Jan Becher Muzeum mieści się w budynku dawnej fabryki na Steinberkách (wówczas były to obrzeża uzdrowiska), która była „źródłem” Becherovki przez ponad 100 lat. Została zbudowana w 1867 przez Jana (wtedy Johanna) Bechera.
Gdy byliśmy tu w 2006, produkcja słynnego likieru wciąż jeszcze odbywała się w tym miejscu, nową fabrykę otwarto dopiero w 2010, a w ciągu kolejnych dwóch lat przebudowano starą dla potrzeb muzealnych oraz nowych lokali gastronomicznych ( w tym wspomnianego minibrowaru Karel IV, w którym nie udał nam się znaleźć wolnego miejsca).
(
ze strony http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlas ... erplatz-85)
Bilety mieliśmy na podstawowy program zwiedzania obejmujący degustację czterech wyrobów, cena 180 CZK od głowy. Zwiedzanie zaczyna się oglądnięciem filmu o historii Becherovki, potem samodzielnie przechodzi się przez kilka wystawowych pomieszczeń, na koniec jest degustacja
.
Szczerze mówiąc, zdecydowanie
bardziej podobało mi się zwiedzanie przed laty (wystawa była inaczej zorganizowana), „finał” też był lepszy
, o czym wspomnę później.
Historia Becherovki rozpoczęła się w 1805 r., gdy na leczeniu w Karlsbadzie przebywał niemiecki hrabia Plettenberg Mietingen, któremu towarzyszył osobisty lekarz doktor Frobrig. Hrabia z doktorem zamieszkali wtedy w domu „ U tří skřivanů” należącym do aptekarza Josefa Vitusa Bechera.
Becher i Frobrig zaprzyjaźnili się ze sobą, połączyła ich pasja poszukiwania nowych receptur na ziołowe likiery. Doktor Frobrig opracował m.in. recepturę do produkcji leczniczego likieru żołądkowego, którą zostawił Becherowi przy powrocie z KV do Anglii. Becher jeszcze przez dwa lata udoskonalał recepturę Frobriga, w 1807 r. zaczął sprzedawać „krople żołądkowe” pod nazwą Carlsbader English Bitter, tak właśnie rozpoczęła się popularność Becherovki Original.
Josef Becher rozpoczął produkcję likieru na niewielką skalę. W 1841 przekazał firmę oraz recepturę Becherovki swemu synowi Jochannowi Becherowi. Nowy właściciel w 1866 zaczął rozlewać likier do klasycznych płaskich butelek, jakie zaprojektował jego szwagier Karel Laub. Każda butelka, niezależnie od pojemności, ma na identycznej graficznie etykiecie podpis Jana Bechera.
Becherovka zdobywała coraz liczniejszych chętnych do jej spożywania, toteż Johann Becher postanowił zwiększyć produkcję. Odziedziczona apteka była jednak za mała, wybudował więc w 1867 r. fabrykę.
W 1881 r. produkcję przejął najstarszy syn Johanna, Gustav Becher. Ponieważ na czeskim rynku zaczęły pojawiać się podróbki likieru, Gustav zapisał markę ochronną Becherovki w Izbie Handlowej w Chebie.
Gustav nastawił się przede wszystkim na małych, ale licznych odbiorów. Zawsze dostarczał trochę mniej likieru, niż było w zamówieniu, aby utrzymać stały popyt. W tym czasie rozpoczęto też produkcję małych porcelanowych kieliszków, sprzedawanych jako dodatek do likieru. Kiedyś te kieliszki były białe, potem ze złotymi ornamentami, obecnie posiadają dekorację czerwoną lub niebieską i markę ochronną.
Za czasów Gustava likier uzyskał wiele medali i wyróżnień na międzynarodowych wystawach.
W 1901 r. produkcją zajął się brat Gustava, Rudolf Becher. Na początku XX w. produkcja była już znaczna, rozpoczęto również eksport likieru do wielu krajów na świecie (głównie do Francji, Włoch , Hiszpanii, Turcji i Egiptu). W 1904 r. firma otrzymała tytuł „c.k. nadwornego dostawcy”, dostarczała na wiedeński dwór 50 litów Becherovki miesięcznie.