Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co warto zobaczyć w pobliżu OREBIĆ-a?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrekjunior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 22.07.2010
Co warto zobaczyć w pobliżu OREBIĆ-a?

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekjunior » 10.04.2012 13:35

Witam,
Mam już mniej więcej opracowany plan tego rocznych wakacji. Wygląda on mniej więcej tak:

Obrazek

Co do Korculi nie mam jeszcze ze żadnych planów. Dlatego Chciałbym Was podpytać gdzie się zatrzymać oraz żebyście przy okazji polecili mi w miare tani nocleg. Moje wymagania:

-Miejscowość: niezbyt wielka (nienawidzę dzikich tłumów turystów), najlepiej coś w stylu PRIMOSTEN, obowiązkowo musi być plaża, fajnie jakby było "stare miasto" z malowniczymi uliczkami po których można się "szlajać" godzinami. Kolejnym ważnym elementem jest również dobre połączenie drogowe z pozostałymi miastami wyspy (planuje zwiedzić jak najwięcej-autobusem, stopem)

-Nocleg: stosunkowo tani (najlepiej w granicach 30EUR; za pokój), podróżuje z dziewczyną czyli tylko 2 os. Koniecznie blisko plaży. Pokój z łazienką, balkonem najlepiej z widokiem na morze. Nie musi być kuchni ani TV.


Wiem że wymaganie mam duże ale 2 lata temu udało mi się je wszystkie połączyć :) Mam nadzieje że pomożecie mi w wyborze miejscowości "bazowej" wraz z dobrym noclegiem :D
Ostatnio edytowano 16.08.2012 16:21 przez piotrekjunior, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.04.2012 13:55

Może Lumbarda? :roll:

Plaża jest, niedrogi nocleg we wrześniu na pewno znajdziesz, do pięknego, malowniczego , choć nieszczególnie wielkiego "starego miasta" czyli Korculi nie jest daleko i nietrudno się dostać autobusem.
Znalazłem taki rozkład :roll:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13051
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.04.2012 13:56

Moim zdaniem jeśli nie jesteście mobilni, to tylko Korcula. Z plażami trochę krucho ale we wrześniu nie będzie tam już tłumów a jest co zobaczyć i gdzie usiąść. Jak dla mnie miasto ma dużo lepszy klimat niż Dubrovnik właśnie ze względu na to że dociera tam mniej ludzi. Pamiętaj też że na wyspach sezon kończy się wcześniej :wink:
piotrekjunior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekjunior » 10.04.2012 14:28

Korcula chyba odpada - za duże miasto. Lumbarda z tego co widzę to tez duża :(
Interesowało by mnie coś wielkości Breli czy Primosten. Mała miejscowość. Wychodzę tam na główną drogę, łapie stopa i jadę do dużego miasta :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.04.2012 15:10

Lumbarda jest duuużo mniejsza niż Brela czy Primosten. Wyspa Korcula raczej nie spełni wszystkich Twoich wymagań. Nie ma tu miejscowości podobnych do Primosten - z małą starówką, pięknymi plażami tuż obok...

Masz do wyboru albo stolicę wyspy (która jest przepiękna!), albo wiele małych miejscowości, bardzo małych. Plaże znajdziesz tam ładne, ale miejsc do powłóczenia się w wąskich uliczkach już nie, bo takie wioski jak Priżba, Lumbarda, Zavalatica po prostu nie mają starówek.

Na Korculi masz w zasadzie dwa miasta - Korculę i po przeciwnej stronie wyspy - Vela Lukę. Tam koncentruje się życie, tam jest wiele knajpek, uliczek. Vela Luka może i by spełniała Twoje wymagania co do spacerów po miasteczku, chociaż daleko jej do pięknej Korculi. Ale daleko miałbyś również do jakichkolwiek plaż.

Myślę, że najlepiej będzie, jak najpierw zapoznasz się ze specyfiką wyspy, na której chcesz wypoczywać. Stawianie takich a takich wymagań nie jest raczej dobrym pomysłem; tylko się rozczarujesz, i po co Ci to ;)

W mojej relacji z 2009 roku napisałam trochę o wyspie, o mieście Korcula, Vela Luka, innych miejscowościach - KLIK Zachęcam do poczytania i pooglądania :D
Może plany bardziej Ci się skrystalizują :)

Pozdrav :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.04.2012 16:27

W porównaniu z Lumbardą, Primosten to metropolia :wink:

Główna droga na Korculi przebiega wnętrzem wyspy więc żeby złapać na niej stopa z nadmorskich miejscowości miałbyś kawałek :wink:

Jest dokładnie tak jak napisała Maslinka, miasta na wyspie są dwa, plus może jeszcze trzecie - Blato (warto zaglądnąć). Vela Luka wg mnie jest mało ciekawa a fajnych plaż w okolicy brak, no chyba że pływalibyście na Proizd :roll: . Będziesz w pierwszej połowie września, więc jeszcze statek powinien kursować.

Mi podobało się jeszcze w Racisce, no ale wydostać się stamtąd to raczej duża sztuka :roll: . No i do plaży Vaja masz jakiś kilometr :roll: .

Mz najfajniejsza plaża na Korculi (z tych popularnych) to Pupnatska Luka, we wrześniu nie powinna być tak zatłoczona :roll:

Była kiedyś taka relacja z wyspy pisana przez kogoś kto poruszał się tam stopem albo pieszo, może się przyda...
piotrekjunior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekjunior » 11.04.2012 08:19

Ale generalnie polecacie wyspę Korcula jako miejsce aktywnego wypoczynku?

2 lata temu jak byłem to zwiedziłem kawałek Dalmacji (Szybenik, Krka, Split, Trogir, Makarska, Primosten, Brela). Wypoczynek tylko na plaży i w hotelowym barze all inclusive to dla mnie strata czasu i pieniędzy.

Jak już jadę daleko od ojczyzny to chcę coś zobaczyć, poznać, zwiedzić. Więc czy wyspa Korcula jest dobrym dla mnie miejscem? Może półwysep Peljesac? Jak czytałem przewodnik po Dalmacji to generalnie wyspa Korcula wydala mi się najciekawsza.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13051
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.04.2012 08:41

piotrekjunior napisał(a):najlepiej coś w stylu PRIMOSTEN,


piotrekjunior napisał(a):Korcula chyba odpada - za duże miasto. Lumbarda z tego co widzę to tez duża :(


Zdecyduj się. Albo chcesz coś w stylu Primostenu albo chcesz zadupie. Korcula nie jest większa niż Primosten. Oba miasta mają niemal dokładnie tą samą liczbę mieszkańców i zajmują podobną powierzchnię, z tym że w Korculi we wrześniu będzie 5 razy mniej turystów niż w Primostenie.
piotrekjunior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekjunior » 11.04.2012 09:33

Rysio napisał(a):Zdecyduj się. Albo chcesz coś w stylu Primostenu albo chcesz zadupie. Korcula nie jest większa niż Primosten.


Sorry. Rzuciłem pobieżnie okiem na mapę i oba miasta sprawiały wrażenie dużych. Doczytałem i dopatrzyłem dokładnie i już się orientuje w temacie :) Tylko że w Korculi nie ma plaży :(
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.04.2012 09:34

Osobiście uważam, że od Korculi ciekawszy pod względem zwiedzania jest Hvar.

Masz tam 3 miasta z ładnymi starówkami - Hvar, Stari Grad i Jelsa, jest jeszcze malownicza Vrboska. Szukasz sobie kwatery w dzielnicy Jelsy Vitarnja pomiędzy Jelsą a Vrboską i masz oba miejsca na wyciągnięcie ręki a nieduże plaże tuż obok. Jak się zatrzymasz w Starim Gradzie, do plaż będzie kawałek no i z widokiem na morze kiepsko, ale samo miasto jest super. Pewnie też dostać się do samego Hvaru nie będzie trudno.

Tak w ogóle najfajniejszy jest Hvar "zatunelowy" , ale bez własnego auta raczej kiepsko się stamtąd wydostać :? . To samo dotyczy miasta Hvar, tam plaż raczej nie ma.

Może jednak pojedziecie autem? Wtedy wszystko będzie prostsze :wink: :D
piotrekjunior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekjunior » 11.04.2012 10:21

Moim samochodem ciężko by nam było dojechać, po za tym już mamy bilety lotnicze kupione. Może rzeczywiście HVAR. Tak jak pisałem moja decyzja o Korculi padła tylko i wyłącznie na podstawie opisu w przewodniku.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13051
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 11.04.2012 10:33

Bo Korculę warto odwiedzić. Co do zwiedzania i ustalania rankingu Hvar czy Korcula - owszem na Hvarze jest więcej miejscowości, ale drugiego miasta Korcula nie ma i nie zgodzę się że grad Hvar jest ciekawszy. Mnie Korcula urzekła, nie darmo nosi imię małego Dubrovnika :wink:

Edit: Na dojazd do plaży możesz wypożyczyć rower albo skuterek, na dojazdy do miasta trochę głupio, bo zawsze jedno z Was o suchym będzie musiało pozostać :wink:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4240
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 11.04.2012 10:45

Korculę polecać będę z czystym sumieniem. Faktem jest, że zobaczyć całą wyspę nie będąc zmotoryzowanym będzie ciężko, ale zawsze, jak wspomniał Rysio można wypożyczyć skuter. Faktem jest też, że do najpiękniejszych plaż na Korculi dojechać trzeba.
Czy Korcula lepsza od Hvaru dyskutować nie będę. Na Hvarze nie byłam, znam go tylko z opowieści, relacji cromaniaków.
Może lepszą alternatywą (wg mnie oczywiście) byłoby coś na Półwyspie, choćby Orebic. Na Korculę rzut beretem, wodne taksówki kursują w zasadzie całą dobę, a i w około sporo ciekawych miejsc do zobaczenia.
piotrekjunior
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 35
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekjunior » 11.04.2012 13:01

Teraz to mam już mętlik w głowie :P Korcula, Hvar, Orebic :D
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 11.04.2012 13:07

Na Korculi , Prizba Zavalatica :) Super klimacik :)
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Co warto zobaczyć w pobliżu OREBIĆ-a?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone