Na tym to piętrze mieści się również restauracja. Można wygodnie usiąść i za niemałe pieniądze coś przekąsić. Frajda jest taka, że podczas posiłku krajobraz za oknem na pewno zatoczy koło. Tak właśnie… w tym miejscu wieża się kręci
. Może nie sama wieża… ta szersza „obrączka”. Mało tego… to czuć, delikatnie, ale czuć
. Obrót wokół własnej osi zajmuje dokładnie 72 minuty.
Schodzimy 4 m niżej. Tam właśnie znajduje się szklana podłoga
. Jakoś nie mam obaw przed wejściem na nią. Żona już tak… a pozostali turyści. Byliśmy świadkami, jak pewien muzułmanin prawie na rękach wnosił na podłogę swoją żoną, tak straszliwie się bała. Najlepsze są dzieci. Babcie stały z boku przerażona, ale one wchodziły i skakały z całych sił. Zero świadomości jakiegokolwiek zagrożenia.
Widoczek przez podłogę
Na tym też piętrze jest możliwość wyjścia na zewnątrz. Niestety nie ma tarasu widokowego z jakąś barierką, co by człowiek mógł swobodnie oprzeć i podziwiać widoku
. Całość okratowana.
Tutaj też jest możliwość skorzystania z nowej atrakcji, którą oferuje CN Tower, a mianowicie EdgeWalk (
http://www.edgewalkcntower.ca/ ). Kliknijcie w opcje Video. Zerknijcie. Ciary murowane. Było w planach. Odgrażałem się, że pójdę tam, razem z kuzynem. Nie było czasu się zastanawiać, czy uda Nam się wybrać na taki spacer, bo Kuba i cały wyjazd zweryfikowały plany, ale… dobrze się stało. Oj nie wiem, czy dałbym radę… szczególnie po przeżyciach na pięciokrotnie niższym Leviathanie w Wonderlandzie.
Parę danych odnośnie wieży…
„Ponieważ struktura wieży to 3 wielkie betonowe nogi, układanie mieszanki betonowej musiało odbywać się w technologii ciągłej. Przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku struktura wznosiła się ku niebu. CN Tower budowano przez 40 miesięcy. Zużyto 40 523,8 m³ betonu. Waga całego obiektu sięga 130 000 ton…
…Jeden z ekipy robotników, Paul Mitchell, po udanym przykręceniu ostatniej śruby, wdrapał się na sam szczyt i zatańczył radosny taniec na "dachu świata", bez żadnych zabezpieczeń, na przestrzeni na której ledwie mógł ustać...
…Wiejący wiatr powoduje niewielkie, zamierzone odchyły konstrukcji. Przy wietrze wiejącym z prędkością 190 km/h poziomy restauracji od pionu odchylają się o około 30 cm (chociaż w Sky Podzie, opisanym poniżej, wyraźne kołysanie da się odczuć już przy wietrze o prędkości 60 km/h, w przypadku odchyłów od osi na odległość większą niż 1 metr ze względów bezpieczeństwa poziom jest zamykany). Podwójne kuloodporne szyby w wyższych partiach wieży mają 6,4 i 9,5 mm grubości…” (wiki)
Przyszedł czas na wjechania na najwyższy możliwy punkt, na 447 metr (Sky Pod). Phi, 100 metrów wyżej, to na tej wysokości i tak żadna różnica… tak sobie myślałem. Z dołu ta wąziutka obrączka wyglądała tylko na usytuowaną ciut wyżej od tej, na której mieści się restauracja. Jednak ta różnica jest wyczuwalna. Ponadto ma jeszcze jedną zaletę: okna od podłogi. Wyglądało to tak…