Piątkowy poranek zapowiadał pogodę
taką sobie, toteż kolejne wałęsanie się wśród skałek odłożyłyśmy na inny dzień. A póki co luzik
, z początkiem w Turnovie, dokąd dojechałyśmy autobusem. Gdyby zaczęło padać, byłoby gdzie się schować. A jeśli jednak zwyciężyłoby słoneczko, to spacerek z Turnova do Małej Skały powinien być miły i niezbyt forsowny
.
Turnov zwiedziłyśmy troszkę już poprzednim razem, cztery lata temu. W związku z innymi planami, nie było wówczas czasu na odwiedzenie synagogi. Tym razem nadrobiłyśmy zaległości, zwłaszcza że było nam po drodze z dworca kolejowego (tam zatrzymał się nasz autobus jadący dalej do Pragi) do rynku. Wprawdzie na żydowski cmentarz też było blisko, ale... może dotrzemy tam, gdy kiedyś zawitamy w Turnovie po raz trzeci?
Żydzi mieszkali w Turnovie co najmniej od XVI w. Synagoga jest niewielka, to trzecia z kolei synagoga w mieście. Poprzednie były drewniane, pierwsza (prawdopodobnie z 1631 r.) uległa zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej, następna powstała już w tej części miasta, która później stała się dzielnicą żydowską, spłonęła w 1707 r. podczas pożaru miasta. Obecna późnobarokowa kamienna budowla powstała w 1719 r., służyła Żydom aż do 1941 r. Od lat 50-tych XX w. do 2005 roku w synagodze był magazyn, po odrestaurowaniu (2007-2008) można ją zwiedzać…
Wejście prowadzi z ulicy przez bramę stanowiącą rekonstrukcję oryginalnej bramy z ozdobnych krat. Kopię sporządzono na podstawie starych fotografii…
Wchodzi się do dawnej sieni, uiszczając za wstęp po 40 koron od głowy. Zgodnie z nauką rabinów, wierni właśnie tu „zostawiali” swoje zwyczajne codzienne zmartwienia, aby nie obciążały ich podczas modlitwy.
W ścianie tuż przy wejściu znajduje się piaskowcowa nisza z umywalką do rytualnego obmywania rąk przed modlitwą. W latach 60-tych XX w. została zamurowana i zapomniana, odkryto ją przypadkowo podczas remontu i odrestaurowano w oryginalnym kształcie, zachowując jaskrawe kolory…
Pora na główną salę modlitewną ozdobioną kolorowymi arabeskami w stylu mauretańskim, pochodzącymi z czasów elektryfikacji budynku (XIX/ XX w.), odrestaurowanymi w 2007 r.
Podczas nabożeństw wstęp mieli tu tylko mężczyźni... Pośrodku stała bima ze stolikiem do czytania tory , ogrodzona niskim piaskowcowym murkiem i ozdobną metalową kratą. Obecnie miejsce po bimie oznaczone jest przez inny kolor piaskowca na podłodze. Najważniejszą częścią Sali modlitw była szafa ołtarzowa
aron ha-kodesz, w której przechowywano zwoje Tory. Przed
aron ha-kodesz wisi zasłona (kopia, oryginał był uszyty z aksamitu, jedwabiu i adamaszku, wyszywany i ozdobiony złotem, srebrem i kamieniami szlachetnymi). Wyżej wisi Wieczne Światło, a jeszcze wyżej XIX-wieczne tablice Dekalogu, nad którymi znajduje się ślepe okienko ozdobione Gwiazdą Dawida. W ścianę wmurowano tablice pamiątkowe z nazwiskami walnych członków lokalnej społeczności żydowskiej.
Przy ścianie stoi siedmioramienny świecznik…
W gablocie (przy przeciwległej ścianie) można oglądać oryginalne przedmioty z Turnova (wypożyczone ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Pradze, dokąd trafiły po wojnie).