Dzień 8 (12.09) - Starogradsko polje - Równina Starego Gradu.Z Dubovicy wróciliśmy do bazy na obiad, a następnie była kąpiel na naszej plaży w Ivan Dolac. Wieczorem postanowiliśmy pojechać do Konzuma w Jelsie. Jednak, aby nie robić "pustych" przebiegów, zdecydowaliśmy pojechać wcześniej na Starogradsko polje. Dlaczego, skoro jest to w powszechnej opinii miejsce mało atrakcyjne?
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO, Chorwacja ma 10 wpisów:osiem pozycji z dziedzictwa kulturowego:1. Historyczny kompleks starego miasta w Splicie z Pałacem cesarza Dioklecjana;2. Stare Miasto w Dubrowniku;3. Sakralny kompleks Bazyliki Eufrazjana w Poreču;
4. Historyczne miasto Trogir;5. Katedra św. Jakuba w Szybeniku;6. Równina Starego Gradu;7. Stećci, średniowieczne cmentarze z kamiennymi nagrobkami. Wpis transgraniczny¹ - chorwackie dwa cmentarze to Velika i Mala Crljivica - Cista Velika i Dubravka/sv. Barbara - Konavle.
8. Weneckie dzieła obrony między XVI a XVII wiekiem. Wpis transgraniczny² - zachowane weneckie dzieła obrony w Chorwacji to forteca św. Nikoli w Šibeniku i
system obronny w Zadarze.
dwie pozycje z dziedzictwa przyrodniczego:1. Park Narodowy Jeziora Plitwickie;2. Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy. Wpis transgraniczny³ - chorwackie lokalizacje to: lasy Park Narodowy Paklenica oraz Hajdučki i Rožanski kukovi w Parku Narodowym Welebitu Północnego.
¹
Z 28 cmentarzy, które znalazły się na liście, 20 znajduje się w Bośni i Hercegowinie, po 3 w Serbii i Czarnogórze oraz 2 w Chorwacji. Nagrobki kształtem do złudzenia przypominają antyczne sarkofagi, są jednak jedynie monolitami (blokami kamiennymi) i nie kryją wewnątrz trumien ani szczątków.²
Obiekt składa się z 15 fortyfikacji usytuowanych we Włoszech, Chorwacji i Czarnogórze, które są rozsiane na przeszło tysiącu kilometrów pomiędzy regionem Lombardii we Włoszech a wschodnim wybrzeżem Adriatyku.³
Zespół lasów pierwotnych, położony na terenie 12 państw Europy. niebieski - miejsca przez nas odwiedzoneCiekawe, czy ktoś z Cromaniaków odwiedził wszystkie miejsca z powyższej listy.
Dlaczego tutaj przyjechaliśmy już wiadomo. Odwiedziliśmy kolejne miejsce z chorwackiej listy UNESCO. A na czym polega wyjątkowość tego miejsca?
Pola Starego Gradu to największe i najżyźniejsze ziemie uprawne na wyspach adriatyckich. Rozciągają się na długości około 6 kilometrów na zachód od miejscowości Vrboska. Ponad 3 tysiące hektarów żyznej ziemi w sercu wyspy Hvar. Ten ukształtowany przez człowieka krajobraz kulturowy to najlepiej zachowany w basenie Morza Śródziemnego przykład starożytnego podziału ziemi, tzw. "chora". Grecka parcela miała wymiary 1x5 odcinków (180x900 m.), ogrodzona była murem z kamienia i ścieżkami. Tutejsze uprawy oliwek i winorośli nie zmieniły się od czasów greckiej kolonizacji i są unikalnym świadectwem geometrycznego podziału ziemi stosowanego w starożytności. W lipcu 2008 Starogradsko polje umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Patrząc z góry, te pola niczym szczególnym się nie wyróżniają, a tym bardziej z ziemi, ale jeśli jesteśmy w pobliżu, można podjechać i dotknąć starożytnych murków.
żródło: starogradsko-polje.net/Aby dojechać do tego miejsca, należy skręcić z głównej drogi nr 116, pomiędzy Vrboską a Starim Gradem.
O tym, że jesteśmy w tym miejscu informują tablice.
Pharos Chora - tak nazywało się to miejsce w czasach greckich, przetrwało do dnia dzisiejszego m. in. dzięki drogom, które rozwinęły się i dostosowały do aktualnych potrzeb. Jesteśmy właśnie na drodze o nazwie
Matijev put. Na tablicy informacyjnej jest zdjęcie bezpośredniego dowodu podziału ziemi w tym miejscu. Jest to jak dotąd jedyny znaleziony kamień graniczny, na którym wyryty jest napis:
Oros Mathios Pytheou - ziemia Macieja (syna) Pytheasa.
Ta droga stanowi główną oś pionową greckiego podziału Starogradskiego polja. Oryginał kamienia znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu.
Matijev put.
Na równinie zachowały się pozostałości starożytnych kamiennych murów, a także domów oraz małych kamiennych szałasów.