Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WINIETY w Słowenii

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2008 12:15

joajer napisał(a):Proponuję aby wziąć się do roboty i napisać odpowiednie e-maile (że Słowenia zmusza do zakupu winiet na 1/2 roku a przejeżdża się w jeden dzień, że nieuczciwe opłaty itp) .....

Nikt nikogo do niczego nie zmusza :wink:
Chcesz to jedziesz i placisz - nie chcesz to nie jedziesz i nie placisz.
Ot i cała filozofia :lol:
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 01.06.2008 13:30

Piotrek_B napisał(a):
joajer napisał(a):Proponuję aby wziąć się do roboty i napisać odpowiednie e-maile (że Słowenia zmusza do zakupu winiet na 1/2 roku a przejeżdża się w jeden dzień, że nieuczciwe opłaty itp) .....

Nikt nikogo do niczego nie zmusza :wink:
Chcesz to jedziesz i placisz - nie chcesz to nie jedziesz i nie placisz.
Ot i cała filozofia :lol:


w 100 % się zgadzam ;) :D Pozdrav
Adsx
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 16.06.2005
Nie wyjaśnione do końca...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adsx » 01.06.2008 13:45

OK, przeczytałem cały wątek.
Nie chodzi o 35 EUR chociaż to co robią Słoweńcy to duża przesada. Chodzi o zasadę a nie PRZESADĘ.
Spróbujmy więc ominąć ich najdroższe na świecie "autostrady"

Nadal jednak nie ma pewności czy:
1. Odcinek od ronda przed Mariborem drogą nr 3 do Leniart jest płatny czy nie - na jednej z map cytowanych w wątki Słoweńcy oznaczyli go jako A5 - płatne.
2. Odcinek E59 na całej długości między Mariborem a granicą SLO/CRO nie jest płatny ?

I jeszcze jedno:
Czy ktoś analizował zjazd z autostrady w Austrii na Murfeld i przejście w Mureck (o ile da się tam przekroczyć granicę) i dalej jazda drogą 433 do Leniart, 229 do Ptuj i .....
.... jak dalej aby nie dać zarobić tym chytrusom ?
(za 35 EUR kupuje się paliwo na 500km!)

Pozdrowienia
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 01.06.2008 14:08

adam11 napisał(a):
Piotrek_B napisał(a):
joajer napisał(a):Proponuję aby wziąć się do roboty i napisać odpowiednie e-maile (że Słowenia zmusza do zakupu winiet na 1/2 roku a przejeżdża się w jeden dzień, że nieuczciwe opłaty itp) .....

Nikt nikogo do niczego nie zmusza :wink:
Chcesz to jedziesz i placisz - nie chcesz to nie jedziesz i nie placisz.
Ot i cała filozofia :lol:


w 100 % się zgadzam ;) :D Pozdrav

Jak to nikt nikogo nie zmusza? Jeśli chcesz lub nawet musisz przejechać jednorazowo przez "swój" kraj, no bo to w końcu Unia Europejska a nie jakiś Kamerun, to musisz zapłacić za 1/2 roku co nie jest spotykane w żadnym innym unijnym kraju, więc Słowenia stwarza jakby zaporę dla innych członków, a sama korzysta np w Austri dla swoich obywateli z winiet 10-cio dniowych, o to tu chodzi.
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 01.06.2008 14:20

no to nie jedz przez Slo , tylko przez HUN i sprawa załatwiona .. :D
Adsx
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 16.06.2005
objazd niepłatny Mariboru (objazd Hitrej Cesty)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adsx » 01.06.2008 14:59

Jadąc drogą 437 dojeżdżamy do "sławnego" ronda przed Mariborem....
aby ominąć hitrą cestę:
1. Wjeżdżamy na rondo i wyjeżdżamy po 340stopniach na drogę nr 3,
2. Jedziemy drogą nr 3 ok 7800m, mijając po prawej Lozane skręcamy w prawo na 709,
3. Drogą 709 jedziemy ok 7000m (przez Celestrinę i Malecnik), przejeżdżamy przez most,
4. Ok 500m za mostem dojeżdżamy do ulicy Cufarjeva Cesta, w którą skręcamy w lewo - wjeżdżamy w ulicę Velika Vlahovica,
5. Dojeżdżamy do drogi 710, która w mieśćie nazywa się Cesta XIV Divizije i skręcamy w nią w lewo, jedziemy ok 900m i skręcamy w prawo na Tezenską Ulicę, którą jedziemy ok 1800m i skrącamy na E59 - Ptujska Cesta - do granicy z CRO

Ew. uwagi mile widziane
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 01.06.2008 14:59

Akurat się tym nie przejmuję bo będę jechał już za 5dni i jeszcze winiet nie będzie ale denerwuje mnie sam fakt takiego postępowania. :!:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2008 17:04

joajer napisał(a):Akurat się tym nie przejmuję bo będę jechał już za 5dni i jeszcze winiet nie będzie ale denerwuje mnie sam fakt takiego postępowania. :!:

No to jedź i sie ciesz, że jedziesz w fajne strony.
A temat winiet potraktuj na zasadzie "nie mój cyrk, nie moje małpy - czy nie jest tak prościej niż przejmowac się czymś co tak naprawdę w tym momencie Cię nie dotyczy :?: Świata nie zbawisz :lol:
Szerokiej drogi i udanego urlopu (bez Słowenii, nawet w podświadomości) :lol: :papa:

PS. Nadal twierdzę, że nikt do niczego Cie nie zmusza, mało tego nawet NIE MUSISZ jeździc przez SLO.
Ja nie jeżdzą tamta trasą już od 8 lat i żyję.
A nie jeżdzę bo jest do d..... :mrgreen: :lol:
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 01.06.2008 17:59

Piotrek_B napisał(a):
joajer napisał(a):Akurat się tym nie przejmuję bo będę jechał już za 5dni i jeszcze winiet nie będzie ale denerwuje mnie sam fakt takiego postępowania. :!:

No to jedź i sie ciesz, że jedziesz w fajne strony.
A temat winiet potraktuj na zasadzie "nie mój cyrk, nie moje małpy - czy nie jest tak prościej niż przejmowac się czymś co tak naprawdę w tym momencie Cię nie dotyczy :?: Świata nie zbawisz :lol:
Szerokiej drogi i udanego urlopu (bez Słowenii, nawet w podświadomości) :lol: :papa:

PS. Nadal twierdzę, że nikt do niczego Cie nie zmusza, mało tego nawet NIE MUSISZ jeździc przez SLO.
Ja nie jeżdzą tamta trasą już od 8 lat i żyję.
A nie jeżdzę bo jest do d..... :mrgreen: :lol:

Jeśli od tulu lat tamtędy nie jeździsz to widzę że masz to gdzieś, ja mam np gdzieś opłaty we Francji, bo tamtędy nie jeżdżę, ale są tacy co jeżdżą i nie podobają im się te winiety, jak się odezwą to może będzie inaczej. A Słowenia to fajny kraj, pooglądałem sobie Bled, Vintgar, objechałem prawie naokoło Triglav i jest tam co oglądać, kraj mały ale fajny, pod warunkiem że się go zobaczy, choć w części. Twoje stwierdzenie nie jest na miejscu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2008 18:35

joajer napisał(a):..... Twoje stwierdzenie nie jest na miejscu.

Taka ładna pogoda w ten weekend a Ty taki spięty :wink:
Wyluzuj i uśmiechnij się do siebie bo jak wyżej Ci napisałem - świata nie zbawisz :lol:

PS. A skoro już taki "oburzający się" jesteś na opłaty autostradowe itp., to wg Ciebie 2 x 6,50 PLN w jedną strone i to samo w drugą strone za pseudo-autostradę KRK-KAT nie woła o pomste do nieba :?:
Tu mieszkasz, tam jesteś okazjonalnie raz na rok albo i rzadziej, nieprawdaż :?: :wink:
Skoro uważasz, że z łajdactwem można walczyć, to walcz - ale najpierw na "swoim" podwórku :wink:
A jak już zbawisz ten świat na "swoim" podwórku, to mając doświadczenie pokonasz Słoweńców :lol:
joajer napisał(a):.....ja mam np gdzieś opłaty we Francji......

"Twoje stwierdzenie nie jest na miejscu" :wink: w końcu ktoś może być oburzony wysokością (dużą) oplat we Francji :lol:

PS. Nr 2 Uśmiechnij się :lol: :papa:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 01.06.2008 20:24

Dyskusja robi się coraz mocniejsza. Ja ze swej strony mogę napisać, że wątpię aby takie coś było na poważnie. Nie jestem znawcą odpłatnośći za przejazd jakąś tam drogą ale wiem, że podział na roczne oraz półroczne jest dyskryminujący. Z tego co się orientuję to " na rynku" europejskim można rozróżnić winiety kilkudniowe, kilkunasto dniowe, miesięczne, półroczne, roczne.
Wg mnie, UE w trosce o dobro swoich obywateli-turystów, na ten manewr się nie zgodzi ( jezeli ma takie prawo- jeżeli nie ma prawa, będą naciski na zmianę). Poczekajmy........ myślę że będzie przyjaźnie dla turysty.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2008 20:31

woka napisał(a):....Wg mnie, UE w trosce o dobro swoich obywateli-turystów, na ten manewr się nie zgodzi ( jezeli ma takie prawo- jeżeli nie ma prawa, będą naciski na zmianę). Poczekajmy........ myślę że będzie przyjaźnie dla turysty.

Ruch będzie na bank tyle, że.....do sezonu tuż, tuż.
Znając biurokracje brukselską śmiem wątpić czy w tym roku (a raczej w tym sezonie turystycznym) zdążą uswiadomić Słoweńcom ich bezsensowny ruch.
A wystarczyło wprowadzić winiety tranzytowe lub wzorem Madziarów 4-dnówki i byłoby po problemie :roll:
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008
Re: Nie wyjaśnione do końca...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 01.06.2008 20:41

Adsx napisał(a):czy:
1. Odcinek od ronda przed Mariborem drogą nr 3 do Leniart jest płatny czy nie - na jednej z map cytowanych w wątki Słoweńcy oznaczyli go jako A5 - płatne.
2. Odcinek E59 na całej długości między Mariborem a granicą SLO/CRO nie jest płatny ?


ad1. - A5 będzie płatny dopiero jak go wybudują. W planie XII.2008. Wtedy podróż Maribor - Lenart będziesz miał do wyboru: płatna A5 lub bezpłatna krajowa nr 3.

Adsx napisał(a):aby ominąć hitrą cestę:
1. Wjeżdżamy na rondo i wyjeżdżamy po 340stopniach na drogę nr 3,
2. Jedziemy drogą nr 3 ok 7800m, mijając po prawej Lozane skręcamy w prawo na 709,
3. Drogą 709 jedziemy ok 7000m (przez Celestrinę i Malecnik), przejeżdżamy przez most,
4. Ok 500m za mostem dojeżdżamy do ulicy Cufarjeva Cesta, w którą skręcamy w lewo - wjeżdżamy w ulicę Velika Vlahovica,
5. Dojeżdżamy do drogi 710, która w mieśćie nazywa się Cesta XIV Divizije i skręcamy w nią w lewo, jedziemy ok 900m i skręcamy w prawo na Tezenską Ulicę, którą jedziemy ok 1800m i skrącamy na E59 - Ptujska Cesta - do granicy z CRO


Możesz zdradzić skąd wziąłeś te nazwy ulic i numery dróg ?

Jak dla mnie najbardziej logiczny i najprostszy przejazd przez Maribor - zresztą w większości oznaczony kolorem żółtym w Google Maps jest propozycja Fuxa:
Fux napisał(a):...na rondku na 3, pierwsza w prawo, druga w lewo (Sentilijska Cesta), później (Partizancka Cesta), następnie w lewo (Titova Cesta), dojeżdżamy do drogi nr 1 i w lewo (Cesta Proletarskich Brigad), przed sobą mamy sławne skrzyżowanie z H2 z tradycyjnymi koreczkami i przed nami niepłatna PTUJSKA. Całość 4,5 km więcej, niz autostradą!!!!!
Ostatnio edytowano 03.06.2009 14:31 przez Mosqito, łącznie edytowano 1 raz
jdubowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 20.05.2005
Re: Nie wyjaśnione do końca...

Nieprzeczytany postnapisał(a) jdubowski » 01.06.2008 21:35

Mosqito napisał(a):
Adsx napisał(a):aby ominąć hitrą cestę:
1. Wjeżdżamy na rondo i wyjeżdżamy po 340stopniach na drogę nr 3,
2. Jedziemy drogą nr 3 ok 7800m, mijając po prawej Lozane skręcamy w prawo na 709,
3. Drogą 709 jedziemy ok 7000m (przez Celestrinę i Malecnik), przejeżdżamy przez most,
4. Ok 500m za mostem dojeżdżamy do ulicy Cufarjeva Cesta, w którą skręcamy w lewo - wjeżdżamy w ulicę Velika Vlahovica,
5. Dojeżdżamy do drogi 710, która w mieśćie nazywa się Cesta XIV Divizije i skręcamy w nią w lewo, jedziemy ok 900m i skręcamy w prawo na Tezenską Ulicę, którą jedziemy ok 1800m i skrącamy na E59 - Ptujska Cesta - do granicy z CRO


Możesz zdradzić skąd wziąłeś te nazwy ulic i numery dróg ?



Te numery dróg i nazwy ulic są widoczne w viamichelin.com, zresztą tą samą drogę proponowałem w moim poście z 20-05-2008 14:26 w tym wątku.
petr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) petr » 01.06.2008 22:11

Dziwi mnie ten wielki lament na wprowadzeniem przez Slowencow winiet, ich kraj i widac ze dbaja o swoje interesy i maja do tego prawo. Koszt tej winiety to okolo 120zl przy calosci kosztow jakie ponosi sie od wyjazdu spod domu do powrotu to kwota wydana na winiety jest niczym, przeciez to koszt obiadu w sredniej knajpie a duza czesc placze tu jakby to im tak rujnowalo budzet ze nie sa w stanie tam jechac i zmuszeni sa szuakc alternatywnej drogi przez jakies zadupia lokalnymi drogami.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone