Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Grecji przez Albanię do Dubrownika ...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007
Z Grecji przez Albanię do Dubrownika ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 12.02.2007 00:10

Witam wszystkich cro-forumowiczów. Jestem z Wami od 2 lat, korzystam wspaniale, czerpię pełnymi garściami logistycznie a także emocjonalnie :)
Forum jest już bardzo przepastne, mój czas ograniczony do godzin późno-nocnych nie pozwala na wnikliwe przekopywanie się przez jego zasoby.
Stąd moje bezpośrednie pytanie - czy ktoś przebył trasę z Bitoli przez Elbasan , Tiranę, Skoder do Montenegro i dalej do Dubrownika . Wśród kolegów panuje przekonanie, że na tej trasie nie ma asfaltu. Z kolei via.michelin tą trasę proponuje jaka najkrótszą z Grecji do Chorwacji.
Jedziemy z dziećmi, sam pchałbym się po przygodę, ale po co dzieciska mają obrywać za romantyzm ojca :)
Dzięki za wskazówki .
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 12.02.2007 09:02

Możesz spokojnie jechać. Asfalt jest. Jak czas pozwoli to opiszę tą trasę.
Przeczytaj to lub użyj możliwości szukania zanim założysz nowy temat tylko po to, żeby zadać jedno pytanie
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2007 10:09

Witam :)

Jechalem tą trasą pod koniec września ub roku.
Również jestem zdania, że trasa ta jest zupelnie bezpieczna jeżeli chodzi o nawierzchnię. Ja jechalem z Ochrydy przez przejście na przelęczy Cafa San, Elbasan, ale nie przez Tiranę, tylko przez Durres, potem autostradą, dalej Lezhe i Szkodrę.
Cala ta trasa jest świetnie oznakowana :D , nie sposób się zgubić, jedynie okolice Szkodry nieco gorzej, ale ja jechalem na Podgoricę, a na Sukobin skręca się tuż przed miastem i omija się go.
Tą trasą robisz przez Albanię ok. 300 km.

Z kolei via.michelin tą trasę proponuje jaka najkrótszą z Grecji do Chorwacji.


Można jeszcze jechać z Grecji przez Gjirokaster, ale to zależy skąd i co Ci bardziej pasuje.

Pewne informacje i zdjęcia możesz znaleźć też tu:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=246094
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 12.02.2007 20:02

Dzięki za błyskawiczną reakcję. Bardzo mi to pomoże przekonać niezdecydowanych do tego wariantu poznania Bałkanów. Co do szperania po forum to moje faux pas jest oczywiste, ale desperacja też była duża - czas naglił . Więc jeszcze raz dzięki. Teraz na spokojnie zabiorę się za szukanie noclegu w okolicy Bitoli - chyba że znów pojawi się pomocna dłoń :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.02.2007 09:47

Nie wiem kiedy wybierasz się do Grecji, i kiedy będziesz wracać :) ale raczej podaruj sobie nocleg w Bitoli i pojedź ok 70 km dalej.
Wtedy dojedziesz albo do Ochrid, albo w jego okolice a tam będzie już zdecydowanie latwiej o campingi/kwatery/hotele - nie wiem co Cię bardziej interesuje......
W sezonie wybrzeże obu jezior jest zatloczone, ale myślę, że można znależć coś wolnego bo wybór jest duży. W drugiej polowie września kiedy ja bylem w Ohrydzie, prawie wszystko bylo puste.
Hotele mnie nie interesowaly, ale widzialem je w samym mieście i na wybrzeżu na poludnie od niego.

http://www.hotelmolika.com.mk/about%20hotel.htm

Ten hotel jest niedaleko Bitoli, na zboczach gór Baba

Kwatery są w Ochrydzie, Strudze, Pestani (jez Ochrydzkie), Asamati, Krani, Ljubojno (jez. Prespa).
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 14.02.2007 23:34

Jedziemy w sierpniu - wracamy na początek roku szkolnego. Sezon - wszystko jasne, ale mam nadzieję, że bez Włochów :)
Trasa zaczyna się nam w Meteorach, więc tak na logikę "koloru" dróg i ilości zaznaczanych na nich przełęczy ( no i zminimalizowanej ilości obaw przed Albanią ! ) wybraliśmy Bitolę, Ochryd i Elbasan. Teraz po przeczytaniu wszystkich relacji (kapitalne !) chyba wytrwamy przy tym pomyśle. A Ochryd jest niesamowity - całkowite zaskoczenie. Trochę trzeba będzie nagiąć harmonogram, ale miejsce warte tego. Nie dam rady bez pytania :D : czy proponowane przejście graniczne w Muriqan jest całodobowe ?
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.02.2007 22:42

Tak tylko gwoli informacji - decyzję o tym, którędy do Dubrownika z Grecji nasza grupa przyjaciół zostawia sobie na ostatnią chwilę. Musi być jednak w tej Albanii coś, co budzi respekt ! Z pewnością po wakacjach będziemy wszyscy dzielić się wrażeniami. Teraz tylko doczekać te 180 dni !!! Jeszcze raz dzięki za wsparcie :)
mircho
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 04.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mircho » 10.03.2007 23:15

plavac napisał(a): czy proponowane przejście graniczne w Muriqan jest całodobowe ?

Jest całodobowe, ale odradzam jazdę w nocy. Droga po stronie Czarnogóry to są mijanki "na lusterka", a gdy wypadną z autobusem lub ciężarówką jeden musi sę często zatrzymać. Droga jest kręta, słabo oznakowana, śr 40-50 km/h. Dodatkowa atrakcja to kozy, osły i żółwie. Normalna jazda zaczyna się dopiero od wjazdu na Jadranski Put.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 11.03.2007 17:05

Dzięki za cenne wskazówki ! Brałem pod uwagę ominięcie Podgoricy - nie brałem pod uwagę żółwi, kóz i osiołków :D
Z każdym postem utwierdzam się w przekonaniu, że twórcy viamichelin nie byli fizycznie na Bałkanach :) i nastawiam się emocjonalnie do pokonania tamtych dróg . Po prostu - nie dziwi nic.
Pozdrawiam.
mircho
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 04.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mircho » 12.03.2007 12:57

plavac napisał(a):Z każdym postem utwierdzam się w przekonaniu, że twórcy viamichelin nie byli fizycznie na Bałkanach :) .

Też się nieraz zastanawiam, jak oni tworzą bazę danych dla takich krajów jak Albania. Kto to weryfikuje. :wink:
Ja byłem w Albanii na jednodniowej wycieczce z Czarnogóry, z Budvy.
Najgorszy odcinek drogi od Budvy do Tirany jest między Magistralą a przejściem granicznym w Muriqan.
Po wjechaniu do Albanii doznałem szoku. Nowa szosa, równa, szeroka i względnie prosta, a odcinek od Szkodry do Titany to prawie autostrada, tylko, że jest jeden pas. Trzeba jednak zwalniać przed każdym mostem, ponieważ są tam jakieś dziwne ni to szczeliny, ni to progi. No i oczywiście na patrole, których na tej trasie było chyba z 10, mają jeszacze takie duże, stawiane radary, które u nas dawno odeszły do lamusa.
Albanią jestem ogólnie mile zaskoczony, a centrum Tirany wręcz zauroczony. Niczym nie ustępuje przeciętnemu europejskiemu miastu. Gorzej jest na przedmieściach i w mniejszych miastach. Myślę teraz o dłuższym pobycie i zapuszczeniu się dalej na południe, najlepiej do Sarande. Nie wiem tylko, jak tam najlepiej dojechać. Podobno na południe od Tirany drogi nie są już takie wspaniałe. Myslałem czy nie objechać Albanii od wschodu i wjechac od strony Grecjii. Albo promem z Korfu, nie wiem tylko czy są przeprawy samochodowe.

Obrazek
Droga Szkodra-Tirana. Historia styka się tu z teraźniejszością.
W głębi bunkier z czasów reżimu, a bilbordy zageszczają się w miarę zbliżania do stolicy. Wzdłuż drogi sąsiadują też złomowiska i góry smieci, na których pasą się świnie, z pięknymi, nowymi, klimatyzowanymi zajazdami. Albania jest ogólnie krajem ogromnych kontrastów.


Obrazek
Panorama centrum Tirany.


Obrazek

Obrazek
Dzisiejsza Tirana


Obrazek
Most w Szokdrze, za mostem skręcamy w lewo na Muriqan.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 12.03.2007 17:06

Rewelacja - zwłaszcza zdjęcia. Albania powoli staje się mniej tajemnicza i mniej niepokojąca. Jedyny problem to dzisiejsza data - dopiero 12. marca :wink: Doczekać jeszcze tyle dni ...

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Z Grecji przez Albanię do Dubrownika ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone