W temacie winiet, oraz ogólnie - kontroli ruchu drogowego w Słowenii:
Od 2 do 5 marca 2009 słoweńska policja prowadziła intensywny nadzór pojazdów drogowych w ramach kampanii "Credit Car". W kampanii brali udział członkowie mobilnych jednostek kontroli celnej i inspektorzy drogowi DARS d.d. W rezultacie kampanii wydano 59 nakazów zapłaty wobec kierowców, których samochody nie były wyposażone w winiety lub oznakowane były winietami, których okres ważności już minął. Ujawniono także kilka wykroczeń polegających na korzystaniu z winiet przez pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, za które obowiązuje uiszczanie opłaty drogowej w tradycyjny sposób.
Kampania "Credit Car" została zaprojektowana przez Centrum SECI (Southeast European Cooperative Initiative - Inicjatywa Współpracy Państw Europy Południowo-Wschodniej) i jest to już czwarta jej edycja w ciągu ostatnich lat, mająca na celu wykrywanie skradzionych pojazdów na drogach i w kontroli granicznej, a także wykrywanie i zapobieganie zorganizowanemu międzynarodowemu handlowi kradzionymi pojazdami.
Cała kampania została w Słowenii podzielona na dwie części. Przez cały okres realizacji kampanii jednostki policji w kraju oraz na przejściach granicznych regularnymi działaniami prowadziły intensywny nadzór pojazdów na drogach, ze szczególnym naciskiem na wykrywanie skradzionych pojazdów.
Drugą część stanowiło objęcie intensywnym nadzorem ruchu pojazdów na autostradach. W ramach tych działań policja przyjęła metodologię polegającą na pełnym zamknięciu odcinka autostrady, przekierowywaniu ruchu na wyznaczony postój oraz selektywnej kontroli pojazdów. Blokady autostradowe zostały wdrożone we wszystkich okręgach policyjnych (z wyjątkiem okręgu policji Slovenj Gradec), w określonych godzinach w nocy i na wcześniej wybranych miejscach, przez cztery godziny każdej nocy. Ze względu na złożoność pracy i dla zapewnienia większej wydajności, poszczególne okręgi nie blokują autostrad w tym samym czasie, ale w różnych dniach. Harmonogram został przygotowany tak, że w niektórych okresach obejmuje cały system autostrad w Słowenii.
Kontrola pojazdów silnikowych za pomocą blokad autostradowych przez policję było również przeprowadzone w planowanych cyklach miesiącznych od 2004 roku. Słoweńska policja przyjęła metodę pracy na wzór zachodnich policji, polegającą na krótkotrwałej, ale całkowitej blokadzie autostrady. Celem tych działań jest dokładna kontrola pojazdów oraz wykrywanie przestępstw i wykroczeń karnych, a mianowicie:
- wykrywania przestępczości, zwłaszcza przestępstw samochodowych (kradzieży i przerabiania pojazdów), ze zwróceniem uwagi również na możliwość transportu dóbr skradzionych, nielegalnych imigrantów, narkotyków i broni ...
- zwiększenie kontroli nad wszystkimi przypadkami wykroczeń w ruchu drogowym na słoweńskiej sieci autostrad, z naciskiem na kontrolę stanu psychofizycznego kierowców,
- zwiększona kontrola migracji w celu zapobieżenia nieuprawnionego wjazdu i pobytu w Republice Słowenii oraz zapobiegania i wykrywania przestępczości transgranicznej w ruchu międzynarodowym.
W ostatniej kampanii brali udział pracownicy DARS d.d. i służb celnych w celu wykrycia naruszeń zgodnie z zakresem ich kompetencji.
Działania policji miały charakter regularny, z wyjątkiem kontroli pojazdów na autostradach. W ostatnich działaniach udział wzięło 181 funkcjonariuszy policji oraz techników kryminalistyki. W okresie trwania kampanii skontrolowano 5116 pojazdów silnikowych, w tym 2488 zagranicznych. Ujawniono siedem poszukiwanych pojazdów, w tym cztery zagraniczne. Oprócz pojazdów poszukiwanych ujawniono dziesięć innych przestępstw i wykroczeń drogowych. W wyniku akcji aresztowano dziewięć osób, w tym jedną osobę na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, dwie osoby ze względu na posiadanie około pół kilograma marihuany, pozostałe z powodu nadmiernej ilości alkoholu we krwi.
Policja ocenia wyniki kampanii pozytywnie. Niezależnie od liczby wykrytych i skonfiskowanych poszukiwanych pojazdów silnikowych oraz ujawnionych innych przestępstw i wykroczeń, celem kampanii jest także prewencja. W tym sensie należy podkreślić, że metoda działa słoweńskiej policji po problemach z kradzieżą pojazdów w ostatnich latach wykazuje pozytywne wyniki. Liczba skradzionych pojazdów silnikowych i skonfiskowanych zmniejszyła się z 1325 w roku 2006 do 1197 w roku 2007 i 904 w roku 2008. Poza tym udział skradzionych i skonfiskowanych pojazdów silnikowych na 100.000 mieszkańców w Słowenii jest jednym z najniższych w UE.
Członkowie referatów ds. zwalczania przemytu (mobilnych jednostek kontroli celnej) dokonywali w zatrzymywanych pojazdach kontroli celnej transportowanych towarów i jednocześnie kontrolowali zabezpieczenia celne. Sprawdzali również, czy pojazdy nie są przystosowane do przemytu towarów, czy nie są tankowane olejem opałowym i czy posiadają winiety i zezwolenia na transport w ruchu drogowym.
Podczas kampanii w dwóch przypadkach ujawniono nielegalne tankowanie olejem opałowym, w jednym naruszenie plomb celnych, trzy pojazdy bez ważnej winiety, oraz jeden autobus wykonujący międzynarodowy przewóz osób bez ważnej licencji.
W kampanii brało udział siedem mobilnych jednostek kontroli celnej, w skład których wchodziło 37 celników.
Inspektorzy DARS d.d. podczas kampanii wystawili 59 nakazów zapłaty w odniesieniu do kierowców, których samochody nie były wyposażone w winiety lub posiadały winiety, których ważność już minęła. Jednocześnie ujawnili kilka wykroczeń polegających na korzystaniu z winiet przez pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony i obowiązuje dla nich uiszczanie opłaty drogowej w tradycyjny sposób.
Kontrole DARS d.d. prowadzono w ramach kampanii jednocześnie z kontrolami policyjnymi i celnymi, pamiętając, że wielu użytkowników używa słoweńskich autostrad i dróg szybkiego ruchu bez ważnej winiety, co jest szczególnie zauważalne na obwodnicy Ljubljany i na odcinkach dróg, gdzie dotychczas kontroli dokonywano tylko sporadycznie. Doskonałą ilustracją zjawiska jest fakt, że na stacji drogowej Log wystawiono najwięcej nakazów zapłaty podczas jednej nocnej kontroli - mianowicie 17.
W dziesięciu nocnych akcjach uczestniczyło 40 inspektorów drogowych.
Żródło: Policja, Służba Celna i DARS d.d.
Artykuł ze strony:
www.dars.si , datowany na 13 marca. Tłumaczenie moje, wsparte IMtranslatorem.
Jak widać, Słoweńcy zaostrzają kontrole na drogach, i sądząc z artykułu, ta tendencja może się jeszcze zaostrzać. Ku przestrodze wszystkich Cromaniaków i nie tylko.
Ja już na pewno pojadę przez Węgry...