W Kolumnadzie Targowej zna jadują się ujęcia trzech źródeł: Tržní, Zámecký dolní , Karla IV.
Źródło Karola IV (noszące nr 2) znajduje się w lewym skrzydle kolumnady. Ujęcie pochodzi z odwiertu głębokości 19,5 m. Woda ma temperaturę 61,7 C (wg innych danych nawet 64 C
). Źródło wybijało już w średniowieczu w okolicach historycznego rynku pod Wieżą Zamkową (Zámecka věž), dawniej nosiło nawę Žrout (Żarłok). Po raz pierwszy ujęto źródło w 1769 r.
Na ścianie kolumnady ponad misą źródła można zobaczyć wykonaną z brązu płaskorzeźbę (1938, autor Adolf Zörkel) przedstawiającą legendę o odkryciu źródła przez cesarza Karola IV.
Wersji legendy o odkryciu źródła jest kilka
, wszystkie mówią jednak o tym, że stało się to w 1350 r. podczas polowania, na jakie Karol IV wybrał się z zamku Loket stojącego w zakolu rzeki Ohrzy (zamek widzieliśmy z auta w 2006).
W każdej z legend pojawia się też ranny jeleń. Ponoć jeleń bez wahania wskoczył ze skały do gorącego źródła, wskutek czego rany błyskawicznie się wyleczyły. Wg innej wersji, do źródła wpadł cesarski pies goniący za tym jeleniem
…
Tak czy siak, Karol IV też zamoczył w źródlanej wodzie swe chore nogi odkrywając, że źródło naprawdę ma lecznicze właściwości
.
Wkrótce przy źródle powstało miasteczko, później na cześć cesarza nazwane Karlowymi Warami. W 1370 r. zostały one miastem królewskim.
W kolumnadzie Targowej jest też ujęcie źródła Dolní zámecký pramen , dawniej oznaczone nr 3 (obecnie w wykazach pod nr 4, a jako nr 3 figuruje jest Horní Zámecký pramen). Tyle, że za naszej bytności woda z tego kranika
nie ciekła…
Nazwa kolumnady wywodzi się od znajdującego się w niej ujęcia źródła nr 5 – Tržní (Targowe). Zostało ono odkryte w 1838 r. podczas prac prowadzonych poniżej wieży zamkowej (gdzie już od XVI w. działały pierwsze karlowarskie łaźnie) w miejscu historycznego targu.
Źródło wielokrotnie
zanikało i pojawiało się ponownie. Na trwałe zostało ujęte dopiero po wykonaniu odwiertów głębinowych. Temperatura wody wynosi 62 C (inne źródła podają 64, 7 C, a nawet 65,2 C) Obecnie źródło jest dostępne w półkolistej absydzie kolumnady (ze względu na doskonałe właściwości akustyczne, jest to ponoć popularne miejsce koncertów, ale zimową porą nikt koncertować nie chciał).