Re: Za miedzą: Wilno
napisał(a) dangol » 17.07.2019 11:01
Kompleks Bazylianów powstał w miejscu świętego gaju istniejącego tu w czasach pogańskiej Litwy, na niewysokim wzgórzu zwanym obecnie górą św. Trójcy. Tu właśnie, na świętym dębie, w 1347 r. powieszono trzech wileńskich świętych męczenników, których relikwie widzieliśmy w cerkwi św. Ducha.
Pierwszą prawosławną cerkiew (wtedy drewnianą) zbudowano tu w 1349 r. z inicjatywy rosyjskiej księżniczki Julianny Twerskiej, drugiej żony księcia Olgierda (matki Jagiełły), na rozkaz którego stracono Jana, Antoniego i Eustachego .
Murowaną cerkiew, na miejscu dotychczasowej drewnianej, zbudowano w I połowie XVI w. Podczas przebudowy kompleksu klasztornego do cerkwi dostawiono kaplice boczne, w sąsiedztwie wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę (pokazałam ją na jednej z wcześniejszych fotek). Podczas renowacji zespołu w połowie XVIII w. (była konieczna po zniszczeniach w czasie pożarów) świątynia została przebudowana w stylu rokokowym – architekt (słynny z wielu wileńskich projektów Jan Krzysztof Glaubitz – urodzony niedaleko Wrocławia
, w Świdnicy) pozostawił gotycką trójnawową halę z absydami na zakończeniu naw, dostawił tylko cztery smukłe wieżyczki, powiększył okna i przerobił portal.
Na zewnętrznej ścianie cerkwi znajduje się zniszczony XIX-wieczny fresk z postaciami męczenników wileńskich , poniżej widnieje rosyjska tablica ich pamięci.
Fresk we wnęce po drugiej stronie głównego wejścia do cerkwi, przedstawia grupę trzech innych świętych związanych z monastyrem (jeden z nich to metropolita kijowski Makary I) .