Na ulicę Zamkową (lit. Pilies) wyszliśmy w pobliżu Domu Sztrala, zwanego też Domem Sygnatariuszy (lit. Signatarų namai) . Jest to kamieniczka z końca XV w., przebudowana w XIX w. po nabyciu domu przez rodzinę Sztralów, który urządził tam słynną wśród wileńskiej inteligencji cukiernię „Biały Sztral”. W latach 1917-1918 na II piętrze odbywały się obrady Taryby Litewskiej. 16 lutego 1918 r. w tym budynku 20 sygnatariuszy podpisało Akt Niepodległości Litwy.
Obok, w budynku z XVI w. przebudowanym na początku XIX w. w stylu klasycystycznym, mieści się hotel “Narutis”, jeden z najstarszych w Europie Wschodniej. Na jego fasadzie widnieje tablica z płaskorzeźbą Józefa Ignacego Kraszewskiego, który mieszkał tu w latach 1832-1835, gdy po pobycie w więzieniu (za aktywny udział w życiu politycznym) otrzymał nakaz osiedlenia się w Wilnie, z dozorem policyjnym.
Pomiędzy domem 24 i sąsiednim nr 22 jest wejście na podwórko z popiersiem Słowackiego. Budynek nr 22 to dawny Dom Kolegium Medycznego Uniwersytetu Wileńskiego, obecnie znany pod nazwą Domu Słowackich (lit. Slovackių namai). Pierwsza wzmianka o gotyckim domu pochodzi z 1508 r., uniwersytet kupił budynek w 1683 r. W XVIII w. dom rozbudowano (połączono kilka posesji) i urządzono tam salę wykładową wydziału nauk lekarskich, gabinet anatomii, laboratorium chemiczne, mieszkania dla profesorów, a na dziedzińcu ogród botaniczny i oranżerię.
Jedno z mieszkań zajął wtedy profesor Euzebiusz Słowacki, ojciec Juliusza. Po śmierci Euzebiusza (Julek miał wtedy 8 lat), wdowa Salomea Słowacka wyszła za profesora medycyny Augusta Bécu. Podczas procesu filomatów Bécu odegrał w tej sprawie mało chlubną rolę (współpracował z carskim urzędnikiem Nikołajem Nowosilcowem) , co stało się przyczyną konfliktu między Mickiewiczem i Słowackim, który ojczyma szanował. Bécu zmarł porażony piorunem, który wpadł przez otwarte okno podczas poobiedniej drzemki profesora, uznano że Opatrzność wymierzyła sprawiedliwą karę. Opis tego wydarzenia zamieścił Mickiewicz w III części „Dziadów” (Bécu był pierwowzorem Doktora).
Juliusz Słowacki spędził tu prawie 15 lat dzieciństwa i młodości, ukończył wtedy uniwersytet i napisał pierwsze utwory. W niszy znajduje się popiersie Słowackiego na skrzydłach łabędzia (1927).
Inicjatorem umieszczenia w podwórzu popiersia Słowackiego był Ferdynand Ruszczyc, który w okresie międzywojennym przez 11 lat zajmował mieszkanie po Becú. W 1999 r. odsłonięto w podwórzu tablicę pamiątkową Ruszczyca.