BozkovPo zwiedzeniu jaskini, wróciłyśmy do Bozkova, ale nie od razu do auta
grzejącego się na parkingu. Ponieważ na przekazanie kluczy do naszego apartmana w Małej Skale byłyśmy umówione dopiero na 16-tą, obiadek postanowiłyśmy zjeść w bozkowskiej Dřevěnce, znajdującej się nieopodal kościoła.
Pomiędzy kościołem a parkingiem jest jeszcze jedna restauracja, ale była nieczynna (zapewne dlatego, żeto jeszcze nie był sezon), a co ważniejsze – nie wyglądała tak fajnie, jak stylowa zrębowa
Dřevěnka. Zabudowania gospodarstwa istniały tu już w 1752 r., już na początku XIX w. do II wojny światowej działała tu karczma. Pod koniec lat 90-tych XX w. rozpoczęto gruntowny remont mocno już zniszczonego budynku, restauracja z prawdziwego zdarzenia funkcjonuje tu od 2004 r.
Byłyśmy zadowolone z tego, co wybrałyśmy z bogatego menu. Zarówno łosoś, jak dwa różne warianty mięska z jelenia (z sosem śliwkowym albo z pieczonymi grzybkami) były przepyszne, o piwku czy winku nie wspominając („kierowczyni” musiała jednak zadowolić się wodą).
Ponieważ przy obiadku trochę nam zeszło, na zobaczenie wszystkich (fakt, niezbyt licznych
) bozkowskich zabytków czasu już nie było. Ograniczyłyśmy się do oglądnięcia z zewnątrz kościoła (wnętrze było zamknięte, wieża widokowa poza sezonem nieczynna), ale oczywiście to nie wszystko o tam jest. Zapewne warto byłoby podejść do kaplicy i źródełka U Matičky ze smaczną woda o uzdrawiających ponoć właściwościach, Nic więc dziwnego, że w czasach pogańskich było tu miejsce kultu, a w chrześcijańskich - miejsce pielgrzymkowe.
Wczesnobarokowy kościół Zwiastowania NMP (Navštívení Panny Marie) powstał w latach 1690- 1693 w miejscu starszego (spalonego przez Szwedów w 1639 r.), przebudowa i rekonstrukcja miała miejsce w latach 1893-1895. Kościelna wieża ma wysokość 49 m, zawieszone są na niej trzy dzwony, w tym jeden z 1555 r. z płaskorzeźbą Bozkovskiej Madonny.
Nad głównym wejściem do świątyni znajduje się figura Madonny z 1765.
Przed kościołem znajdują się barokowe rzeźby św. Anny i św. Joachima z 1 poł. XVIII w. (przeniesione do Bozkova w 1846 r. z balustrady kaplicy Podwyższenia Krzyża w pobliskim Jesenném, przed kościołem ustawione w 1940 r.) oraz kamienny krzyż z 1791 r.
Wnętrza niestety zobaczyć się nie udało... Ozdobione zostało przez słynnych lokalnych artystów
Jelinków z Kosmonos.
Najcenniejsza w kościele jest umieszczona w ołtarzu słynąca z cudów gotycka figurka Madonny ( jedyne co ocalało z pierwotnego kościoła spalonego przez Szwedów).
W pobliżu świątyni znajduje się klasycystyczna figura św. Józefa z Jezuskiem (1852 r.) , na jej cokole płaskorzeźba ze sceną nawiedzenia Marii Magdaleny, spotkania NMP ze św. Elżbietą oraz sceną Zwiastowania.