Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrócilem z Murter !!!

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.08.2007 10:34

MateuszS napisał(a):Czy wiesz może gdzie można znależć dokładną mapę Murter?

Ja znalazłem tylko taką:

http://www.activityyachting.com/croatia ... p_Scan.jpg

Czy można dojechać do zatoczek po prawej stronie mapy. "Polne" drogi z Jezera. (Tak przynajmnie wygląda na mapie)


Może ta mapa będzie lepsza: http://www.murter.hr/plan_mjesta.htm#
MateuszS
Odkrywca
Posty: 85
Dołączył(a): 07.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MateuszS » 21.08.2007 11:33

Tomek napisał(a):W tej okolicy jest sporo kempów. Warto przyjechać wcześniej i przejechać się po okolicy rozpoczynając od Tisno przed mostem na wyspę Murter (zamiast skrętu w lewo na most jedziesz prosto).
MateuszS napisał(a):
Polecam sklepy Empik lub Bezdroza.PL.
Dzięki temu można zrobić sporo ciekawych wycieczek (w tej okolicy dotarliśmy np do górnej części parku Krk'a i okolic klasztoru Visowac).


Napisz n jakim campie byłeś też jadę z dziećmi więc mam podobny problem.
Do gornej cześći parku dotarłeś statkiem z parku czy prywatnie.
Chciałbym zrobiś sobie wyceczke kajakiem ze Skaradinskiego Buku (czy jakoś tak) w góre do wodospadów ale wyczytałem że nie wolno pływać tam. Zobacze na miejscu. Jak będzie. Nie wiesz czy w górnej części Krka popływam kajakiem?
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 21.08.2007 12:07

MateuszS napisał(a):Napisz n jakim campie byłeś też jadę z dziećmi więc mam podobny problem.

Byłem tam dwukrotnie w 2004 i 2005. Za pierwszym razem byłem w sierpniu i było dość ciężko z dostępnością miejsc nad samym morzem.
Z tego powodu (a także ze względu na dostęp do wodu dla dzieci) zdecydowaliśmy na kamp Jazina w Tisno. Składa się on z 2 części - jedna nad zatoką - widok na wyspę Murter, druga z widokiem na stały ląd od strony Pirovca.
Na samym Murterze miejsca były bardziej urokliwe z widokiem na Kornati, niestety zajęte :(

MateuszS napisał(a):Do gornej cześći parku dotarłeś statkiem z parku czy prywatnie.

Byłem tam 3 razy samochodem. Dwa razy po prostu pojechaliśmy na wysokość klasztoru w Visovac i tam wykąpaliśmy się w SŁODKIEJ wodzie na miejscowej kameralnej plaży (tylko kilka osób). Przy okazji przepłynelismy łódką i zwiedzilismy klasztor.

Na wyspie spotkaliśmy znajomych którzy płynęli stateczkiem w górę rzeki Krk. Stwierdzili że płynie się fajnie ale dzieci były trochę znudzone -> rejs w obie strony trwa około 4 godzin (samochodem docierasz tam w czasie około 40-50 minut).

Raz zrobiliśmy sobie pełny objazd parku i zwiedziliśmy również okolice górnego wjazdu (nasz samochód stał jako jednyny na oficjalnym parkingu :) ).

MateuszS napisał(a):Chciałbym zrobiś sobie wyceczke kajakiem ze Skaradinskiego Buku (czy jakoś tak) w góre do wodospadów ale wyczytałem że nie wolno pływać tam. Zobacze na miejscu. Jak będzie. Nie wiesz czy w górnej części Krka popływam kajakiem?

W dolnej części parku w okolicacach Skradina nie widziałem prywatnych łódek, w okolicach Visowca już były.

Pzdr
Tomek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.08.2007 12:38

MateuszS napisał(a):Nie wiesz czy w górnej części Krka popływam kajakiem?


W górnej części rzeki Krka jest tak: http://www.riverfree.hr/krka.htm
Chyba kajakiem nie da rady, ta część rzeki Krka jest Parkiem Narodowym, który na swoje prawa: http://www.npkrka.hr/html_hr/pravila_hr.htm
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 21.08.2007 14:49

Janusz Bajcer napisał(a):W górnej części rzeki Krka jest tak: ... Chyba kajakiem nie da rady, ta część rzeki Krka jest Parkiem Narodowym, który na swoje prawa

Fragment który wskazujesz to rzeczywiście górny odcinek Krk'a w drodze do Monastyru. Pisząc o prywatnych łódkach miałem na myśli rozlewisko-jezioro w okolicach klasztoru i wyspy Visowac. Czy może tam pływać każdy czy potrzebne jest specjalne zezwolenie tego nie wiem...

Pzdr
Tomek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.08.2007 17:56

Na zdjęciach rozlewiska i wysepki z klasztorem żadnych kajaków nie widać.

http://www.google.pl/images?q=visovac&n ... art=0&sa=N

Ja wodospady zwiedzałem dojeżdżając autem na parking bezpłatny, a później autobusem należącym do Parku.
Może osoby,które płynęły do wodospadów statkiem pamiętają, czy w dolnej części rzeki widzieli kajaki.
:papa:
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 21.08.2007 21:15

Janusz Bajcer napisał(a):Na zdjęciach rozlewiska i wysepki z klasztorem żadnych kajaków nie widać.

Witaj Janusz !

Większość zdjęć z panoramą wyspy wykonana jest z punktu widokowego przy drodze dojazdowej. Sam mam parę takich fotek ale ze względu na położenie słońca nie wyszły najlepiej.

Bezpośrednio z tego punktu zjeżdza się kilkoma serpentynkami w dół jakieś 150 metrów. Na dole jest kilka budynków, mały parking i przystań dla łodzi zaopatrujących klasztor i wożacych do klasztoru turystów.
Przy przystani jest też małe kąpielisko. Przy tym właśnie kąpielisku widziałem kilka przycumowanych prywatnych łódek.

Przystań jest widoczna z punktu widokowego (można ją zobaczyć na pierwszym zdjęciu z podanego przez Ciebie linku).

Jeśli chodzi o potencjalne pływanie po samej rzece wydaje mi się to mało prawdopodobne...

Pzdr
Tomek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 21.08.2007 21:23

Te łódki należą pewnie do obsługi Parku, a na wysepkę do klasztoru wpław się nie da :wink:

"Park Narodowy Krka posiada dwie wyjątkowe perełki architektoniczne: prawosławny monastyr Św. Archanioła "Krka"; i malowniczo położony klasztor Visovac. Monastyr został wybudowany z inicjatywy księżnej Jeleny, wdowy po księciu Šubiciu, siostry cara Duszana. Przechowywane są w nim wartościowe księgi i ikony, stare rękopisy ksiąg liturgicznych i szaty liturgiczne. Natomiast klasztor franciszkanów Visovac znajduje się na małej wysepce na zielonym jeziorze ukształtowanym przez rzekę Krkę. Od 1400 roku wyspę zamieszkują franciszkanie, którzy strzegą drogocennych starych obrazów i dzieł sztuki, a także szabli sławnego Vuka Mandušicia, który zginął w walce z Turkami."
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 21.08.2007 21:58

Janusz Bajcer napisał(a):Te łódki należą pewnie do obsługi Parku, a na .... wysepkę do klasztoru wpław się nie da...

Do klasztoru można z tego punktu przeprawić się łodzią - w sezonie pływa co około 30 minut. Jeśli nie ma za dużo chętnych to łódka pływa na telefon :) (stoi zacumowana pod klasztorem i jak ktoś zadzwoni to przypływa po zwiedzających...).

Pzdr
Tomek
Poprzednia strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wrócilem z Murter !!! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone