napisał(a) piekara114 » 09.02.2023 21:33
30.10.2018, wtorek, dzień 7 c.d. Grobowce KrólewskiePopołudniu wybraliśmy się do Pafos… Na pierwszy cel poszło miejsce wpisane na listę UNESCO, które poprzednim razem zostało przez nas świadomie ominięte.
Grobowce Królewskie są tuż przy drodze, więc nie trzeba ich poszukiwać. Przed wejściem zacieniony
bezpłatny parking. Kupujemy
wejściówki – 2,5 eur za os, ale nie pamiętam czy płaciłam za bilet dla syna czy też nie. Nazwa Grobowce Królewskie jest mocno myląca. W tym miejscu nie chowano żadnych królów, a jest to starożytna nekropolia prawdopodobnie elity politycznej i gospodarczej. Przymiotki "królewskie" odnosi się wyłącznie do ogromu całego kompleksu. Najstarsze grobowce wykute w litej skale, pochodzą z IV/III w p.n.e.
(okres kiedy Cyprem władał Aleksander Macedoński, a potem Ptolemeusz), a najmłodsze z III w n.e.
Jednym ze znanych badaczy stanowiska był Sardyńczyk Luigi Palma di Cesnola
(archeolog-amator, włosko-amerykański żołnierz, konsul USA w Larnace), który przez Cypryjczyków traktowany jest jako grabieżca – zarzuca mu się, że część artefaktów znalezionych na terenie Grobowców zagarnął dla siebie, a część wysłał statkiem do Nowego Jorku nieodpowiednio je zabezpieczając…. A grobowce musiałby być pełne, gdyż zmarłemu składane były ofiary pogrzebowe w postaci przedmiotów codziennego użytku, a świadczące o jego pozycji społecznej: biżuterię
bo inaczej powstanie z martwych i wróci po swoje klejnoty, wodę, pożywienie, orzechy, owoce, wino, amfory z oliwą, lampy czy naczynia ceramiczne…
Grobowce zostały założone w pasie nadmorskim już poza murami Pafos, ale dziś teren leży w granicach miasta.
Grobowców jest ok. 100, ale tylko część z nich jest udostępniona dla turystów. Cześć Grobowców jest mała, część bardzo duża przeznaczona dla całej rodziny, może wielopokoleniowej...
Większość grobowców jest poniżej terenu, więc trzeba do nich zejść po przynajmniej kilku schodkach…
Ostatnio edytowano 11.02.2023 15:11 przez
piekara114, łącznie edytowano 1 raz