Dla przypomnienia, jesteśmy w Parku Archeologicznym Pafos, wpisanym na listę UNESCO w 1980 r.
Po lewej mijamy budynek, w którym jest sklepik z pamiątkami, ale to miejsce odpuszczamy.
Kierujemy się na wprost, ku morzu, ku
Domowi Ajona: tu odkopano dopiero fragment budynku, który został udostępniony i zadaszony. Tu
znajduje się najbardziej spektakularna mozaika w Nea Pafos datowana na połowę IV w. Mozaika składa się z 5 przedstawień figuralnych: Nowo narodzony Dionizos, Leda z łabędziem, Spór o urodę, Apollo i Marsjasz i Triumf Dionizosa. Mozaika bardzo ciekawa i nasz pierwsza tu, ale bardziej podobała mi się inna….
Na pewno robiłam tu zdjęcia tych mozaik i tablic informacyjnych, ale zniknęły… I nie ma ich nigdzie, nawet w aparacie....Przed domem widać jeszcze inne fundamenty nie do końca zrekonstruowane i ciąg ułożonych na ziemi doniczek czy też dachowych gąsiorów - stwierdzamy, że to zapewne ich domowy system wodociągów lub kanalizacji... Jak się później okazało, byliśmy w poważnym błędzie w swoich domysłach....
Z Domu Ajona kierujemy się ku
Willi Tezeusza – jest to
najbardziej spektakularny z obiektów jaki odkryli polscy archeolodzy. Tak, tak, to właśnie polska ekipa w 1970 r. odkryła pierwsze mozaiki. Willa Tezeusza ma wymiary 120*80 m i było tu ponad 100 pomieszczeń
Ogromna okrągła mozaika robi wrażenie. Tezeusz zabijający w labiryncie Minotaura, choć ten jest niewidoczny... Całej walce przygląda się Adrianna i postacie uosobiające Kretę…
Od tej chwili poruszamy się wytyczonymi ścieżkami i platformami, częściowo po resztkach mozaik. Skorzystać można także z podwyższeń, które pozwalają wybrane mozaiki i elementy domów obejrzeć z góry. Miejsce jak najbardziej dostępne dla osób z małymi dziećmi z wózkami, choć zaznaczam, że kilka razy trzeba będzie wózek po kilku schodkach podnieść i znieść.
Kolejna mozaika w tym domu to pierwsza i ta najważniejsza kąpiel Achillesa
Przyjrzyjcie się jakie malutkie są te kosteczki wykorzystane w mozaikach.
Jak powstają takie mozaiki?? Opisano to w moim przewodniku, dość męcząca praca
: