Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13477
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.03.2020 15:22

maslinka napisał(a):
walp napisał(a):Wizytę we Vrboskiej zaczęliśmy od wypicia zimnego piwa. :papa:

Słuszny wybór!
Jeszcze by się Wam Vrboska nie spodobała z powodu pragnienia ;)

Często gasimy pragnienie w ten sposób, ale tego nie rejestruję. Niektórzy tutaj są wrażliwi. :oczko_usmiech:
Magda O. napisał(a):Tą samą trasę chcę pokonać na rowerze. I nie tylko tą, następny wyjazd do Chorwacji ma być rowerowy :D

Bardzo dobry pomysł. Może kiedyś uda się nam takie chorwackie wakacje na dwóch kółkach zorganizować. Ostatnio był tylko mały rowerowy epizod.
W ostatnim dniu pobytu, nasza załoga podzieliła się, część wsiadła na rowery, część zajęła się czymś innym. :wink:
bluesman napisał(a):
walp napisał(a):Dzień 5 (09.09) spacer Jelsa-Vrboska-Jelsa


Na nogach ? za Chiny Ludowe :twisted: rowerowo wielokrotnie ;) twardzi jesteście :papa:

To był bardzo przyjemny spacer. 2 x 4km to żaden wyczyn, ale też nie było dużych upałów (wrzesień). :)
A "twardość" jeszcze będziemy mieli okazję wykazać w tej relacji. :mrgreen:
Kapitańska Baba napisał(a):Sympatyczny spacer - w sumie nie jest daleko, jak najbardziej warto jak widać na Twoich zdjęciach. :D
Mariny ACI - jak ja ich nie lubię, zresztą, jak każej mariny. Na szczęście Vrboska za mariną ma sympatyczny port miejski gdzie jak najbardziej warto sie zatrzymać na noc :papa:

Akurat w tym temacie to nie mam za wiele do powiedzenia. :D O marinie było tylko jako ciekawostka.
bluesman napisał(a):Mariny są piękne lubimy oglądać :)

Niektóre rzeczywiście tak.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13477
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.03.2020 23:51

Dzień 5 (09.09) Vrboska
Po godzinnym spacerze z Jelsy i ugaszeniu pragnienia zimnym Karlovačko, rozpoczęliśmy zwiedzanie miasteczka. :hut:

Vrboska leży pomiędzy miastami Jelsa i Stari Grad i otoczona jest pięknym, sosnowym lasem.
Już od antycznych czasów miejsce było nazywane „zalesioną zatoką”. Vrboska powstała w XV wieku jako port wioski Vrbanja.
Fot. marinas.com
zatoka2.jpg

Jak widać w marinie gęsto, no ale początek września to ciągle pełnia żeglarskiego sezonu.

IMG_3871.JPG

IMG_3872.JPG

IMG_3873.JPG

Idziemy dalej...

IMG_3874.JPG

IMG_3875.JPG

IMG_3878.JPG

IMG_3879.JPG

Miejscowość położona jest nad zatoką, która stopniowo przechodzi w wąski kanał, mający na końcu niespełna 2 m szerokości.
Fot. marinas.com
kanal_Vrboska.jpg

Co do nazwy tego kanału to mam pewną wątpliwość. :roll: Gdzieś trafiłem na nazwę Kanal Šćida. Później taką nazwę widziałem też w relacjach maslinki.
Trochę dziwi mnie to, że tej nazwy nie ma na żadnych chorwackich stronach opisujących Vrboske. Pojawia się natomiast nazwa Kanal Vrboske. :?

Jak zwał, tak zwał, przespacerujemy się teraz wzdłuż tego kanału. :)

IMG_3881.JPG

IMG_3882.JPG

Przed pierwszym mostkiem znajduje się charakterystyczna wysepka z palmą.

IMG_3880.JPG

IMG_3876.JPG

Mostki nad kanałem oraz renesansowo-barokowe domy usytuowane wzdłuż niego, nasuwają pewne skojarzenia.
Z tego powodu, Vrboska jest nazywana "Mala Venecija". :)

IMG_3883.JPG

IMG_3884.JPG

IMG_3886.JPG

IMG_3887.JPG

IMG_3889.JPG

Dochodzimy do końca kanału...

IMG_3890.JPG

I wracamy. Jest spokojnie i malowniczo... :)

IMG_3890a.JPG

IMG_3891.JPG

IMG_3893.JPG

Podoba nam się ta Vrboska i przypomina mi się hasło z cro.pl "Vrboska jest boska". :papa:
Paweł BB
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 95
Dołączył(a): 15.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paweł BB » 22.03.2020 00:44

Bo rzeczywiście jest boska
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18652
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.03.2020 00:57

Vrboska ma w sobie to coś , szczególnie na bezludziowych zdjęciach takich jak Twoje to widać 8)


Pozdrawiam
Piotr
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3049
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 23.03.2020 10:54

Zgadza się. Vrboska jest boska.
Super fotki. Mmmm, cieplutko.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12801
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 23.03.2020 11:19

Vrboska jest boska i chyba w końcu pora do niej wrócić :D
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 23.03.2020 11:53

I mnie boska Vrboska przypadła do gustu, tak w dzień jak i w nocy kiedy to po niej pedałowałam sobie :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13477
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.03.2020 19:22

Głosów negatywnych brak. Wnioskuję, że większości Vrboska się podoba. :)

Szukając informacji o chorwackiej "Małej Wenecji", w wielu miejscach można przeczytać o licznych mostach, mostkach, mosteczkach.
Trochę to moim zdaniem przesadzona informacja. Ja naliczyłem cztery sztuki. Główny most, ten przy wyspie z palmą, a następnie były trzy kolejne.
Chyba, że coś przeoczyłem, to proszę o korektę. :wink:
zumila
Odkrywca
Posty: 119
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zumila » 23.03.2020 19:26

Rzeczywiście boska :)
Jeszcze przede mną co cieszy :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16175
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.03.2020 19:57

walp napisał(a):Głosów negatywnych brak. Wnioskuję, że większości Vrboska się podoba. :)
Szukając informacji o chorwackiej "Małej Wenecji", w wielu miejscach można przeczytać o licznych mostach, mostkach, mosteczkach.
Trochę to moim zdaniem przesadzona informacja. Ja naliczyłem cztery sztuki. Główny most, ten przy wyspie z palmą, a następnie były trzy kolejne.
Chyba, że coś przeoczyłem, to proszę o korektę. :wink:
To daję swój negatywny głos, miałam nie pisać, bo w mojej relacji już pisałam o tym. Wszędzie słyszałam i czytałam jaka to piękna, urocza, mała Wenecja - sorry dla mnie nazwa Małej Wenecji sporo na wyrost, tych mostków też 3 czy 4 naliczyłam, przy czym przy ostatnim to wyglądało jak szambo. Mimo wizyty późnym popołudniem i po kilku dniach wieczorem, mnie nie zachwyciła. Dla mnie dużoooo lepiej prezentuje się na zdjęciach niż w realu.
kret66
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 05.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kret66 » 24.03.2020 00:46

faktycznie na zdjęciach dużo ładniejsza i daleko jej do Starego Gradu
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1981
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 24.03.2020 08:07

walp napisał(a):Głosów negatywnych brak. Wnioskuję, że większości Vrboska się podoba. :)

Szukając informacji o chorwackiej "Małej Wenecji", w wielu miejscach można przeczytać o licznych mostach, mostkach, mosteczkach.
Trochę to moim zdaniem przesadzona informacja. Ja naliczyłem cztery sztuki. Główny most, ten przy wyspie z palmą, a następnie były trzy kolejne.
Chyba, że coś przeoczyłem, to proszę o korektę. :wink:

No jeśli potraktować, że to Canal Grande - to w Wenecji też są tylko 4 mosty na nim :lol:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11379
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.03.2020 09:37

Świetnie i inaczej niż zazwyczaj pokazana Vrboska. Jeszcze bardziej zachęcająco. Pnie się w górę jako ewent. miejscówka na Hvarze.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13477
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.03.2020 22:02

zumila napisał(a):Rzeczywiście boska :)
Jeszcze przede mną co cieszy :)

zumila, pamiętaj tylko o dorzuconej przez piekarę114 łyżce dziegciu do tej beczki miodu. :mrgreen: Żeby nie było potem rozczarowania. :smo:
piekara114 napisał(a):To daję swój negatywny głos, miałam nie pisać, bo w mojej relacji już pisałam o tym.

Ale i tak jesteś w mniejszości. :oczko_usmiech:
Na serio, to dobrze, że piszesz. Chodzi właśnie o różne opinie i punkty widzenia, aby ktoś, kto wybierze się tam po raz pierwszy nie był rozczarowany.
Ja na przykład naczytałem się o wyjątkowości plaży Dubovica, a wcale mnie to miejsce aż tak nie urzekło.
piekara114 napisał(a):Wszędzie słyszałam i czytałam jaka to piękna, urocza, mała Wenecja - sorry dla mnie nazwa Małej Wenecji sporo na wyrost, tych mostków też 3 czy 4 naliczyłam, przy czym przy ostatnim to wyglądało jak szambo. Mimo wizyty późnym popołudniem i po kilku dniach wieczorem, mnie nie zachwyciła. Dla mnie dużoooo lepiej prezentuje się na zdjęciach niż w realu.

Vrboska ma swój klimat, nie mogę zaprzeczyć. Szczególnie ładnie prezentuje się ta część, od wyspy do końca kanału, ale nawet jeśli ktoś Wenecję zna tylko z filmów to wie, że określenie Mała Wenecja (z jej czterema mostkami) trzeba traktować z przymrużeniem oka. :smo:

Chociaż poniższy argument kolegi jest bardzo mocny. :lol: Nie zwróciłem uwagi na takie podobieństwo. :)
mchrob napisał(a):No jeśli potraktować, że to Canal Grande - to w Wenecji też są tylko 4 mosty na nim :lol:

te kiero napisał(a):Świetnie i inaczej niż zazwyczaj pokazana Vrboska. Jeszcze bardziej zachęcająco. Pnie się w górę jako ewent. miejscówka na Hvarze.

Dzięki za miłe słowa.
Co do miejscówki, Vrboska to niewielka miejscowość, właściwie wioska (ok. 500 mieszkańców) pewnie dlatego cieszy się powodzeniem wśród turystów szukających sielanki. Ja jednak wolę "bazować" na południowej stronie wyspy. :)

Vidimo se uskoro :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13477
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.03.2020 23:44

Jak widać dla jednych "boska", dla innych "nie-boska" Vrboska. :) Wyróżnia się dwiema atrakcjami. Jedną z nich jest zatoka, która przechodzi w "ślepy"kanał,
a drugą kościół - twierdza.

Zmierzamy teraz w kierunku tej drugiej atrakcji. Co kilka metrów mijamy zaułki. piotrf zwrócił już uwagą na "bezludziowe" zdjęcia i rzeczywiście mieliśmy tam duży komfort poruszania się. Do jednego z tych zaułków zaglądamy. Prowadzi nas do kościoła św. Wawrzyńca (sv. Lovre), ale nie zwiedziliśmy tego obiektu.

IMG_3894.JPG

Zerkamy na kościół-twierdzę.

IMG_3895.JPG

IMG_3896.JPG

Budowla będąca niezwykłym połączeniem funkcji budynku sakralnego i obronnego. Kościół i twierdza w jednym, pod wezwaniem św. Marii Miłosierdzia (Crkva – tvrđava sv. Marije od Milosrđa). Jest to z pewnością najciekawszy i najładniejszy zabytek, jakim może poszczycić się Vrboska.
Arhitektonski dragulj - architektoniczny klejnot - jak podają przewodniki. :wink:

IMG_3898.JPG

IMG_3900.JPG

IMG_3899.JPG

Pomnik Rajmunda Kupareo, chorwackiego księdza urodzonego w 1914 roku we Vrboskiej, profesora uczelni w Santiago de Chile.

IMG_3902.JPG

Obchodzimy dookoła...

IMG_3903.JPG

IMG_3904.JPG

IMG_3907.JPG

... i z rozczarowaniem stwierdzamy, że obiektu nie można zwiedzić. :roll: Zamknięte. :? Szkoda, bo kolejnej okazji nie będzie.
Chwilę oglądamy domy w otoczeniu twierdzy i schodzimy w dół.

IMG_3905.JPG

IMG_3906.JPG

IMG_3908.JPG

Do atrakcji turystycznych Vrboskiej można zaliczyć też Muzeum Rybołówstwa, prezentujące historię rybołówstwa wyspy Hvar.
Ponieważ w funkcjonowaniu muzeum jest długa przerwa w ciągu dnia, musieliśmy zrezygnować i ruszyliśmy do samochodu,
który czekał na nas 4 km stąd. :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone