Kolejny punkt to Góra Trzykrzyska. Miała być jeszcze Góra Zamkowa z Basztą Giedymina, ale ze względu na trwający tam remont, pominęliśmy sobie jej zwiedzenie. Wejść wprawdzie było można, ale jakoś nikomu z grupy nie uśmiechało się oglądanie „placu budowy” (chyba że ktoś jednak zdecydował się w „czasie wolnym”? – ale na pewno nie była to żadna z BBW), wystarczył nam widok na Górę Zamkową z Góry Trzech Krzyży
.
Góra Trzech Krzyży (lit. Trijų kryžių kalnas) to jedno z kilku wzgórz znajdujących się na terenie
Parku Górnego (lit. Kalnų parkas) położonego pomiędzy brzegami rzek Wilnia (lit. Neris) i Wilejka (lit. Vilnia). Autem osobowym czy też autokarem da się podjechać dość wysoko, parking jest tuż przy parkowym amfiteatrze. Stąd na szczyt z krzyżami podejście jest już naprawdę niewielkie. Można też podejść od samego dołu, z drugiej strony, po drewnianych schodach.
Naturalne wzgórze nosiło dawniej nazwę Krzywa albo Łysa Góra. Archeolodzy odkryli na nim pozostałości spalonego grodu (Zamek Krzywy) zdobytego przez Krzyżaków w 1390 r.
Ponoć w XIV wieku, za czasów wielkiego księcia litewskiego Olgierda, męczeńską śmierć poniosło tu siedmiu franciszkanów (czterech strącono do przepływającej obok rzeki Wilejki, trzech ukrzyżowano na szczycie). Zakonników pogrzebano na górze i dla ich uczczenia zbudowano tam początkowo kapliczkę. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, między rokiem 1613 a 1636 franciszkanie wileńscy postawili na szczycie 3 drewniane krzyże. Legenda o męczeństwie franciszkanów nie znalazła potwierdzenia w źródłach historycznych, być może krzyże postawiono aby upamiętnić nadanie miastu praw magdeburskich.
W 1740 r., po ustaniu zarazy morowej , krzyże wymieniono na nowe, przetrwały do 1869 r. Gdy się ze starości zawaliły, władze carskie nie pozwoliły ich odbudować.
W 1916 r. postawiono betonowe krzyże wg projektu
Antoniego Wiwulskiego. Miały one upamiętniać odejście Rosjan z Wilna po latach zaborów. Krzyże przetrwały obie wojny światowe, ale w 1950 r. sowieci wysadzili je w powietrze. Część ruin wywieziono, a większe fragmenty zakopano. Resztki oryginalnych krzyży wciąż leżą w pobliżu, poniżej stojącego obecnie pomnika.
Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę, w 1989 r. postanowiono krzyże odbudować jako pomnik ofiar stalinizmu. Nowy pomnik Trzech Krzyży odsłonięto 14 czerwca 1989 r. z okazji 600-lecia chrztu Litwy, są one dziś symbolem dążenia Litwinów do wolności.
Część odkopanych resztek dawnych krzyży zamurowano w fundamentach. Nowe krzyże są takie same jak pomnik Wiwulskiego, tylko o 1,8 m wyższe.