Podczas dalszej części spaceru szukaliśmy chyba najważniejszego kościoła Świętego Spirydona.
W tej plątaninie uliczek trudno było go znaleźć.
Przeszliśmy obok kawiarni NOS, w której kręconono sceny do filmu "Maestro in Blue".
Wreszcie ujrzeliśmy go w oddali.
Święty Spirydon jest patronem garncarzy, żeglarzy i ludzi odbywających morskie podróże.
Święty Spyridon urodził się w 270 r. n.e. w Asii, wiosce na Cyprze.
Urodził się na Cyprze i tam też żył na przełomie III i IV wieku n.e. Był pasterzem, miał żonę i córkę. Był bardzo wierzący i skromny oraz pomagał ludziom w potrzebie. Gdy zmarła mu żona jego córka wstąpiła do klasztoru, a on wiódł życie monastyczne, wiele studiował i zdobył mądrość i łaskę w cnotach religijnych. Po śmierci biskupa Cypru, ludzie chcieli, aby jego następcą został Spirydon. I tak się stało, ale pomimo takiego wywyższenia, Spirydon nie zmienił się. Dokonał wielu cudów, co było głównym powodem, dla którego uważano go za świętego jeszcze przed jego śmiercią.
Spirydon zasłynął ze sposobu objaśnienia ludziom czym jest Trójca Święta. Ludzie wówczas często uważali, że są Trójca Święta to trzy różne bóstwa, lecz Spirydon wyjaśnił wyprowadził ich z błędu pokazując cegłę, z której unoszą się płomienie, a z dołu kapie woda i usypuje się ziemia. Trójca Święta została przyrównana do cegły, która powstaje z trzech elementów: ognia, ziemi i wody, które tworzą całość. Spirydon zmarł w 348 r. n.e. Kiedy Arabowie podbili Cypr, jego ciało zostało ekshumowane i przewiezione do Konstantynopola. Po tym, jak Konstantynopol wpadł w ręce Turków w 1453 roku, jego relikwie przeniesiono na Korfu.
Mówi się, że święty Spirydon czterokrotnie uratował wyspę przed niebezpieczeństwem: w 1533 roku uratował wyspę przed głodem, w 1629 roku i w 1673 roku uratował wyspiarzy przed zarazą. Natomiast w 1716 roku uratował Korfu przed atakiem Osmanów. Dlatego mieszkańcy Korfu tak bardzo szanują swojego patrona i uważają go za swojego opiekuna.
W dniach, w których doszło do tych cudów mieszkańcy Korfu urządzają procesje ku czci swego patrona. Są to: Niedziela Palmowa, Wielka Sobota i pierwszą niedzielę listopada. Natomiast oficjalne święto Spirydona odbywa się w dniu 12 grudnia.
Ciekawostką jest fakt, że co roku Świętemu Spirydonowi zmienia się czerwone buty materiałowe, bo podobno ich podeszwy są zużyte. Mieszkańcy Korfu wierzą, że ich patron przechadza się po mieście chroniąc jego mieszkańców. Stare buty są cięte na drobne kawałki, które rozdawane są korfijczykom a ci noszą je w portfelach na szczęście.
Obecnie szczątki świętego Spirydona umieszczone w srebrnym relikwiarzu znajdują się w kościele pod jego wezwaniem, w małej kaplicy z prawej strony ikonostasu.
Do dziś są w bardzo dobrym stanie, co można zobaczyć na własne oczy, gdy srebrny relikwiarz wyjmowany jest z trumny, w której jest przetrzymywany. Niestety nie mieliśmy tyle szczęścia, żeby to zobaczyć, dlatego wstawiam zdjęcie z internetu.
Zgodnie z miejscowymi zwyczajami, jego szczątki są obnoszone po mieście Korfu w bardzo spokojnej litanii cztery razy w roku, aby uczcić jego cuda (Niedziela Palmowa, Wielki Piątek, 11 sierpnia, pierwsza niedziela listopada).
Na cześć świętego Spyridona chłopcom nadaje się jego imię w brzmieniu Spyros. Ponoć co trzeci przedstawiciel płci męskiej na wyspie nosi to imię. Z kolei kobiety rzadziej noszą imię po Świętym, a brzmi ono Spirydoula.
Z kościoła wyszliśmy z drugiej strony, bowiem ma on wejścia na przestrzał.