Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspa Pag - Novalija - kompendium

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wowek99
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 02.07.2008
Wyspa Pag - Novalija - kompendium

Nieprzeczytany postnapisał(a) wowek99 » 07.07.2008 18:54

Witam

W sumie zadawałem już te pytania w kilku innych działach ale nikt mi na nie nie odpowiedział. Może tutaj to wszystko będzie bardziej widoczne.

11-07-2008 wybieram się na wyspę Pag do Novaliji. zamieszkam w hotelu Liburnija. Prosiłbym o kilka rad i wskazówek od osób które już tam były.

1. Gdzie najlepiej wybrać się na plażę, gdzieś gdzie stosunkowo nie ma dużego tłoku, może być za miastem.

2. Jakie miejsca warto zobaczyć na wyspie ?

3. W jakich miejscach można zakupić dobre wino, rakiję i ser ( z którego ponoć słynie cała wyspa), mile widziane by też były jakieś przykładowe ceny. Możecie również polecić jakieś dobre wino.

4. Czy w Novaliji jest Wi-Fi, czy opłaca się brać laptopa

Z góry dziękuje za pomoc :-)
hassanbey
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 146
Dołączył(a): 27.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) hassanbey » 08.07.2008 08:22

wowek99 napisał(a):Witam

W sumie zadawałem już te pytania w kilku innych działach ale nikt mi na nie nie odpowiedział. Może tutaj to wszystko będzie bardziej widoczne.

11-07-2008 wybieram się na wyspę Pag do Novaliji. zamieszkam w hotelu Liburnija. Prosiłbym o kilka rad i wskazówek od osób które już tam były.



Na Pagu w miejscowości PAG byłem 2 lata temu.
Pierwsze wrażenie po wjeździe na wyspę 8O to lekki szok, krajobraz księżycowy....ale nie trzeba się tym zrażać (pomimo braku zieleni).



wowek99 napisał(a):1. Gdzie najlepiej wybrać się na plażę, gdzieś gdzie stosunkowo nie ma dużego tłoku, może być za miastem.


Po prostu szukaj - wsiadasz w auto i jedziesz wzdłuż wybrzeża, gdzie stoi auto lub jest ścieżka to masz uroczą zatoczkę. Sam znalazłem kilka w ciągu pierwszych dni w odległości zaledwie paru kilometrów od swojego miejsca zamieszkania.

wowek99 napisał(a):2. Jakie miejsca warto zobaczyć na wyspie ?


Osobiście na samej wyspie nic ciekawego nie znalazłem - można wpaść do PAGU. Natomiast jak zjedziesz z wyspy to jedź do ZADARU zobaczyć "grające schody",do KNINA na "knińskie błota" i zastanówcie się nad Plitvickimi

wowek99 napisał(a):3. W jakich miejscach można zakupić dobre wino, rakiję i ser ( z którego ponoć słynie cała wyspa), mile widziane by też były jakieś przykładowe ceny. Możecie również polecić jakieś dobre wino.


W każdej miejscowości masz targi na których można się zaopatrzyć w produkty które Cię interesują. Rakije to najlepiej kupować od przydrożnych sprzedawców bo Ci na targach się drożą.

wowek99 napisał(a):4. Czy w Novaliji jest Wi-Fi, czy opłaca się brać laptopa


Byłem z laptopem i szukałem jakiegoś dostępu.....marne szanse, w samym PAGU tylko był jeden i to zabezpieczony ale może się coś zmieniło od tego czasu, po za tym mieszkasz w hotelu i tam być może coś będzie
wowek99
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 02.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wowek99 » 20.07.2008 14:09

Właśnie wróciłem :), szkoda że to tak krótko :(. Jak by się ktoś wybierał w tamte strony to chętnie mogę coś doradzić
kejti
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 17.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kejti » 20.07.2008 16:20

ja sie wybieram w ciemno w sierpniu wiec chcialabym zapytac o wszystko :) czy w ogole to dobre miejsce na wakacje, bo podobno glosne i zaludnione;P a wolalabym troche spokoju. podobno tez w poblizu novalji jest wioska Gajac - czy wiesz moze jak tam jest? ogolnie interesuja mnie wiadomosci o tanim zakwaterowaniu, plazach (platnych i bezplatnych), mozliwosciach dogadania sie (po angielsku?), jedzeniu, pogodzie, i wszystko inne co moze byc przydatne ;) wiele juz przeczytalam o Novalji, ale byly to ogolniki, a ja wlasciwie nadal nic konkretnego nie wiem. z gory dziekuje za info :)
wowek99
Globtroter
Posty: 39
Dołączył(a): 02.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wowek99 » 20.07.2008 18:17

Droga Kejti J

Co do samej Novaliji to też się dużo naczytałem że jest to imprezowe i głośne miejsce. Na pewno jest tam tłoczno, ludzie wieczorem koncentrują się wzdłuż głównego deptaka, który biegnie wzdłuż portu. Tam też jest masa różnych kafejek i restauracji. Ale za to nie jest jakoś aż tak bardzo głośno, po prostu spaceruje tamtędy masa ludzi, główne z dziećmi bo młodzież to na plaży Zrce przebywa :D. Tam też właśnie skoncentrowane jest życie nocne jeśli można tak to nazwać. Bo jak dla mnie to jest zwykłe disco na plaży, w Krakowie na Rynku są o wiele lepsze imprezy. Zaznaczam również że ta plaża jest 2km od Novaliji. Polecam obejżenie zachodu słońca tylko trzeba sie przejść kawałek w zdłuż miejskiej plaży, później wchodzi się na taką kamienistą dróżkę i trzeba przejść kawałek. Coś pięknego. Możesz wyciągnąć męża (albo chłopaka) na super romatyczny spacer :)

Co do kwater to nie potrafie podać cen bo sam mieszkałem w hotelu, więc tu ci nie pomogę, ale myślę że o w tym terminie znajdziesz cos za rozsądną cenę.

Gajac – trudno to nazwać wioską. To po prostu skupisko apartamentów. Z resztą bardzo ładnych. Po samochodach jakie tam widziałem to wnioskuję że raczej bogatsza klientela tam przebywa ale jest tam całkiem fajnie, przede wszystkim spokojnie.

Plaże – najbardziej podobało mi się właśnie w Gajac. Co prawda plaża jest kamienista ale jak cię słoneczko trochę spiecze to można znaleść trochę miejsca w cieniu no i super woda tam jest w sam raz do nurkowania. Parkingi są bezpłatne. Kolejna plaża to Zrce, bardzo ładna ale zatłoczona i do tego płatna. Fajna plaża jest w starej Novaliji, co prawda też troszke ludzi na niej jest ale nie aż tyle co na Zrce. Obydwie te plaże posiadają błękitne falgi a więc są o najwyższym standardzie. Odwiedziłem również plaże sv duh i cista. Jak się jedzie drogą z Novaliji do Pagu to widać drogowskazy które do nich prowadzą. W sumie to też całkiem fajnie tam było, tylko jak będziesz tam jechac to uważaj na zjazdy na plaże, spadek terenu ponad 30 % (robi wrażenie i zapiera dech ). Koło wszystkich tych plaż są płatne parkingi 20 kn z dzień. Podobno fajnie też jest na plaży Babe ale nie byłem. Najlepszy sposób na znalezienie fajnego miejsca to po prostu przejechanie paru kilometrów. Trzeba się troche porozglądać, najlepiej między Novaliją a Pagiem. Dalej nie warto.

Ceny – koło Novaliji jest duży market Hyper Novalis i tam jest najtaniej chociaż i tak ceny trochę wyższe od tych w Polsce. W marketach w mieście nie opłaca się kupować bo to po prostu zwykłe ździerstwo. To samo tyczy się również owoców ze straganów. Tak dla porównania 1 kg nektarynek na straganie kosztuje około 20 kn a w hyper novalisie 13.

Wyspa Pag – na pewno robi wrażenie pod względem krajobrazu. Warto poświęcić 1 dzień na objechanie wyspy samochodem. Warto się wybrać szczególnie na północ od naovaliji do Lun i pooglądać tamtejsze gaje oliwne (ładnie tam pachnie). No i warto też zatrzymywać się przy drodze bo można zrobić bardzo ładne zdjęcia. Wyspa słynie ze swoich serów, ale są one niestety bardzo drogie około 160 kn za kg. Warto przynajmniej spróbować. Kolejny towar to oliwa – wyśmienita no i sól morska. Osobiście polecam również rakiję z fig :D

Na razie to tyle co mi przychodzi do głowy. Jak sobie jeszcze cos przypomnę to napiszę. Jak chcesz to daj maila to ci wyśle pare fotek wyspy. Weź również poprawkę na to co mówię bo ty wybierasz się pod koniec sierpnia więc może już być troche mniej ludzi

Pozdrawiam J
kejti
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 17.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kejti » 21.07.2008 14:17

bardzo bardzo dziekuje za taka ilosc informacji, teraz wszystko przedstawia sie jasniej :)
procesor
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 30.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) procesor » 24.07.2008 00:54

3 dni temu stamtad wrocilem - jesli masz konkretne pytania to pisz. Ogolnie ludzi sporo, mam wrazenie, ze sa troche zaskoczeni popularnoscia miejsca i logistycznie ich lekko przeroslo aktualnie.
ptasznik5
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 03.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ptasznik5 » 24.07.2008 11:48

Byłam na Pagu dwa razy. Na pewno warto pospacerować po miasteczkach Pag i Novalija. Pag to bardzo ciche i spokojne miejsce, imprezki odbywają się praktycznie tylko na rynku i nabrzeżu. Novalija to głośne miasto, jakie, jakie można spotkać nad naszym morzem: muzyka gra wszędzie, stragany są wszędzie, itp. Ja preferuję ciszę, więc Pag mi bardziej odpowiadał. Koniecznie powinno się zobaczyć wszystkie miejsca zachwalane w przewodnikach turystycznych, ale o tym nie będę pisała. Jeśli lubicie trochę ruchu, to warto wejść na najwyższe wzniesienie wyspy - Świętego Vida (348 mnpm), skąd roztacza się przecudny widok na wyspę, Velebit, Paklenicę i Adriatyk oczywiście! Warto też poszukać (dwa lata temu to nie było za łatwe, ale jak się już trafi na oznaczenia, nie ma problemu) Paśki trokut, czyli Paski Trókąt, którym interesują się nawet ufolodzy! Na drogę do trójkąta traficie w okolicach przeprawy promowej w miejscowości Żigljen. Natomiast dobrze oznaczone wejście na Vida jest za miastem Pag, trzeba pojechać w stronę Bośany, minąć ją, dojechać do Śv. Mariji i zaraz za, po lewej stronie jest wejście na szlak. Jest też wejście od drugiej strony góry, ale nie znam. Trasa polecana jest łatwa, do pokonania nawet przez mniejsze dzieci.

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspa Pag - Novalija - kompendium
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone