Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wypoczynek w Neum

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
shaday
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 5
Dołączył(a): 22.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaday » 22.03.2008 17:58

Witam na forum. To moj pierwszy wpis ale za pewno nie ostatni. Co do Neum to chyba cromaniacy trochę przesadzają na jego niekorzyść. Fakt - Dalmacja kryje wiele bardziej urokliwych zakątków ale na prawde ta Bosniacki skrawek wybrzeża nie jest aż taki zły. Byłem tak rok temu kilka dni przy okazji wakacji w okolicach Makarskiej i wydaje mi się, ze jest tam wszystko czego potrzeba. Sporty wodne, sklepy (jeden "wolnocłowy na wylocie w strone Dubrovnika) i kavany (w tej czesci "kafany") no i z racji tego, ze tą część Hercegoviny zamieszkują głownie Chorwaci nie różni sie zbyt wiele od reszty wybrzeża Riwiery. Oczywiście w sezonie jest tłok i plaże nie są tak piękne jak np w Breli czy Baśce Vodzie ale to nie problem znaleźć zaciszne plaże w pobliskiej okolicy - trzeba tylko zrobić sobie spacerek. Jest idealne miejsce strategiczne jesli chodzi o wycieczki. Niedaleko mamy do Orebica, Dubrovnika, Mostaru czy Medjugorie. Wiec nie przejmujcie sie wszystkimi opiniami i sami spróbojcie bo moim zdaniem warto :)) Pozdrawiam
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 31.03.2008 19:01

shaday napisał(a):Witam na forum. To moj pierwszy wpis ale za pewno nie ostatni. Co do Neum to chyba cromaniacy trochę przesadzają na jego niekorzyść. Fakt - Dalmacja kryje wiele bardziej urokliwych zakątków ale na prawde ta Bosniacki skrawek wybrzeża nie jest aż taki zły. Byłem tak rok temu kilka dni przy okazji wakacji w okolicach Makarskiej i wydaje mi się, ze jest tam wszystko czego potrzeba. Sporty wodne, sklepy (jeden "wolnocłowy na wylocie w strone Dubrovnika) i kavany (w tej czesci "kafany") no i z racji tego, ze tą część Hercegoviny zamieszkują głownie Chorwaci nie różni sie zbyt wiele od reszty wybrzeża Riwiery. Oczywiście w sezonie jest tłok i plaże nie są tak piękne jak np w Breli czy Baśce Vodzie ale to nie problem znaleźć zaciszne plaże w pobliskiej okolicy - trzeba tylko zrobić sobie spacerek. Jest idealne miejsce strategiczne jesli chodzi o wycieczki. Niedaleko mamy do Orebica, Dubrovnika, Mostaru czy Medjugorie. Wiec nie przejmujcie sie wszystkimi opiniami i sami spróbojcie bo moim zdaniem warto :)) Pozdrawiam


W którym z biur podróży pracujesz?:P
binkowskig
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 315
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) binkowskig » 31.03.2008 20:18

Mimo wszystko takie miejscowości jak Neum, Klek czy Ston , o który też kilka osób pyta to jednak wakacyjna porażka...wystarczy popatrzec na dokładną mapą tych okolic i wysunąć wnioski. Zamknięta zatoka, brak dopływu swieżej morskiej wody...czyli czyste morze to raczej tam nie będzie. Ale każdy ma swoje preferencje. Pozdrawiam
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 31.03.2008 20:42

No i trzeba lubieć blokowiska "wypoczynkowe" typu późny Gierek - w tym wypadku Tito. To za jego inicjatywą ten kawałek wybrzeża przyznano BiH i dosyć szczelnie zabudowano. Kraj, która ma 10 km wybrzeża, jak w tym przypadku, trudno posądzać, że teren ten wykorzysta na pole golfowe- :)
shaday
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 5
Dołączył(a): 22.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaday » 31.03.2008 23:49

Inde napisał(a):
shaday napisał(a):Witam na forum. To moj pierwszy wpis ale za pewno nie ostatni. Co do Neum to chyba cromaniacy trochę przesadzają na jego niekorzyść. Fakt - Dalmacja kryje wiele bardziej urokliwych zakątków ale na prawde ta Bosniacki skrawek wybrzeża nie jest aż taki zły. Byłem tak rok temu kilka dni przy okazji wakacji w okolicach Makarskiej i wydaje mi się, ze jest tam wszystko czego potrzeba. Sporty wodne, sklepy (jeden "wolnocłowy na wylocie w strone Dubrovnika) i kavany (w tej czesci "kafany") no i z racji tego, ze tą część Hercegoviny zamieszkują głownie Chorwaci nie różni sie zbyt wiele od reszty wybrzeża Riwiery. Oczywiście w sezonie jest tłok i plaże nie są tak piękne jak np w Breli czy Baśce Vodzie ale to nie problem znaleźć zaciszne plaże w pobliskiej okolicy - trzeba tylko zrobić sobie spacerek. Jest idealne miejsce strategiczne jesli chodzi o wycieczki. Niedaleko mamy do Orebica, Dubrovnika, Mostaru czy Medjugorie. Wiec nie przejmujcie sie wszystkimi opiniami i sami spróbojcie bo moim zdaniem warto :)) Pozdrawiam


W którym z biur podróży pracujesz?:P



w zadnym...po prostu zenujace to opinie i tyle...skoro tak tam zle to polecam Polskie moze...nowe kurorty, czyste i cieple morze...tjaaa Jak jest ktos wybredny to i Bali bedzie niedobre. Ja tam Polecam!
binkowskig
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 315
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) binkowskig » 01.04.2008 07:40

w zadnym...po prostu zenujace to opinie i tyle...skoro tak tam zle to polecam Polskie moze...nowe kurorty, czyste i cieple morze...tjaaa Jak jest ktos wybredny to i Bali bedzie niedobre. Ja tam Polecam![/quote]


...czyli reasumując ...są gusta i guściki... wypowiedzi na forum są w zasadzie subiektywne...bo co mi się podoba nie musie podobać się komuś innemu...i to trzeba uszanować.
Przy mnogości informacjii na forum ...poszukujący takowe, może sobie sam wyrobić zdanie albo...zgłupieć...
czyli jak sam zobaczysz i doświadczysz to wyrobisz WŁASNĄ SUBIEKTYWNA OCENĘ.....
shaday
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 5
Dołączył(a): 22.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaday » 01.04.2008 09:51

binkowskig napisał(a):w zadnym...po prostu zenujace to opinie i tyle...skoro tak tam zle to polecam Polskie moze...nowe kurorty, czyste i cieple morze...tjaaa Jak jest ktos wybredny to i Bali bedzie niedobre. Ja tam Polecam!



...czyli reasumując ...są gusta i guściki... wypowiedzi na forum są w zasadzie subiektywne...bo co mi się podoba nie musie podobać się komuś innemu...i to trzeba uszanować.
Przy mnogości informacjii na forum ...poszukujący takowe, może sobie sam wyrobić zdanie albo...zgłupieć...
czyli jak sam zobaczysz i doświadczysz to wyrobisz WŁASNĄ SUBIEKTYWNA OCENĘ.....[/quote]

Zgadzam sie w 100% Ile ludzi tyle opini :) Pozdrawiam wszystkich Cromaniakow :))
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 07.04.2008 09:38

MWN napisał(a):No i trzeba lubieć blokowiska "wypoczynkowe" typu późny Gierek - w tym wypadku Tito. To za jego inicjatywą ten kawałek wybrzeża przyznano BiH i dosyć szczelnie zabudowano. Kraj, która ma 10 km wybrzeża, jak w tym przypadku, trudno posądzać, że teren ten wykorzysta na pole golfowe- :)

Neum należy do Bośni od pokoju karłowickiego 1699 - więc Tito nie miał tu nic do roboty.
Ten układ granic wynika z faktu, że Rapublika Dubrownicka postanowiła się odgrodzić od posiadłości Wenecji terytorium Turcji - przekazali im więc po kawałku wybrzeża w Neum, na północy, i w Sutorinie (przd Herceg Novi), na południu. Południowy fragment wybrzeża Bośnia oddała Czarnogórze w 1947 r., a Neum zostało. Dodajmy, że do 1991 r. była to raczejs pokojna miejscowość- gwałtowny rozwój nastąpił w ostatnich latach.
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 07.04.2008 09:42

A flagi powieewające w Neum owszem mają szachownicę, ale inną nieco niż chorwacka. Są to flagi Herceg-Bośni, czyli chorwackiej wspólnoty w BiH.
I jeszcze odnośnie Hercegowiny - zachodnia jest faktycznia niemal w 100% chorwacka, ale wschodnia - serbska. Z resztą historycznie było to serbskie księstwo Humu, nazwę Hercegowina nosi od XV wieku, a do 1482 r., czyli podboju tureckiego, władali nim prawosławni władcy.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 07.04.2008 10:13

Dzięki za wyjaśnienia. O tym Tito czytałem w jakimmś przewodniku, które z natury rzeczy nie muszą być zbyt dokładne w kwestiach historycznych.
szczypas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) szczypas » 17.08.2010 23:33

Witam
Oba posty o NEUM zamknęły się jakieś... 2 lata temu a ja je ODNOWIE :)

tak sie okazało, że z moją lubą jedziemy do CRO i na pierwsze 3 noce wybraliśmy NEUM za namową znajomego Chorwata (z Primostenu). Sugerował głównie ze względu na cenę, ale i jako dobrą bazę wypadową jak dla nas (Dubrovnik, Korcula i Mostar).

Ale jak zacząłem czytac posty to zacząłem wątpić czy to dobry wybór.
Mimo, iż Neum będzie dla nas w pewnym sensie noclegownią to jadąc raz na rok na 2 tyg urlopu chciałbym mieć i noclegownie w konkretnym stadnardzie - takim jak np daje.. Primosten Vodice czy inne wakacyjne małe miejscowości.

Pytanie moje: Jak nie NEUM to co patrząc od strony geograficznej? Gradac czy może Peljesac?

Poradźcie jakies fajne miejsce.. z fajnymi knajpkami, plażami w standardzie HR ale raczej nie w stylu Makarskiej tylko spokojnijszego Primostenu..
Dzięki :)
binkowskig
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 315
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) binkowskig » 18.08.2010 00:12

szczypas napisał(a):Witam
Oba posty o NEUM zamknęły się jakieś... 2 lata temu a ja je ODNOWIE :)

tak sie okazało, że z moją lubą jedziemy do CRO i na pierwsze 3 noce wybraliśmy NEUM za namową znajomego Chorwata (z Primostenu). Sugerował głównie ze względu na cenę, ale i jako dobrą bazę wypadową jak dla nas (Dubrovnik, Korcula i Mostar).

Ale jak zacząłem czytac posty to zacząłem wątpić czy to dobry wybór.
Mimo, iż Neum będzie dla nas w pewnym sensie noclegownią to jadąc raz na rok na 2 tyg urlopu chciałbym mieć i noclegownie w konkretnym stadnardzie - takim jak np daje.. Primosten Vodice czy inne wakacyjne małe miejscowości.

Pytanie moje: Jak nie NEUM to co patrząc od strony geograficznej? Gradac czy może Peljesac?

Poradźcie jakies fajne miejsce.. z fajnymi knajpkami, plażami w standardzie HR ale raczej nie w stylu Makarskiej tylko spokojnijszego Primostenu..
Dzięki :)

Witam. W tej chwili nadaję z Igrane. Szukaj kwater w odcinku poniżej Makarskiej w stronę Gradaca. Miejsca są, więc można jechać w ciemno a miejsce na wypady będzie dobre, pozdrawiam z ciepłego Igrane.
szczypas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) szczypas » 18.08.2010 19:21

a co powiecie o wyspie (półwysep) peljesać?
Czy wjazd rzeczywiście jest bezpośrednio z lądu czy jednak trzeba prom?
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 18.08.2010 20:51

szczypas napisał(a):a co powiecie o wyspie (półwysep) peljesać?
Czy wjazd rzeczywiście jest bezpośrednio z lądu czy jednak trzeba prom?
Jest z lądu jak to na półwysep :D
szczypas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 07.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) szczypas » 18.08.2010 21:17

HVALA
lub jak to mówi jeden z moich kolegów pan promil - HLAVA!! ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wypoczynek w Neum - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone