Na grzbiecie Gór Orlickich w drugiej połowie lat 30-tych XX w. Czesi zbudowali rozległą
linię fortyfikacji do obrony granicy z Niemcami. W skład linii wchodzą małe bunkry strzeleckie i większe artyleryjskie. Kilka bunkrów mijaliśmy podczas
szurania na biegówkach. Dotarliśmy wówczas pod
Grupa Warowna Hanička, zimą jednak nie można było jej zwiedzić. Teraz mogliśmy to nadrobić
.
Artyleryjska twierdza Hanička to jedna z 16 twierdz w czeskim systemie fortyfikacji, nie wszystkie z nich zdążono ukończyć.
Dělostřelecká tvrz Hanička powstała dwa lata ( 1936 – 1938), budowę przeprowadziła praska firma inżyniera Bedřicha Hlavy, budową kierowało Dowództwo Grupowe Saperów X z siedzibą w Rokytnicy v Orlických horách . Twierdza otrzymała kobiece imię Hanička (Haneczka) dzięki osadzie znajdującej się w pobliżu.
Zadaniem twierdzy było wsparcie artyleryjskie linii fortyfikacyjnej na przestrzeni pomiędzy twierdzą Adam nad Mladkovem i Velką Deštną, a konkretnie blokowanie trzech dróg, mianowice Bartošovice - Kunvald , Bartošovice - Rokytnice v Orl. h. oraz szosy biegnącej pod Komářím vrchem do Říček.
Jesienią 1938 roku budowa twierdzy była ukończona, jednakże nie udało się zainstalować do obiektu ani do podziemi wszystkich instalacji wodnych, elektrycznych i wentylacyjnych ani zamontować niektórych urządzeń technicznych, przede wszystkim broni artyleryjskiej. Z najważniejszego uzbrojenia twierdzy Hanička brakowało przede wszystkim trzech haubic kalibru 100 mm, które miały być zainstalowane do artyleryjskiego schronu twierdzy. Nie posiadała także obrotowej i wysuwanej wieży artyleryjskiej wraz z dwiema haubicami, która miała być najbardziej skuteczną bronią tych przedwojennych umocnień. Z takiej wieży można było strzelać w zakresie 360 stopni na odległość prawie dwunastu kilometrów przy szybkostrzelności 2 x 20 strzałów na minutę. Po całkowitym wyposażeniu i uzbrojeniu twierdzy , co było zaplanowane na lata 1039-1040, załoga miała się składać z 426 żołnierzy oraz z roty piechoty. W czasie mobilizacji we wrześniu 1938 r. twierdzę obsadził Siódmy Batalion XIX Pułku Wojsk Pogranicznych (który w warunkach pokojowych stacjonował w koszarach w Rokytnicy v O.h.) liczący 169 żołnierzy. Większość załogi umiejscowiono w koszarach pokojowych, a w twierdzy wymieniały się jedynie jednostki strażnicze.
W skład grupy warownej wchodziło 6 dużych żelbetonowych schronów bojowych połączonych podziemnymi korytarzami (łącznej długości 1,5 km), pod ziemią były też koszary i magazyny amunicji i innych zapasów (w przypadku oblężenia, ich ilość miała umożliwić załodze walkę nawet przez kilka miesięcy) .
Schrony bojowe w ramach Hanički to R-S 79A "U Silnice" (obiekt wejściowy, zniszczony podczas przebudowy), R-S 76 "Lom" (schron piechoty), R-S 77 " Pozorovatelna " (schron piechoty), R-S 78 "Na Pasece" (schron artyleryjski), R-S 79 "Na Mýtině" (obiekt artyleryjski), R-S 80 (schron piechoty, w jego podziemiach znajdowało się ujęcie wody dla grupy warownej). Całość otaczał system zapór przeciwpiechotnych i przeciwczołgowych.
Na potrzeby twierdzy Hanička, na wzgórzu Komáří vrch (główny grzbiet Gór Orlickich) powstał obiekt obserwacyjny R-S-91 Vrchol oraz pomocnicze punkty obserwacyjne.
Warunki terenowe były niemal idealne do prowadzenia obrony. Liczebność niemieckich wojsk jesienią 1938 roku również dawała Czechosłowacji szansę na stawienie skutecznego oporu. Decyzja jednak zapadła na samej górze. W wyniku przyjęcia Układu Monachijskiego przez Niemcy, Włochy, Francję i Wielką Brytanię, armia czechosłowacka w październiku 1938 r. bez walki oddała twierdzę wojskom niemieckim.
W czasie wojny twierdza służyła Niemcom jako poligon doświadczalny do testowania broni artyleryjskiej i amunicji, badano zdolność przebicia fortyfikacji przy wykorzystaniu różnych rodzajów broni. Czechosłowackie umocnienia zostały wzniesione przy wykorzystaniu cementu, który swoją wytrzymałością przewyższał zarówno niemieckie jak i francuskie normy wytrzymałości. Jego receptura jak i jej użycie było ściśle chronioną tajemnicą wojskową (do budowy umocnień zatrudniano jedynie rodzime przedsiębiorstwa i rodzimych pracowników, w celu uniknięcia przecieków informacji dotyczących budowanych fortyfikacji, grup warownych i ich wyposażenia)
Po II wojnie światowej Hanička stała się własnością armii czechosłowackiej, służyła jako źródło wody pitnej dla Rokynic. W latach 50-tych wojska saperskie planowały rozszerzenie podziemi w celu zwiększenia powierzchni magazynowych, planu w czyn nie zmieniono. W latach 1954-58 do tutejszych lasów wtargnęło przedsiębiorstwo państwowe Kovošrot (złom żelaza), bez pozwolenia wyrwano wtedy połowę pancernych dzwonów i przewieziono do hut w celu przeróbki. Wysadzenie dzwonów uszkodziło obiekty w większym stopniu, niż 6 lat niemieckiej okupacji, twierdza przestała mieć znaczenie wojskowe.
W latach 1969-1975 twierdzę udostępniono do zwiedzania (początkowo oprowadzano turystów przy świetle latarek, potem fragmenty trasy oświetlał agregat).
Decyzją Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 1975 r., twierdza miała być przekształcona w nowoczesny schron przeciwatomowy dla komunistycznej służby bezpieczeństwa, miały tu być stanowiska dowodzenia w przypadku wybuchu wojny. Hanička została ponownie utajniona, zniszczono broszurki i foldery przygotowane w czasie, gdy twierdza była udostępniona dla turystów. Prace prowadzono pod kryptonimem KAHAN (kaganek), kontynuowano je nawet po zmianie zmiany sytuacji politycznej po wydarzeniach listopadowych 1989 r., definitywnie wstrzymano w 1993 r. z powodów finansowych. W czasie przebudowy podziemia wyposażono w nowoczesne na owe czasy technologie, zasypano niektóre z obiektów powierzchniowych. Przed wejściowym obiektem R-S 79A powstał budynek administracyjny, przy okazji maskujący pierwotne wejście do podziemi.
Wiosną 1995 r. Hanička została określona przez Policję RCz jako niepotrzebna i niewykorzystana, wtedy została przekazana Urzędowi Powiatowemu w Rychnově nad Kněžnou, zdecydowano wówczas o ponownym udostępnieniu twierdzy do zwiedzania.