Re: Za miedzą: Orlické hory, twierdza Hanička
napisał(a) dangol » 06.06.2018 18:20
Ostatni oglądany z zewnątrz obiekt w ramach zwiedzania z przewodnikiem to główny schron artyleryjski R-S-79 „Na mýtině”
Obiekt R-S 79 jest największym betonowym obiektem w czechosłowackich przedwojennych umocnieniach. Pomimo tego, że jest to duży betonowy obiekt, został rozdzielony szczeliną dylatacyjną na dwie części, które były betonowane osobno. Został zbudowany tak, aby miał największy stopień odporności (sufit i zagrożone ściany grubość 3,5 m, pozostałe ściany grubość 1,5 m). Kubatura betonu wynosiła wtedy aż 5598 m3, w trzech specjalnych strzelnicach miały być zamontowane trzy szybkostrzelne haubice kalibru 100 mm, które miły strzelać na teren Bartošovic i lasów žambereckich, gdzie ciągnie się linia samodzielnych schronów dla piechoty. Od strony zachodniej obiekt miał osłaniać twierdzę Adam. Bateria miała strzelać na odległość 11,9 km, haubice miały osiągnąć szybkość 15-20 strzałów na minutę. Odpalaniem ognia z tych haubic miał dowodzić oficer z dzwonu obserwacyjnego s obiekcie S-76. Z tego powodu, że w 1938 firma w Pilźnie nie rozpoczęła budowy planowanego rodzaju broni, w czasie mobilizacji we wrześniu 1938 r. haubice zastąpiono starszym, ale sprawdzonym modelem. Były to 75 mm działa polowe, które ze względu na swą konstrukcję nie mogły być umieszczone do strzelnic obiektu, dlatego wybudowano dla nich w lesie specjalne stanowisko ogniowe, około 400 m na pd.wsch. od właściwego obiektu.
Załoga miała się składać z 87 żołnierzy. Bezpośrednią ochronę miały zapewnić 4 lekkie karabiny maszynowe (dwa mieszczone do dzwonów pancernych, dwa do strzelnic wewnątrz bunkra). W górnym piętrze oprócz broni przechowywano amunicję, znajdowały się tam także zbiorniki na wodę. W dolnym piętrze były 3 pomieszczenia do przechowywania wystrzelonych łusek, stanowisko dowódcy obiektu, zakwaterowanie dla obsługi broni, filtrownia, umywalnia i WC. Do rowu obronnego, który utrudniał dostęp do strzelnic haubic, prowadził właz awaryjny zamykany kratą i gazoodbornymi grubymi drzwiami. Połączenie obu pięter z magazynem amunicji w podziemiach (głębokość 34 m) miały zapewnić dwie windy o nośności 2500 kg, dla załogi zbudowano schody.
W czasie okupacji, w roku 1940, obiekt był ostrzeliwany przez niemiecką artylerię, która miała tu poligon doświadczalny. Zostały uszkodzone tylne ściany schronu, na czasy prawego dzwonu zostały odpalone kumulacyjne materiały wybuchowe. Ślady po ostrzeliwaniu można widzieć nawet dzisiaj. Największy otwór to wynik 4 bezpośrednich strzałów z działa 88 mm, Dwa mniejsze otwory po pojedynczych pociskach dużego kalibru.
W 1958 r. został wywieziony na złom (przez przedsiębiorstwo Kovošrot) lewy dzwon pancerny. W czasie przebudowy w operacji KAHAN jedna strzelnica została wysadzona i zastąpiona pancernymi drzwiami gazoszczelnymi, obiekt miał zostać miejscem głównego poboru powietrza dostarczanego do centralnej filtrowni. Jedna ze strzelnic dla haubicy została wyrwana , powstał otwór który stał się nowym wejściem do obiektu, zamkniętym gazoszczelnymi drzwiami. Uszkodzone ściany miały zostać naprawione i zabezpieczone materiałem izolacyjnym, a cały obiekt miał być zasypany ziemią. Okolicę obiektu ogrodzono, a wewnętrzna strona płotu miała być pod napięciem.
Dużo fajnych zdjęć twierdzy można zobaczyć w necie, polecam zwłaszcza te ze strony :
http://www.rodzinna-turystyka.pl/milita ... nicka.html Warto także zaglądnąć tutaj:
https://www.fronta.cz/fotogalerie/delos ... rz-hanicka
Ostatnio edytowano 14.04.2020 19:57 przez
dangol, łącznie edytowano 1 raz