Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga na oszustwa

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2018 14:26

Hercklekot napisał(a):Oszustwo mnie nie spotkało, natomiast doświadczyłem bezinteresownej grzeczności wiele razy - głównie gifty od gospodarzy (wino, jedzenie), raz nawet żona dostała ciasto na urodziny i flaszkę likieru z rogaca (datę urodzin wzięli z dowodu). Raz w Supetarze zostawiłem w konobie plecak z kluczami do auta i portfelem, po 3 godzinach oddane do rąk własnych, nic nie zginęło. Nigdy w żadnej knajpie nie dostałem tego, czego nie zamawiałem, nigdy nikt nie próbował mnie orżnąć na rachunku. Paragonów fiskalnych nie wymagam (po co mi one?), szczególnie gdy jestem w jakiejś małej knajpie, OPG itp. Niechże sobie zarobią - lekko nie mają, sezon nie trwa cały rok. Za promy i autostradę płacę kartą - więc reszty sprawdzać nie muszę. Na podstawie 5 wyjazdów mam swoją dobrą opinię o Chorwatach i ich uczciwości, pewnie też więcej przekrętów zdarza się w popularnych kurortach - a ja tam nie jeżdżę. Na zadupiach ludzie uczciwsi zdaje się.



Bardzo mądrze napisane (przy okazji pozdrawiam Andrychów - z Czańca). Całkowicie się zgadzam z tym, że nie mają lekko. Dzięki Chorwatom nauczyłam się dawać napiwki - rozumiem, że sezon krótki, kraj ciągle jeszcze przechodzi proces odbudowy (również psychicznej) po straszliwej wojnie itd., a ja jestem na urlopie, więc chętnie daję im zarobić.
Oczywiście zdarzały mi się sytuacje w spożywczakach, że zamiast 6,99 płaciłam 7 kun, bo "nemam sitno", ale w Polsce też takie akcje są. Jedyne przejawy oszustwa, z jakimi się spotkałam miały miejsce na bazarze w Trogirze (starsza pani mnie chciała orżnąć o 20 kun), a także wśród kierowców jeżdżących w ichnich PKSach (biało - różowe autokary) oraz MZK/MPK na trasie Omisz - Split i Trogir - Slatine (nie wydawali reszty). Znajomego Włocha orżnęli solidniej - za taksówkę z lotniska w Kašteli do Slatine zapłacił dość dużo - niecałe trzysta kun (przepraszam, nie pamiętam dokładnej kwoty).
Moją koleżankę to dotykało do żywego, ale, żeby było śmieszniej, ona jest z Zakopanego, gdzie tego rodzaju praktyki stosuje się codziennie i znacznie częściej...
Jeśli jestem służbowo to bardziej mnie szanują - przepraszają, że musiałam czekać na obsługę, dają zniżki itd. Jakoś mnie to nie przeszkadza, że ktoś czasem nie wyda reszty - bardziej mnie wkurza obgadywanie za plecami i myślenie, że nie rozumiem :-)
Co nie zmienia faktu, że i tak ich lubię i lubię tam odpoczywać :-)
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 464
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 10.10.2018 13:39

Na Drveniku Malim spotkałem się z uczciwością. Po dniu łażenia i kąpania kupując coś do picia dałem banknot euro zamiast kun. Nie pamiętam już nominału, ale na pewno nie byłem tego świadomy i pewnie było to po mnie widać. Chorwat w sklepie nie wziął tylko oddał.

Kilka razy w różnych sklepach (w sumie niezależnie od kraju) wydali mi za mało, nie wiem czy celowo, czy przez pomyłkę, ale że się w takich przypadkach nie śpieszę to zawsze na miejscu zauważałem i poprawiali. Z drącą się ekspedientką nie miałem do czynienia, ale też bym się wydarł i dzwoniłbym po policję.
kpkp1985
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 21.07.2018
Podstrana - uwaga na sklepy studenac

Nieprzeczytany postnapisał(a) kpkp1985 » 01.08.2019 19:33

Witam,

Przebywam w Podstrana i kolejny raz ekspedientki w tym sklepie chciały mieć oszukać.
- albo wydają źle resztę albo jak przed chwila z 50 kun i zakupów na 13 kun babka wydaje mi 7 kun... jak jej zwróciłem uwagę to za chwile sorry, sorry.

Nie mówię, ze każdego musi spotkać to samo, ale bądźcie czujni.
anksma
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 134
Dołączył(a): 23.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) anksma » 07.08.2019 11:49

Ja zauważyłam że bardzo często nie wydają końcówek, u nas to są grosze. Ale tu grosz, tam grosz i im się zbierze :-)
tami72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 12.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tami72 » 07.08.2019 12:34

W czerwcu w Hipernovalis kolo Novalji kasjerka za Zott Monte (Deser mleczno-czekoladowy) zamiast policzyc 24,99Kuna za 4-pak,policzyla mojemu synowi 4x24,99.....Chlopak zorientowal sie jeszcze w sklepie przed wyjsciem,poszedl do niej wyjasnic,trwalo to ok.godziny,zanim wszystko zostalo wyjasnione a pieniadze zwrocone.Ona nie mogla(nie chciala...)tego przyjac do wiadomosci,ze calosc tyle kosztuje...Dodam,ze mlody mowi po chorwacku perfekt i bez problemu jej wyklarowal od poczatku ,co i jak...
Paragony trzeba sprawdzac zawsze....
Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Uwaga na oszustwa - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone