Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

uwaga MINY !!!

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002
uwaga MINY !!!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 21.07.2005 10:21

Wydawałoby sie że większość posprzątali a tu proszę nawet na wyspach gdzie nie było wojny zostały. Inna sprawa że Vis za Jugoslawi był zamknietą dla turystów "wyspą wojskową". Moze Jugole zostawili parę pamiątek z opóźnionym zapłonem :(

21.7.Zagrzeb (PAP/dpa) - Eksplozja miny ciężko zraniła
holenderskiego turystę na chorwackiej wyspie Vis - poinformowała w
czwartek agencja Hina.

Rannego przetransportowano śmigłowcem wojskowym do szpitala w
Splicie. Tam okazało się, że konieczna jest amputacja lewej nogi.

Holender przyglądał się w środę wieczorem gaszeniu dużego pożaru
na adriatyckiej wyspie Vis, kiedy nastąpiła eksplozja. Nie
wiadomo, skąd pochodziła mina; nie wyklucza się, że z czasów
chorwackiej wojny o niepodległość (1991-1995), chociaż na wyspie
nie było wtedy walk. (PAP)
Jaco75
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 01.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jaco75 » 21.07.2005 10:29

Witam,

podczas pobytu w Cro trochę myśleliśmy, że tabliczki "Uwaga miny" to taka atrakcja turystyczna dopóki nie zobaczyliśmy w Chorwackiej TV programu o rozminowywaniu pól.
Dobrze, że nie zlekceważyliśmy tych tabliczek bo moglibyśmy się trochę "rozerwać".

Pozdrawiam,
Jaco
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7920
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 21.07.2005 12:31

Jadąc przez BiH to takie tabliczki o minach to normalka.

Pozdrawiam
iwona_73
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 99
Dołączył(a): 16.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwona_73 » 30.07.2005 21:00

krakuscity napisał(a):Jadąc przez BiH to takie tabliczki o minach to normalka.

Pozdrawiam


Jadąc teraz do Cro przez Sarajevo również widziałam kilka takich tabliczek,

Pozdrawiam.
M.
Croentuzjasta
Posty: 492
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 31.07.2005 00:36

Podczas mojego pobytu,jeżeli dobrze zrozumiałem informację,jednemu Holendrowi urwało nogę.
M.
Croentuzjasta
Posty: 492
Dołączył(a): 19.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 31.07.2005 00:39

Ale numer zrobiłem,przepraszam za mój wtórnik zwłaszcza Macieja.Wzrok mi się prześliznął nad Twoim postem.To już tyle dni minęło odkąd wróciłem z HR...
BaWa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 17.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) BaWa » 31.07.2005 07:45

Podczas mojego pobytu takie tabliczki+wyludnione wioski wywołały "gęsią skórkę" .............
morka
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 28.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) morka » 28.08.2005 09:40

Cześć!
Ano się jeszcze trafiają. Raz nawet miałem przyjemność oglądać rozminowywanie pola przy drodze. Zamykają drogę, a po polu jeździ taki dziwny pojazd z drutami przed maską - na szczęście nic nie wybuchło :)
A tereny zaminowane zdarzają się nawet w mocno już ucywilizowanych (czyt. mocno turystycznych) rejonach np. Jadąc z Sukosanu na autostradę, zaraz za miasteczkiem już są.
Pozdrawiam i nie życzę wdepnięcia na minę (no chyba że krowią, ale to też raczej mało przyjemne :) )
Piotrek Lewandowski
---------------------------------
MORKA szkoła Żeglarstwa
www.morka.pl
art 7
Odkrywca
Posty: 71
Dołączył(a): 25.07.2005
uwaga

Nieprzeczytany postnapisał(a) art 7 » 28.08.2005 10:20

wkolocach otocaca po zjezdzie z autostrady w kierunku plitvic w miejscowosci zaluznica poboca po obu stronach drogi ozdobione sa znakami przestrzegajacymi przed schodzeniem za pobocze ze względu na miny.znaki ciągneły sie około 5-6 km.

art
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 18.10.2005 11:43

Chorwacja: bezpieczne place zabaw w niebezpiecznych strefach .

2005-10-13


W Chorwacji miny to śmiertelne dziedzictwo wojny, brutalne przypomnienie o pełnej przemocy historii. Od 1996 roku Chorwacki Czerwony Krzyż, wspierany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), uświadamia opinię publiczną na temat niebezpieczeństwa min i niewypałów.



- Spacerowaliśmy po lesie, kiedy to się stało. Nie zauważyliśmy żadnych znaków ostrzegawczych.

W kwietniu tego roku Slavko Liovic (25 lat) z małego miasta w południowej Chorwacji – Hrvace - stracił prawą nogę z powodu wybuchu miny przeciwpiechotnej. Jego przyjaciel w tym samym wypadku zginął.

Wiele domów zostało opuszczonych, a wiele osób, które uciekły w czasie wojny do tej pory nie wróciło. Nikt nie chce, aby ich dzieci bawiły się w tych niebezpiecznych miejscach.

Chorwackie Mine Action Centre, będące organem rządowym, szacuje, że w ziemi nadal jest około 250 tysięcy min. Obszar wielkości około 1200 km z ludnością około 1,1 miliona osób jest nasycony minami i innymi pozostałościami wojny.

Hrvace leżące około 30 km na północ od Splitu zostało w latach 90-tych bardzo dotknięte przez wojnę. Od zakończenia konfliktu zbrojnego 17 osób poniosło śmierć, a następnych 16 zostało rannych w wybuchach min.

Chorwacki Czerwony Krzyż otworzył ostatnio w Hrvace bezpieczne place zabaw dla około 70 dzieci uczęszczających do przedszkola. - Celem programu "place zabaw bez min" jest zapobieganie śmierci i zranieniom powodowanym przez miny – mówi dr Vijorka Roseg z programu edukacyjnego dotyczącego ryzyka minowego, działającego w Zagrzebiu. Środkiem do celu jest zapewnienie bezpiecznych miejsc do zabawy i do spędzania wolnego czasu przez rodziny.

Nowy plac w Hrvace jest już 38. bezpiecznym placem zabaw zbudowanym przez Chorwacki Czerwony Krzyż od 2001 roku. Budowane są one zazwyczaj we współpracy z lokalnymi władzami, przedstawicielami biznesu i MKCK. Przed końcem tego roku organizacja planuje zbudować jeszcze trzy place zabaw.

- Likwidacja min zabierze dużo czasu, ale aż do tej pory każdy musi się nauczyć żyć bezpiecznie obok ryzyka – mówi Ante Polic, miejscowy lekarz i wolontariusz Czerwonego Krzyża.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 17.05.2007 22:28

Wskrzeszam temat bo 2 tygodnie temu omało nie wdepnąłem w minę. A było to w Slavonii koło Pakracza na odcinku drogi międzynarodowej od granicy węgierskiej (Barcs) do bośniackiej (Bosanska Gradiszka).
Historia jest trochę śmieszna ale powiało grozą. Jadąc w stronę BiH przez Slawonię wszyscy pasażerowie dość zgodnie zażądali przerwę na siku. A że wokół były same lasy zatrzymałem się przy drodze i wysiadamy żeby zaliczyć krzaki. Natychmiast zatrzymał się koło nas jakiś dziadek jadący starą zastawą i woła "stop" i gwarzy że teren jest zaminowany. Trochę mu nie wierzyłem ale na wszelki wypadek po śladach wróciłem do samochodu. Kawałek dalej stała charakterystyczna tabliczka z trupią czaszką, którą przeoczyliśmy. Myślałem ze mam pecha i to jest akurat jakiś jeden zagajnik zaminowany, gdy tymczasem przez dobre 10 kilometrów po obu stronach drogi co 100 metrów mijalismy identyczne tabliczki. Z wrażenia wszystkim odechciało się sikać a tam gdzie się w końcu zatrzymalismy nie odeszlismy nawet metr od samochodu...
W latach 90-tych pola minowe były jeszcze powszechne i zrozumiałe ale w 2007 roku przyznam że trochę mnie to zaskoczyło, zważywszy że jest to przy drodze międzynarodowej na sporym odcinku.
Obrazek
Torcida1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 454
Dołączył(a): 30.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torcida1 » 17.05.2007 22:36

Teraz, gdy jest już autostrada, problem min nie jest aż tak dotkliwy. Jednak jeszcze kilka lat temu było to bardzo widoczne. Te opustoszałe domy i te tabliczki...
Bolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 265
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bolo » 23.05.2007 11:55

To przy drodze między Biogradem a Benkovacem:

Obrazek
j23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1004
Dołączył(a): 22.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) j23 » 23.05.2007 13:14

przy drodze wiodącej na Pag też są takie tabliczki, jak i drodze do Zadaru
Bolo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 265
Dołączył(a): 23.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bolo » 23.05.2007 13:28

A no jest tam jeszcze sporo tego świństwa. Ale z tego co się dowiedziałem to rząd na razie nie robi nic żeby się tego szybko pozbyc.
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone