Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wróciłem z wyspy Rab

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
efkol
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 29.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) efkol » 15.07.2008 11:11

Na Rabie nie zatankujesz lpg :cry: (ale zawsze jest drugi zbiornik :D ) jestem po urlopie w Kamporze i jestem zachwycona :D
APIMA
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 14.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) APIMA » 15.07.2008 11:54

Widziałem wypożyczalnie rowerów i skuterów ale konia? :lol: Konia ani osła nie widziałem i ludzi na takowych zwierzakach jeżdżących też nie :lol:
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 15.07.2008 13:44

Mapę wyspy Rab i plaże w okolicach Loparu można zobaczyć tu
www.lopar.hr
www.rab.hr


Ja byłem z małymi dziećmi i uważam że Lopar i Rajska Plaża to świetne miejsce dla maluchów. 90% ludzi na plaży to rodziny z małymi dziećmi.
W wodzie nie ma mułu. Generalnie jest piasek, tylko miejscami jest coś podobnego do gliny. Naszym chłopakom to nie przeszkadzało, godzinami siedzieli w czystej bardzo ciepłej wodzie. Na plaży można stawiać zamki i inne budowle z piasku. W czerwcu na plaży jest już trochę ludzi ale nie jest tłoczno. Zaletą jest to że dzieciaki różnych narodowości świetnie się ze sobą bawią. Generalnie dla dzieci w wieku od 0 do 4-5 lat polecam.
Parę słów o moim wypadzie napisałem tu
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19894&highlight=
galila
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 11.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) galila » 15.07.2008 18:16

wiadomosc z ostatniej chwili. koni nie ma. ani jakiegokolwiek miejsca, zeby na nich jezdzic- ujezdzalini, pensjonatów, stadnin.... sa osiołki:))
princess_lu
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) princess_lu » 22.07.2008 13:29

Witam. Wróciłam z Rabu 19 lipca. Mieszkaliśmy w Banjolu, przy głównej drodze prowadzącej do Rabu i Loparu. Chętnie odpowiem na ewentualne pytania. A odnosząc się do kwestii już dyskutowanych:
Jechaliśmy jednym autkiem z okolic Warszawy przez Cieszyn, Zilinę, Bratysławę, Graz, później w celu ominięcia płatnych dróg w Słowenii zjeżdżaliśmy na poboczne przejście graniczne ze Słowenią i kierowaliśmy się na Lenart, Ptuj i dalej na standardową trasę do granicy z Chorwacją. Moje ogólne wrażenie z tego objazdu - drogi w porządku, wprawdzie lokalne, ale ruch niewielki, stan dróg całkiem niezły, jedyny minus to kiepskie oznakowanie, więc u nas była mapa+nawigacja i jakoś poszło. Jedynie w Ptuju trochę się pogubiliśmy w drodze powrotnej, ale że była noc i praktycznie żadnego ruchu, w miarę szybko udało nam się znaleźć właściwą drogę.
Co do samego pobytu - niestety po raz drugi na przepłynięcie promem czekaliśmy 3 godziny w gigantycznym korku, ale tym razem miałam tego pełną świadomość. Mimo że kursowały 4 promy korek był naprawdę ogromny i to z obu stron. Co dało się od razu zauważyć, to to że w ciągu roku przeprowadzono naprawdę spore inwestycje drogowe - nowa droga dojazdowa na prom, nowa droga do Loparu, chodniki... Aż miło.
Tym razem zauważyłam zdecydowanie mniej turystów niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, za to przeważają Węgrzy i Słoweńcy.
Jeśli chodzi o plaże - nam zależało na piaszczystych plażach z płytką wodą, ponieważ byliśmy z dwuletnią córeczka i jakoś jej kamyki nie pasują. Standardowo chodziliśmy na maluteńką plażę w Banjolu pomiędzy kempingiem Padova a przystanią w Rab, ale byliśmy również na plaży w Suhej Puncie (właściwie plaża to zbyt dużo powiedziane, bo są to malutkie zatoczki, rzeczywiście gdzieniegdzie z piaskiem, za to mocno zatłoczone), w Loparze (jeszcze o godz. 20 był megatłum, więc nie chcę wiedzieć co dzieje się tam w ciągu dnia), na Pudaricy (czyściutka woda, niestety piasku, a raczej drobnego żwirku jak na lekarstwo).
Zakupy robiliśmy w supermarkecie Palit przy wjeździe do miasta Rab, ewentualnie w samym centrum Rabu. Ceny niestety wysokie - wrażenie było takie, że wlaściwie nic konkretnego nie kupiliśmy, a trzeba było zapłacić 150 kun.

Ufff... To tyle z tego co mogę napisać "na gorąco".
MTG
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 10.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MTG » 22.07.2008 14:19

Mijaliśmy się w tym Banjolu, mijaliśmy. Chciałem jednak nawiązać do cen. Kiedy wchodzi sie w Polsce do sklepu i też nie kupując prawie nic trzeba zapłacic podobną sumę, więc Rab pod tym względem mnie nie rozczarował.
Co do plaży, rzeczywiście w Loparze ludzi dosyć dużo, ale właśnie nasz synek upodobał sobie to miejsce najbardziej :wink: . Oczywiście mieliśmy okazje zwiedzic również inne plaże jest ich trochę i do tego "kto co lubi".
Największym atutem Banjolu jest niewielka odległośc do cudownego miasta Rab. Z kampingu Padova 3 Taxi Boat kosztuje 10kn od osoby dorosłej, płynie sie 10 minut, delektując sie przy tym wspaniałymi widokami.
Mieliśmy szczęscie ze nie utknęliśmy w oczekiwaniu na prom ani w jedna ani w drugą stronę (w Jablanacu czekaliśmy 20 min, był to poniedziałek około godz 11 a z powrotem w piątek ok 17 - 10min).
bjk
Odkrywca
Posty: 104
Dołączył(a): 02.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bjk » 22.07.2008 14:57

Witajcie, my najprawdopodobniej będziemy 12.08 na Rabie, zamierzamy pojecha w ciemno. Czy na miejscu można znaleźc wolne apartamenty w tym terminie co sądzicie. Nie lubimy zatłoczonych miejsc, więc plaże:rajska i w Loparze odpwadają. Co polecacie po przeprawie promowej, do której miejscowości się uda, żeby nie dojeżdżac codziennie do ustronnych zatoczek.
MTG
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 10.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MTG » 22.07.2008 16:58

bjk napisał(a):Witajcie, my najprawdopodobniej będziemy 12.08 na Rabie, zamierzamy pojecha w ciemno. Czy na miejscu można znaleźc wolne apartamenty w tym terminie co sądzicie. Nie lubimy zatłoczonych miejsc, więc plaże:rajska i w Loparze odpwadają. Co polecacie po przeprawie promowej, do której miejscowości się uda, żeby nie dojeżdżac codziennie do ustronnych zatoczek.

Witaj. Trudno powiedzieć jak to będzie w sierpniu, ale kiedy ja byłem (07.07-18.07) można było znaleźć wolne pokoje, przynajmniej w Banjol. Ja w każdym razie bym zaryzykował.
Ustronne plaże...może Gonar?
princess_lu
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) princess_lu » 23.07.2008 14:26

MTG napisał(a):Mijaliśmy się w tym Banjolu, mijaliśmy.


Na pewno się mijaliśmy, ale jakoś tego srebrnego Renault nie mogłam namierzyć :wink:

Czy na rajskiej plaży w Loparze w ciągu dnia był straszny tłok? Bo jakoś nie odważylismy się tam pojechać będąc przekonani, że tłum będzie niemiłosierny.
MTG
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 10.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MTG » 23.07.2008 15:53

princess_lu napisał(a):Na pewno się mijaliśmy, ale jakoś tego srebrnego Renault nie mogłam namierzyć :wink:

Czy na rajskiej plaży w Loparze w ciągu dnia był straszny tłok? Bo jakoś nie odważylismy się tam pojechać będąc przekonani, że tłum będzie niemiłosierny.

Nie było tak strasznie. Wydaje mi się ze najlepiej było w weekendy, wtedy ludzi było najmniej. Raz chcieliśmy uciec z plaży kiedy jakaś dziewczyna z piszcząco-histerycznym wokalem prowadziła jakieś zabawy dla maluchów, poza tym było całkiem przyjemnie
W Banjol mieszkaliśmy 100m od wejścia na Padovę III, przy skrzyżowaniu z ta stromą uliczką prowadzącą na autocamp
princess_lu
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) princess_lu » 23.07.2008 16:17

MTG napisał(a):W Banjol mieszkaliśmy 100m od wejścia na Padovę III, przy skrzyżowaniu z ta stromą uliczką prowadzącą na autocamp


To znaczy, że mieszkaliście troszkę w innej okolicy niż my. my mieszkaliśmy przy głównej drodze, tuż przed skrętem na Lopar :) Z tego co widziałam, to na Padova III oferowano w tym roku szereg różnych atrakcji - zajęcia dla dzieci, wodny aerobic, zbudowano nowy plac zabaw - moja córeczka okupowałaby go najchętniej 24 godziny na dobę :)
Ogólnie fajne wrażenie.
Arczi_b
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.07.2008
Podrawiam!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arczi_b » 27.07.2008 15:32

spellkast napisał(a):APIMA, a w którym konkretnie miejscu jest ten Makro, Cash and Carry i czy można tam płacić kartą?
A w ogóle to znasz jeszcze jakieś samoobsługowe lub większe markety na Rabie?


Witam wszystkich serdecznie. 26.07 wróciłem z Rabu i w mieście kupowałem w 2 sklepach samoobsługowych, Cash and Carry znajduje się w samym Rabie za budynkiem policji a drugi market przy głównej drodze naprzeciw stacji diagnostycznej. W obu można płacić kartą. Jest wiele małych sklepików spożywczych, ale z nich nie korzystałem i nie wiem, czy można tam płacić kartą.
Stacja paliw znajduje się w sąsiedztwie portu dla żaglówek, po drugiej stronie basenu portowego w stosunku do starego miasta. Jeśli ktoś ma pytania, to służę pomocą /w miarę możliwości oczywiście/.
WAŻNE!!! Korki zdarzają się o każdej porze, pierwszy prom na Rab odpływa bodaj o 4.30, a ostatni z Rabu o 22.30 /choć jeśli jest kolejka, to prom pływa do ostatniego klienta/.
Makabryczne kolejki zdarzają się też przed 5,5 kilometrowym tunelem Mala Kapela - sam tunel robi wrażenie!! Pozdrawiam tych, którzy już wrócili z Chorwacji, a tym, którzy się tam wybierają życzę bezchmurnego nieba, humoru, uśmiechów i braku korków.
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 28.07.2008 08:11

Co polecacie zwiedzić na Rabie? a może niedaleko wyspy na stałym lądzie są jakieś miejsca szczególnie polecane żeby je zwiedzić.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.07.2008 08:29

-Yaro- napisał(a):Co polecacie zwiedzić na Rabie? a może niedaleko wyspy na stałym lądzie są jakieś miejsca szczególnie polecane żeby je zwiedzić.

Na Rabie polecam podjechać sobie samochodem na najwyższy punkt wyspy, wzniesienie STRAZA, 409 m. Prowadzi tam asfaltowa, wąska i stroma droga, asfalt nie jest może super, ale jest. Pod samym szczytem, gdzie już jest prawie płasko, jest szuter.
Na szczycie jest co prawda wieża telewizyjna, ale widoki są fajne, zwłaszcza na góry na lądzie.

To cytat z ubiegłorocznej relacji

kulka53 napisał(a):Kierując się w stronę Supetarskiej Dragi natrafiamy na stojący przy ulicy drogowskaz informujący, że skręcając w boczną uliczkę będziemy mogli dojechać do najwyższego punktu Rabu, szczytu Straża o wysokości 409 m n.p.m. Według mojej mapy na szczyt prowadzi droga, taka też okazuje się rzeczywistość. Droga jest, nawet asfaltowa, o niezłej nawierzchni, za to bardzo wąska i stroma. Bardzo mnie cieszy, że z góry akurat nikt nie zjeżdża, to właśnie ja byłbym po zewnętrznej....... Po chwili zbliżamy się do szczytu, nawierzchnia zmienia się na szutrową, ale to już tylko kilkaset metrów do celu.

Obrazek

Na szczycie znajdują się wielkie anteny i przekaźniki, skutecznie go szpecące. Poza tym jest on przegrodzony płotem, co uniemożliwia obejście naokoło terenu tych anten. Na części szczytu dostępnej dla turystów usypano niezliczoną ilość kopczyków, różnej wysokości. Widoki są niezłe, wydaje się nam jednak, że ze Sv. Vida były lepsze, może też przez to, że nie ma tu wyraźnego szczytu, a jedynie rozległy płaskowyż. Widzimy oczywiście Velebit, Krk, Cres, Losinj, oraz część Pagu. Na północy, nad Krkiem przechodzi akurat burza i widać silną ulewę schodzącą z chmur. Mając nadzieję, że tu nie dojdzie siedzimy dość długo na szczycie żeby odpocząć i coś zjeść.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 28.07.2008 09:06

Widoki ładne nie omieszkam wjechać na szczyt :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wróciłem z wyspy Rab - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone