gotówki za granicą** 10 zł

** W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

jak ktos bedzie co 3 dni wybieral kase z bankomatu, to tanio nie bedzie, a jak ma wybrac raz na caly urlop to moze to zrobic w kraju bez zadnej prowizji.

pozdrawiam
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 16.05.2007 11:06

mBank to kupa :D
mariush_foto
Croentuzjasta
Posty: 153
Dołączył(a): 09.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariush_foto » 16.05.2007 11:13

Irecki napisał(a):najtaniej, najlepiej ... ale tego niemozna jednoznacznie stwierdzic, sa rozne banki, rozne karty.

A co w przypadku gdy ktos nam zasunie portfel i tel. kom. a mam na koncie 15 000 PLN, zanim dorwe jakis telefon o ile bede mial jeszcze gdzies numer do banku, to na koncie zostanie mi 0 PLN ? Oczywiscie mozna reklamowac, trzeba zglosic na policje ..ale ambasada pozyczy mi na powrot do kraju a w nim tez musze zyc....zanim sprawa sie wyjasni utone w dlugach.

W mBanku jest tez taki zapis:
Prowizja od transakcji wypłaty gotówki za granicą** 10 zł

** W przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

jak ktos bedzie co 3 dni wybieral kase z bankomatu, to tanio nie bedzie, a jak ma wybrac raz na caly urlop to moze to zrobic w kraju bez zadnej prowizji.

pozdrawiam
W kraju możesz wybrać bez prowizji złotóki, za które musisz kupić kuny.
Jak było 2 tygodnie temu ze mną:
- dwie wypłaty z bankomatu po 1500 kun; kur kuny w PKO BP - 0,52 zł = 1560 zł
- gdybym kupił kuny w Polsce, po kursie ok. 0,62, zapłaciłbym 1860 zł
300 zł piechotą nie chodzi :-)
A prowizja za wypłaty wyniosła chyba ok. 30 zł.
Irecki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 07.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irecki » 16.05.2007 11:21

Ok Slawek, tylko nie zamierzam zmieniac banku na 2 wyjazdy w roku, pozatym tak on jak inne benki kozystaja z systemu VISA, Maestro .. a to glownie one te przeliczniki i prowizje prowadza ..sprawdz prosze w swoim banku czy jest inaczej (nie twierdze, ze nie).

Po za tym wypukle karty kredytowe niekoniecznie sa obslugiwane w czytnikach elektronicznych i mozna naprawde zatankowac i kupic nawet dobry telewizor zanim sprzedawca sie zorientuje ze karta jest zablokowana ...oczywiscie jezeli zdazymy zablokowac karte przed to moze nie nasz problem, ale .... tlumaczyc sie bedzie i tak trzeba.

Oczywiscie to wszystko hipotetyczne sytuacje, ale na forum byl juz ktos, komu skopiowano karte w chorwacji i mial troche nerwowki.

pozdrawiam
Irecki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 07.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irecki » 16.05.2007 11:22

kto kupuje kuny w polsce ? kup euro w polsce albo kup kuny w chorwacji za PLN

http://www.hnb.hr/tecajn/htecajn.htm

gdybys kupil w chorwacji kuny za PLN zaplacisz 1546 PLN ... o ile dobrze licze
Andreas
Croentuzjasta
Posty: 239
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andreas » 17.05.2007 17:46

Czytam na bieżąco wasze wypowiedzi i już mam mętlik w głowie .Jadę pierwszy raz do Cro. w sierpniu i uczę się czytając . Ale ? w końcu co brać złotówki czy euro albo to i to . Pozdrawiam Andreas :D
Andreas
Croentuzjasta
Posty: 239
Dołączył(a): 13.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andreas » 17.05.2007 17:55

Słyszałem dzisiaj w radio RMF że etylina może dojść w cenie nawet do 5 zł oczywiście latem jak będziemy wyjeżdżać na wakacje do Cro. 8O
Slick
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 28.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slick » 20.05.2007 23:23

Witam

oto odpowiedz z banku, jaka dostalem na pytanie o koszty poslugiwania sie swoja karta platnicza (chodzi o zwykla karte bankomatowa MAESTRO a bank to PKO SA)

***********************************************************

"Szanowny Panie,

uprzejmie informujemy, iż karta Maestro jest kartą wydaną w systemie MasterCard. Operacje dokonane za granicą kartą wydaną w systemie MasterCard są przeliczane według kursu z dnia operacji przez organizację MasterCard z waluty w jakiej zostaly dokonane na dolary amerykańskie, a następnie na złote według kursów i zasad obowiazujących w tej organizacji (a więc Bank obciążany jest przez organizację MasterCard już w PLN).

W przypadku gdy dokonuje Pan wypłaty gotówki w bankomacie poza granicami kraju za pomocą karty Maestro, wypłata ta jest obciążana prowizją zgodną z obowiazujacą Taryfa prowizji i oplat bankowych, tj. 4,00% od kwoty wypłaty, min. 4,50 PLN. Przy czym należy podkreślić, ze prowizja naliczana jest od wartości złotowej.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o ponowny kontakt z nami.

Z poważaniem
Centrum Bankowości Elektronicznej"


*************************************************************

4 % ?????? zdzierstwo
czas zastanowic sie nad zmianą banku :(
mirnie
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 133
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirnie » 21.05.2007 00:59

taką prowizje zapłacisz w każdym kantorze wymiany walut ,a w Chorwacji napewno i większą 4%.....
dodaj tylko ,że przy transakcjach bezgotówkowych prowizji nie pobierają

jeszce jedno przewalutowanie odbywa sie w/g kursu dnia kiedy wykonujemy operacje (w czasie rzeczewistym) oczewiście kursy walut się zmieniają nawet z dnia na dzień no ale my na to wpływu prawie nie mamy więc zakup walut obecnie to w sumie loteria ......najlepiej wyczytać z fusów z herbaty ........życze udanych decyzji
Slick
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 28.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slick » 21.05.2007 07:41

mirnie napisał(a):taką prowizje zapłacisz w każdym kantorze wymiany walut ,a w Chorwacji napewno i większą 4%.....
dodaj tylko ,że przy transakcjach bezgotówkowych prowizji nie pobierają

jeszce jedno przewalutowanie odbywa sie w/g kursu dnia kiedy wykonujemy operacje (w czasie rzeczewistym) oczewiście kursy walut się zmieniają nawet z dnia na dzień no ale my na to wpływu prawie nie mamy więc zakup walut obecnie to w sumie loteria ......najlepiej wyczytać z fusów z herbaty ........życze udanych decyzji


Ok :)
tylko mi chodzi o to, że inne banki pobieraja mniejsza prowizje np. 10 zl niezaleznie od wybieranej kwoty z bankomatu, a to juz jest roznica znaczna
Irecki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 87
Dołączył(a): 07.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irecki » 21.05.2007 08:34

mirnie napisał(a):taką prowizje zapłacisz w każdym kantorze wymiany walut ,a w Chorwacji napewno i większą



jaka prowizje zaplacisz w kantorze? w zadnym nie placilem, ani w PL jak rowniez w HR, masz kurs i po kursie kupna/sprzedazy wymieniesz kase i zadnej prowizji nikt mi nie doliczal, a wiem bo dostalem i zabralem rachunek z kantoru gdzie bylo wszystko napisane.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.05.2007 09:48

Andreas napisał(a):Czytam na bieżąco wasze wypowiedzi i już mam mętlik w głowie .Jadę pierwszy raz do Cro. w sierpniu i uczę się czytając . Ale ? w końcu co brać złotówki czy euro albo to i to . Pozdrawiam Andreas :D

Weź 50/50 eurusy na podróż i początek pobytu,resztę(złotówki) zostaw na czarną godzinę tzn.jak twoja kobietka zaszaleje na zakupach żebyś miał jak wrócić do kraju :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
zabrać euro, czy złotówki? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone