Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13472
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.04.2020 21:20

Maja, właścicielka Slavinki odpisała wczoraj, że wszyscy czują się dobrze i są bezpieczni. Przed trzema tygodniami jeden Hvaranin został zakażony, ale zakaził się w austriackim ośrodku narciarskim, w którym pracował i jest hospitalizowany w Splicie. Jak dotąd koronawirus nie rozprzestrzenił się na Hvarze.

Wyspa, podobnie jak inne jest zamknięta dla obcokrajowców i mogą przybywać tu tylko osoby zamieszkałe i posiadające zezwolenie na pobyt. Na razie nic nie wiadomo na temat granic, ale wydaje się, że obecne środki ostrożności potrwają do 1 czerwca. Później mają nadzieję, że sytuacja się unormuje. :wink:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 04.04.2020 21:27

Na FB ktoś pisał, że otrzymał informację od swojego gospodarza, że Cro zamknęła granice na 6 m-cy 8O
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13472
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.04.2020 21:41

gusia-s napisał(a):Na FB ktoś pisał, że otrzymał informację od swojego gospodarza, że Cro zamknęła granice na 6 m-cy 8O

Może to nowe zarządzenie. Jeśli informacja jest potwierdzona, to Chorwaci i Cromaniacy mają po sezonie. :( Zweryfikuję u właścicieli Slavinki.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 04.04.2020 21:44

Mamy dopiero kwiecień, więc ja myślę, że za wcześnie na takie decyzje ze strony Chorwatów.
Wiadomo ile dla nich znaczy turystyka.
Taką decyzję będą opóźniali na maxa.
Tak mi się przynajmniej wydaje. :?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2020 21:44

gusia-s napisał(a):Na FB ktoś pisał, że otrzymał informację od swojego gospodarza, że Cro zamknęła granice na 6 m-cy 8O

Pamiętasz na jakiej grupie pojawiła się ta informacja?

anakin napisał(a):Mamy dopiero kwiecień, więc ja myślę, że za wcześnie na takie decyzje ze strony Chorwatów.
Wiadomo ile dla nich znaczy turystyka.
Taką decyzję będą opóźniali na maxa.
Tak mi się przynajmniej wydaje. :?
Mam identyczne zdanie. Większość z nich nie będzie się miała z czego utrzymać, bo przemysł to w Cro skromniutki....
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13472
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.04.2020 21:45

anakin napisał(a):Mamy dopiero kwiecień, więc ja myślę, że za wcześnie na takie decyzje ze strony Chorwatów.

Też tak sądzę, ale zapytam Maję.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13472
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.04.2020 22:01

Dzień 6 (10.09) Przejazd starą drogą do Hvaru - Twierdza Napoleon

Po obiedzie ruszyliśmy na kolejną wycieczkę na wyspie.
Kiedy zbierałem informacje na temat miejsc, które warto zwiedzić, jedną z propozycji był przejazd tzw. starą drogą Stari Grad - Hvar.
Oczywiście celem dzisiejszej wycieczki było miasto Hvar i po drodze dwie twierdze, ale sam przejazd tą drogą już jest atrakcją. :)
Do czasu zbudowania nowej drogi z tunelem, była to jedyna droga łącząca Stari Grad i Hvar. Droga wspina się wysoko i wije licznymi serpentynami.
Roztaczają się z niej wspaniałe widoki na wyspę Brač, półwysep Kabal i Starogradski zaljev.

Zabudowania Selcy kod Starog Grada
2.JPG

1.JPG

Stari Grad
5.JPG

4.JPG

3.JPG

6.JPG

7.JPG

Gdybyśmy byli tu w czerwcu, z pewnością zobaczylibyśmy po drodze słynne hvarskie pola lawendy w pobliżu Brusje, czyli lawendowe serce Hvaru.
Niestety jesteśmy we wrześniu, więc te widoki nas ominą. M. zamyślona, ale musimy jechać dalej. :wink:

8.JPG

Naszym pierwszym celem tego dnia jest wjazd na wzgórze wznoszące się nad miastem Hvar, na którym znajduje się Twierdza Napoleon.
Jadąc starą drogą Stari Grad - Hvar, należy w tym miejscu skręcić w lewo.
Ponieważ nie ma tam (a przynajmniej w ubiegłym roku nie było) żadnej tablicy informacyjnej, podaję koordynaty GPS skrzyżowania: 43°10'55.1"N 16°26'49.0"E

mapka.JPG

Na górę prowadzi wąska droga. Ostatnia minuta podjazdu zarejestrowana jest na poniższym filmie:



Parkujemy przy samej twierdzy. Oprócz nas jest jeden samochód na lokalnej rejestracji i jeden motocykl na obcej.
Na ławeczce, na której chcielibyśmy usiąść i zrobić zdjęcia jakaś para wyznaje sobie miłość. Trzeba poczekać. :oops:

11.JPG

Widok z parkingu na wyspy Šolta i Brač.

12.JPG

Na zboczu widać dwa obserwatoria astronomiczne:
12b.JPG

12a.JPG

Obiektu nie da się sfotografować z tego miejsca, bo jest zbyt duży, ale można go obejść dookoła. W sumie nic specjalnego, bo widać tylko mury, ale czekając na zwolnienie ławki, zrobiliśmy pętlę.

14.JPG

13.JPG

17.JPG

15.JPG

Agawa konkurująca z anteną.
16.JPG

Twierdza znajduje się 241 metrów nad poziomem morza i została zbudowana przez Napoleona, a dokładnie przez jego żołnierzy w 1811 roku i stanowiła bazę wypraw zwiadowczych.
Obiekt nie jest dostępny dla turystów, bowiem obecnie znajduje się tu siedziba wydziału geodezji uniwersytetu w Zagrzebiu i centrum meteorologiczne.

W końcu ławka jest nasza. To wyjątkowe miejsce na sesję fotograficzną, więc robimy dużo zdjęć. Kilka z nich zdobi naszą galerię na ścianie przedpokoju. Niestety tych bezludziowych jest tylko trzy. 8O

Nie dość, że trzy to jeszcze słabej jakości. :D Jesteśmy tutaj w porze, kiedy słońce świeci prosto w obiektyw, ale przecież nie przyjechaliśmy tutaj dla zdjęć, tylko aby podziwiać wspaniałe widoki na grad Hvar, Jadransko more, Pakleni otoci i Vis w oddali.

18.JPG

19.JPG

20.JPG

Trochę dziwi nas, że jesteśmy tu sami. Widoki są bardziej spektakularne niż z Twierdzy Španjola i nie ma tłumów jak przy twierdzy znajdującej się niżej.
Nie ma też żadnych opłat, a miejsce jest zupełnie puste. Ciekawe, jak to wygląda w szczycie sezonu?

Można by tak siedzieć tutaj jeszcze długo, ale miasto czeka na nas w dole. Jeśli macie w planach zwiedzanie Hvaru, polecam wjazd na tę górkę.
Ostatnio edytowano 05.04.2020 13:30 przez walp, łącznie edytowano 1 raz
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2078
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 05.04.2020 10:07

Powodem braku ludzi przy twierdzy Napoleona może być brak informacji, jak tam dojechać, my byliśmy niżej, przy Twierdzy Španjola i zastanawialiśmy się jak dojechać do Napoleona, ale nie znaleźliśmy odpowiedniej trasy, to odpuściliśmy... , a jak widzę po Twoich zdjęciach, wielka szkoda:(
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 565
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 05.04.2020 13:03

walp napisał(a):Trochę dziwi nas, że jesteśmy tu sami. Widoki są bardziej spektakularne niż z Twierdzy Španjola i nie ma tłumów jak przy twierdzy znajdującej się niżej.

Niestety nie dotarłam do tego miejsca, bo o nim nie wiedziałam. Jeśli uda się kiedyś pojechać na Hvar, na pewno tam zajrzę, bo widoki są niesamowite.
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9290
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 05.04.2020 13:26

Piszesz, że starą drogą, ale na mapce zaznaczyłeś drogę z tunelem.
A to lokalne auto, które jest na Twoim zdjęciu, to chyba tam jest codziennie.
https://www.google.pl/maps/@43.1776996, ... 312!8i6656
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13472
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 05.04.2020 14:14

ZytaS napisał(a):Powodem braku ludzi przy twierdzy Napoleona może być brak informacji, jak tam dojechać, my byliśmy niżej, przy Twierdzy Španjola i zastanawialiśmy się jak dojechać do Napoleona, ale nie znaleźliśmy odpowiedniej trasy, to odpuściliśmy... , a jak widzę po Twoich zdjęciach, wielka szkoda:(

Epepa napisał(a):Niestety nie dotarłam do tego miejsca, bo o nim nie wiedziałam. Jeśli uda się kiedyś pojechać na Hvar, na pewno tam zajrzę, bo widoki są niesamowite.

Po tym odcinku nie powinno być problemu z dotarciem do tego miejsca. :)
Tak sobie teraz myślę, że ten brak oznakowania może być zamierzony. Miejsca do zaparkowania na górze nie jest zbyt dużo, droga dojazdowa jest bardzo wąska, a w budynku jest instytut państwowy, więc może z obawy przed zakorkowaniem dojazdu, nie reklamują tego miejsca.
elka21 napisał(a):Piszesz, że starą drogą, ale na mapce zaznaczyłeś drogę z tunelem.

Rzeczywiście mapka była błędna, ale byłem przekonany, że podlinkowałem właściwą trasę. 8O Poprawione.
Cieszę się, że ktoś to czyta i weryfikuje. Dzięki. :wink:
elka21 napisał(a):A to lokalne auto, które jest na Twoim zdjęciu, to chyba tam jest codziennie.
https://www.google.pl/maps/@43.1776996, ... 312!8i6656

Zapewne kogoś z obsługi.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4923
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 05.04.2020 14:55

Waldek, przesadzasz....
Zdjęcia super - uwielbiam taki refleks morza 8)
Nawet niebo zapozowało ... :)
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 05.04.2020 16:17

kilka razy przymierzałem się do tego miejsca (twierdzy) :oops:
miało być w tym roku ... chyba będzie dopiero w przyszłym :cry:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1780
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 05.04.2020 17:06

Wstyd się przyznać, ale dopiero tu zaglądnęłam i nadrobiłam od 1 strony :oops:
Twierdza to dla mnie obowiązkowe już miejsce :hearts:
To z zeszłego roku

IMG_20190825_175326 (1)_copy_800x452.jpg

A tu z 2018 :D

IMG_20180707_201941 (1)_copy_800x452.jpg

IMG_20180707_200745 (1)_copy_800x452.jpg

Teraz będę czekać z niecierpliwością na kolejne odcinki :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13472
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 05.04.2020 19:58

CROberto napisał(a):Waldek, przesadzasz....

No skoro podoba się, to nie narzekam. :)
m@rek napisał(a):kilka razy przymierzałem się do tego miejsca (twierdzy) :oops:
miało być w tym roku ... chyba będzie dopiero w przyszłym :cry:

Życzę, aby się udało, najpóźniej w przyszłym. :wink:
wiolek_lp napisał(a):Wstyd się przyznać, ale dopiero tu zaglądnęłam i nadrobiłam od 1 strony :oops:
Twierdza to dla mnie obowiązkowe już miejsce :hearts:

Witam Cię serdecznie. Cieszę się, że dołączyłaś. :)
wiolek_lp napisał(a):Teraz będę czekać z niecierpliwością na kolejne odcinki :papa:

Jeśli nie przypałęta się SARS-CoV-2, to kolejny odcinek ukaże się na dniach. :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone