Spojrzeliśmy na zegarek i mimo tego, co mówił nam Pan w Pogradecu wybraliśmy się do Voskopoje. Tutaj za wikipedią zacytuję parę słów o tym miejscu:
"Voskopojë (t. Voskopoja) - wieś w okręgu Korcza w południowej Albanii. Około 700 mieszkańców (2000). Wieś leży w górskiej kotlinie na wysokości około 1160 m n.p.m. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem.
Wieś Voskopojë leży na miejscu arumuńskiego miasta Moskopole, zniszczonego pod koniec XVIII wieku";
"Moskopole (alb. Voskopojë, Voskopoja; arum. Moscopole, Moscopolea; gr. Moskopole; serb. Moskopolje); nieistniejące dziś miasto w górach nad rzeką Devoll w południowej Albanii. Na jego miejscu leży dziś wieś Voskopojë w okręgu Korcza.
Moskopole leżało w górskiej kotlinie otoczonej wysokimi szczytami, skąd wypływało wiele źródeł wody. Osiedla istniały w tej okolicy już w czasach rzymskich. Moskopole było po raz pierwszy wzmiankowane jako miasto w XIV wieku. Miało charakter chrześcijański, podczas gdy okoliczne miejscowości po podboju osmańskim przyjęły islam.
Na początku XVIII wieku Moskopole urosło do rangi ośrodka handlowego i kulturalnego znaczącego w skali całych Bałkanów, a nawet Europy. Miejscowi kupcy kontrolowali handel na całych Bałkanach, od Dubrownika do Konstantynopola i handlowali nawet z Niemcami i Wenecją. Okresem największego rozkwitu Moskopola była połowa XVIII wieku. Miasto zamieszkiwało wówczas 60 tys. osób, znajdowały się tu kamienne budynki i brukowane ulice. Działało wówczas wiele manufaktur i banków, drukarnia, a nawet akademia (założona w 1744). Założona około 1730 drukarnia w Moskopolu była jedną z dwóch istniejących wówczas w imperium osmańskim. Wydawano tu wiele prac po grecku i po arumuńsku (alfabetem greckim), m.in. w 1770 roku ukazał się tu pierwszy nowożytny słownik języków bałkańskich: greckiego, albańskiego, arumuńskiego i bułgarskiego. Tu również wydano pierwszą gramatykę języka arumuńskiego. W mieście istniały 72 cerkwie i klasztory, działała szkoła ikonopisarstwa o specyficznym miejscowym stylu.
Moskopole upadło wskutek serii najazdów albańskich i tureckich. Najpierw w 1769 roku miasto splądrowały wojska osmańskie. W 1788 roku albańskie wojska Alego Paszy z Tepeleny spaliły miasto i wygnały jego mieszkańców. Do reszty Moskopole zostało zniszczone podczas I wojny światowej w 1916 roku. Resztki zabudowań uległy zniszczeniu podczas walk partyzanckich w II wojnie światowej. Do dziś przetrwały ruiny pięciu cerkwi.
Większość ludności Moskopola stanowili Arumuni (Wołosi), często stanowiący jednocześnie warstwę kupiecką. W życiu codziennym używano języka arumuńskiego, w handlu i cerkwiach – greckiego. Po spaleniu miasta w 1769 większość moskopolskich Arumunów wróciła w góry północnej Grecji, spora część schroniła się w miastach dzisiejszej Macedonii (Kruševo, Bitola), zaś elita kupców osiedliła się w miastach monarchii habsburskiej, głównie w Wiedniu i Budapeszcie, jak również w Siedmiogrodzie.
Moskopole było największym arumuńskim miastem w dziejach. Do dziś funkcjonuje w kulturze Arumunów jako apoteoza utraconego raju."
Aby dojechać do miasta jedzie się chwilę doliną, po czym wspinamy się do samego miasteczka, a właściwie wsi. Po kilkunastu kilometrach stoi tablica mówiąca o wsparciu UE w budowie drogi i zaczyna się bardzo kręta (trudno taką spotkać nawet na Bałkanach), ale równa jak stół i szeroka na 2 auta. Wjeżdżamy do samego Voskopoje. Co ciekawe, praktycznie wszystkie budynki są w tym samym stylu, nawet te nowsze są kamienne. Nowo budowane budynki również - pogratulować takiego dbania o ład architektoniczny. W mieście są tabliczki do kościołów (jest ich ponad 10) po albańsku i angielsku. Idące przez pola wybrukowane drogi robią wrażenie i pozwalają sobie uświadomić, że mieszkało tam kiedyś ok. 30000 osób - teraz podejrzewam że nie więcej niż 1000. Cóż więcej będę opowiadał - parę fotek.
Europa B, a może C bo jeżeli chodzi o park maszynowy to my jesteśmy B
Zmieści czy nie?
Naprawa...
Dziś... garaż.. a kiedyś?
Dawni bohaterowie
Św. Maria
Voskopoje żegna