Chorwacja przystępnych cen
W ostatnim wydaniu Rzeczpospolitej z dnia 30.07.2007 ukazał się artykuł na temat nabywania nieruchomości w Chorwacji, w którym cytowane są nasze wskazówki i rady dla przyszłych inwestorów. Gorąco polecamy lekturę.
"Chorwacja przystępnych cen"
Za trzypokojowy apartament nad morzem we Włoszech zapłacimy ponad 1,3 mln zł. Za podobny w Chorwacji-połowę mniej. W pierwszym wypadku mamy 1,5 kilometra do morza, w drugim-zaledwie 30 metrów. Nieruchomości nad Adriatykiem kuszą ceną, odstraszają jednak formalnościami.
Piękne położenie wabi inwestorów z innych części Europy. W nieruchomości inwestują tutaj Węgrzy, Czesi, Niemcy i Polacy.
- Widać, że ten kraj się rozwija. W ciągu dwóch lat wybudowano autostradę, a taka inwestycja podbija ceny nieruchomości-opowiada inżynier z Warszawy, który w Chorwacji kupił dom. Dodaje, że w ciągu kilku lat ceny wzrosły dwu-, trzykrotnie, ale i tak są niższe niż w innych krajach słonecznego południa.
Kupić można wszystko...
Łukasz Doliński z LifeHouse, firmy zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami w Europie, mówi, że Chorwacją zainteresowani są głównie pasjonaci tego regionu. Dodaje, że turystów przyciągają tu słońce, piękne krajobrazy, morze do żeglowania i przystępne ceny. Podobne argumenty przekonują i tych, którzy decydują się na zakup nieruchomości.
- Klienci najczęściej wybierają apartamenty w okolicy Dubrownika, choć oferty mamy z całego wybrzeża - mówi Doliński.
Wśród propozycji największych w kraju agencji zajmujących się nieruchomościami zagranicznymi, jak Carisma, Lifehouse czy Greg-Consulting, znajdziemy nieruchomości z całego wybrzeża Chorwacji. - Mamy domy, apartamenty, wille, grunty budowlane i nieruchomości komercyjne zlokalizowane w najatrakcyjniejszych turystycznie rejonach, jak Dalmacja, Istria i liczne wyspy. Oferta obejmuje rynek pierwotny i wtórny - mówi Grzegorz Grubała z Greg-Consulting.
... ale trzeba mieć zgodę
Z informacji uzyskanych w Ambasadzie Republiki Chorwacji wynika, że w 2006 roku 22 Polaków kupiło nieruchomości nad Adriatykiem.
- W tygodniu jest około 15 pytań w tej sprawie - mówi Katarina Kirinić, sekretarz Ambasady Republiki Chorwacji.
Chętnych jest wielu, jednak znacznie mniej decyduje się na ostateczne podpisanie umowy. Dlaczego?
- Najlepiej kupować nieruchomość za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy z kraju lub skorzystać z usług znanej lokalnej agencji w Chorwacji. To zapewni klientowi spokój i zabezpieczy przed problemami natury formalnej - tłumaczy Grzegorz Grubała.
Dodaje, że każdy cudzoziemiec może kupić oraz sprzedać nieruchomość na terenie Chorwacji, pod warunkiem że państwo, z którego pochodzi, podpisało z Republiką Chorwacką porozumienie o wzajemnych stosunkach regulujące proces zakupu i sprzedaży nieruchomości. - Polska ma takie porozumienie - mówi pośrednik. Poza gotowym domem czy apartamentem można w Chorwacji kupić ziemię i wybudować dom. Ale uzyskanie zezwoleń na rozpoczęcie inwestycji trwa. Polski inżynier, który ma dom w okolicach Splitu, mówi, że osoby prywatne czekają na nie kilka miesięcy, a właściciele firm kilka tygodni.
- Rząd chorwacki dba o rozwój gospodarki, dlatego szybciej wydaje zezwolenia na budowę firmom - tłumaczy.
Sprawdź księgę
- Zagraniczne osoby fizyczne i prawne mogą uzyskać prawo własności nieruchomości, pod warunkiem że uzyskają zgodę Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Chorwacji - tłumaczy Katarina Kirinić. I dodaje, że cudzoziemcy w obu krajach mogą nabywać jedynie mieszkania, a w sprawie pozostałych nieruchomości muszą mieć status obcokrajowca z pobytem stałym.
Wyjaśnia, że zainteresowani mogą się starać o zgodę na zakup nieruchomości osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.
- Wniosek należy złożyć w języku chorwackim - tłumaczy. - Rozpatrzenie go zajmuje około sześciu miesięcy i jest to właściwie formalność, pod warunkiem że osoba starająca się o zezwolenie nie miała negatywnych doświadczeń z wymiarem sprawiedliwości - mówi Łukasz Doliński z LifeHouse.
Grzegorz Grubała podkreśla, że przy zbieraniu dokumentów przy zakupie nieruchomości najlepiej zdać się na fachowców, bo trwa to krócej.
- Przygotowujemy ofertę i pomagamy załatwić wszystkie formalności, łącznie z założeniem firmy w Chorwacji, jeśli nieruchomość ma być kupiona na firmę - wyjaśnia.
Jeśli jesteśmy zdecydowani, by osobiście się starać o zakup lokalu, specjaliści doradzają, by na początku, podobnie jak w Polsce, sprawdzić księgę wieczystą. - W ten sposób unikniemy problemów z własnością. Trzeba także poprosić o zezwolenie na budowę. Dopełnieniem jest informacja, czy apartament ma zezwolenie na użytkowanie, co w przyszłości zaoszczędzi nam kłopotów, jeśli ktoś zechce go wynajmować - wyjaśnia przedstawiciel Greg-Consulting.
- Przy zakupie mieszkania warto zwracać uwagę na dodatkowe koszty towarzyszące transakcji, no i zobaczyć nieruchomość przed zakupem - wyjaśnia Doliński.
Policz dodatkowe koszty
Ceny nieruchomości w Chorwacji oscylują wokół 2 tys. euro, czyli ok. 7,6 tys. zł, za mkw. W Bułgarii ceny mieszkań o podobnych metrażach są ok. 15 tys. euro niższe, w Portugalii o 20 tys. euro wyższe.
Polacy kupują z roku na rok coraz więcej nieruchomości w Chorwacji, mimo że mogą je nabyć jedynie za gotówkę.
- Obcokrajowcy nie mogą uzyskać w Chorwacji kredytu na zakup nieruchomości - mówi Grzegorz Grubała z Greg-Consulting. Dodaje, że klient, który decyduje się na zakup domu, musi się liczyć z dodatkowymi kosztami. - Prócz ceny nieruchomości należy zapłacić: prowizję dla chorwackiej agencji, która stanowi 3 - 6 proc. ceny zakupu. Kolejny 1 proc., ale nie mniej niż 1 tys. euro, stanowią koszty notarialne i adwokackie. Następne 5 proc. to opłata skarbowa płatna po uzyskaniu zgody na zakup nieruchomości od Ministerstwa Sprawiedliwości - wylicza Grubała.
Dodatkowym wydatkiem będzie około 5 tys. euro, czyli koszt założenia firmy, jeżeli klient byłby zainteresowany nabyciem na nią gruntu lub domu.
- W tym 2,7 tys. euro to kapitał zakładowy w gotówce, majątku trwałym lub papierach wartościowych. Operacja ta zajmuje od siedmiu do 15 dni - uzupełnia Łukasz Doliński z LifeHouse.
MARTA TABIŚ, JANINA BLIKOWSKA