Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w zielonej Słowenii

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5776
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.04.2017 09:46

Piękne miejsce, na pewno warte zobaczenia :) .
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 28.04.2017 13:54

Piękne miejsce 8O i pogoda świetna :D
słyszałam, że latem przy suszy wodospad juz nie jest taki okazały jak u Ciebie :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.04.2017 17:25

janka.mik. napisał(a):Śliczne widoki, dalej podróżuję z Wami :lol:

Cieszę się :)

beatabm napisał(a):Niesamowity wodospad, w myślach słyszę jego szum :)

Szkoda, że nie nagrałam filmiku... Ale przywołuję wspomnienia :D

Nefer napisał(a):Piękne miejsce, na pewno warte zobaczenia :) .

Przepiękne :)

trinity napisał(a):słyszałam, że latem przy suszy wodospad juz nie jest taki okazały jak u Ciebie :smo:

Wiosną jest na pewno najwięcej wody 8)
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 28.04.2017 17:40

Triglavski powiadasz?? 8O czekam na rozwój sytuacji :oczko_usmiech: mam nadzieję, że ON będzie do obejrzenia :roll:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.04.2017 18:23

14 kwietnia (piątek): Bohinjsko jezero - raz jeszcze

Między parkingiem pod wodospadem a jeziorem Bohinj, w miejscowości Ukanc, znajduje się jedno ciekawe miejsce, do którego mało kto zagląda. To cmentarz wojskowy, na którym pochowani są żołnierze walczący w I wojnie światowej:

028003.jpg

028351.jpg


Na większości krzyży zawiązane są wstążki w kolorach węgierskiej flagi, bo wśród poległych jest najwięcej Węgrów. Sporą część stanowią również Polacy i Ukraińcy.

Jest i wyblakła fotografia:

028903.jpg


oraz biało-czerwone kwiaty od polskiego konsula:

029307.jpg


Kapliczka:

029672.jpg


Miejsce, jak to bywa z cmentarzami, emanuje niesamowitym spokojem.

Pod wodospadem byliśmy zaledwie w towarzystwie dwóch, w porywach trzech, osób. Tutaj jesteśmy sami. Kolejną atrakcję turystyczną, kościół św. Ducha, również będziemy podziwiać w samotności:

030290.jpg


Kościół, podobnie jak ten św. Jana Chrzciciela, który oglądaliśmy wcześniej, jest zamknięty, więc tylko obchodzimy go dookoła:

030771.jpg


Bohinsko jezero znajduje się po drugiej stronie drogi. Idziemy sobie posiedzieć na pomoście i nasycić się widokami. Tu też nikt nam nie przeszkadza :):

031391.jpg


Siedzimy i wzdychamy...

Kilka lusterek - w jedną:

031843.jpg


i w drugą stronę:

032216.jpg

032564.jpg


Po krótkiej chwili błogiego odpoczynku jedziemy dalej. Dojeżdżamy do miejscowości Ribčev Laz:

033013.jpg


Obowiązkowa fota z pomnikiem kozicy:

033405.jpg


Tutaj nie jesteśmy już sami:

033788.jpg


Ale i tak jest bardzo malowniczo:

034177.jpg


Kościół św. Jana Chrzciciela:

034562.jpg


I jeszcze raz ta sama świątynia, tym razem z pięknym kamiennym mostem (zdjęcie z zajawki):

035007.jpg


Kajakarze właśnie przybyli do brzegu:

035399.jpg


i karmią pstrągi ;):

035885.jpg


A my pójdziemy zjeść pstrąga :mrgreen: (w końcu dzisiaj Wielki Piątek) do tej restauracji:

036450.jpg


Na koniec wizyty nad jeziorem Bohinj spacer do pomnika pierwszych zdobywców Triglava:

036889.jpg


Właśnie na niego patrzę ;):

037383.jpg


A oto i Triglav w całej okazałości:

037774.jpg


Tego turystę z aparatem spotkaliśmy wczoraj w Škofjej Loce ;):

038302.jpg


Opuszczamy Ribčev Laz i piękne Bohinjsko jezero i jedziemy (ponownie) w stronę Bledu, mijając zielone (oczywiście!) łąki:

038778.jpg

039126.jpg


Po drodze zatrzymujemy się przy jeszcze jednym kościele - w Bitnje, obok Bohinjskiej Bistricy:

039576.jpg

039924.jpg


i stwierdzamy, że wszystkie kościoły w Słowenii są do siebie podobne ;) Przynajmniej te w Alpach :mrgreen:

Niestety, zdążyło się trochę zachmurzyć...

Wjeżdżamy do Bledu:

040693.jpg


Okrążamy jezioro:

041065.jpg


i podjeżdżamy na parking pod zamkiem... Ale o tym w następnym odcinku :D
Ostatnio edytowano 14.04.2020 12:34 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 28.04.2017 18:27

chyba trzeba będzie rzucić wszystko i...jechać do tej Słowenii...tylko czy Bieszczady się nie obrażą? :oczko_usmiech: ten Triglav, kusi :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.04.2017 19:02

słoma79 napisał(a):chyba trzeba będzie rzucić wszystko i...jechać do tej Słowenii...tylko czy Bieszczady się nie obrażą? :oczko_usmiech: ten Triglav, kusi :mrgreen:

Widzę, że naprawdę Cię wzięło z tym Triglavem :D

Bieszczady jakoś to zniosą ;) Udobruchasz je, pewnie znowu w październiku (?) A może wcześniej :)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5776
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.04.2017 19:25

Super, załapałem się jeszcze przed majówką na kolejny, piękny odcinek :) .

Zieleń Słowenii jest po prostu piękna, taka soczysta i widać to na prawie wszystkich zdjęciach.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.04.2017 20:56

Nefer napisał(a):Zieleń Słowenii jest po prostu piękna, taka soczysta i widać to na prawie wszystkich zdjęciach.

Na żywo wyglądało to niesamowicie :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11275
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 28.04.2017 21:21

wyszły Ci świetne lusterka nad Bohinjskim 8O

cmentarz zauważyłem, ale jakoś tak na urlopie nie po drodze,

te pustki są niesamowite, na początku września w Robcev Laz k. pomnika Kozicy nie było widać brzegu, jak nad Morskim Okiem w sezonie, dlatego odpuściliśmy
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 28.04.2017 23:32

Słowenia niezmiennie mnie zachwyca! :hearts:

Cieszę się, że znalazłam Twoją relację, bo utwierdziłam się w przekonaniu, że Ukanc i Bohinjske Jezioro jest dobrym wyborem :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.04.2017 11:24

te kiero napisał(a):wyszły Ci świetne lusterka nad Bohinjskim 8O

Dzięki :)

te kiero napisał(a):te pustki są niesamowite, na początku września w Robcev Laz k. pomnika Kozicy nie było widać brzegu, jak nad Morskim Okiem w sezonie, dlatego odpuściliśmy

To była dla nas jedyna możliwość, żeby zobaczyć te pustki. Na wakacje musimy jeździć w sezonie, a sam wiesz, jak tam wygląda/musi wyglądać w lipcu i sierpniu...

Chociaż z drugiej strony - latem jest (zazwyczaj) gorąco (a ja to lubię!) i przyjemnie jest się kąpać w jeziorze :) Bo można było pływać pewnie i w kwietniu, ale nie lubię marznąć ;)


CROnikiCROpka napisał(a):Cieszę się, że znalazłam Twoją relację, bo utwierdziłam się w przekonaniu, że Ukanc i Bohinjske Jezioro jest dobrym wyborem :mrgreen:

Na pewno! :D Właśnie sobie przypomniałam słoweńską część Twojej relacji i pooglądałam piękne fotki z wąwozu Vintgar, zamku, wyspy i wzgórza Ojstrica. Na pewno musimy tam wrócić i zobaczyć to, czego się nie udało.
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1081
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 29.04.2017 11:26

fajna ta Twoja wiosenna Słowenia :)

jest oczywiście w planach 8)
może we wrześniu...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.04.2017 12:27

CROnikiCROpka napisał(a):Słowenia niezmiennie mnie zachwyca! :hearts:

Cieszę się, że znalazłam Twoją relację, bo utwierdziłam się w przekonaniu, że Ukanc i Bohinjske Jezioro jest dobrym wyborem :mrgreen:


Przez Ukanc tylko przejechaliśmy, zahaczając o Bohinj - i powiem bez kozery, że głowa to mi latała dookoła, tak tam fajnie jest :mrgreen: Obawiam się jedynie, że latem będzie dużo ludzi (co poniekąd potwierdził wczoraj mój kolega, który był tam w sierpniu) - oh well...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.04.2017 13:32

Kasia i Krzyś napisał(a):fajna ta Twoja wiosenna Słowenia :)

Słowenia jest bardzo fajna :D

Pääkäyttäjä napisał(a):Przez Ukanc tylko przejechaliśmy, zahaczając o Bohinj - i powiem bez kozery, że głowa to mi latała dookoła, tak tam fajnie jest :mrgreen:

Niektórzy spierają się, które jezioro (Bohinj czy Bled) ładniejsze ;) Ja skłaniam się ku temu pierwszemu..., chociaż każde ma inny klimat. Wiele zależy od okoliczności. Nam bardziej podobało się Bohinj dlatego, że było tam mniej ludzi niż nad Blejskim jezerem i przede wszystkim bez trudu można było znaleźć miejsce do zaparkowania.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Wielkanoc w zielonej Słowenii - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone