Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz
napisał(a) marze_na » 21.11.2016 22:28
26.08 - WiślicaZ promu mieliśmy jechać prosto do Wiślicy, ale stojący przy drodze Kościół św. Stanisława prezentował się na tyle atrakcyjnie, że postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę w Nowym Korczynie
.
Kościół św. Stanisława został ufundowany w 1257 przez Bolesława Wstydliwego i jego żonę św. Kingę. W XIV w. rozbudował go przez Kazimierz Wielki.
Barokowe wyposażenie świątyni pochodzi z XVII i XVIII wieku. Polichromia jest z 1761 r.
Rzucamy jeszcze okiem na renesansowy kościół św. Trójcy wzniesiony w XVI w., przebudowany w XVII w.
I wracamy na trasę. Przed nami Wiślica.
Parkujemy przy samym Rynku (opłat brak). Stąd tylko dwa kroki do najcenniejszego zabytku Wiślicy - Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1352 roku.
Świątynia została ufundowana przez Kaziemierza Wielkiego jako pokuta za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki. Jak się później przekonamy takich kościołów ekspiacyjnych król postawił więcej.
Według Długosza Baryczka został wysłany przez biskupa krakowskiego Bodzantę do Kazimierza Wielkiego z dekretem ekskomuniki, związanym z niemoralnym prowadzeniem się władcy. Baryczka przekazał również, używając ostrych słów, informację o karach kościelnych, które biskup zamierzał nałożyć na króla w związku ze sporem o daniny z wsi biskupich położonych w ziemi sandomierskiej. Król Kazimierz kazał uwięzić duchownego, który następnie został utopiony w Wiśle.Nad południowym wejściem do świątyni umieszczona jest tablica erekcyjna przedstawiająca Kazimierza Wielkiego z modelem kolegiaty, klęczącego przed Madonną z Dzieciątkiem.
Zanim wejdziemy do środka robimy rundkę dookoła.
Kościół jest dwunawowy. Nie przypominam sobie, żebyśmy wcześniej widzieli już gdzieś taką konstrukcję. Czytamy, że wiślicka bazylika jest to najstarszym i największym kościołem dwunawowym w Polsce. Takich kościołów obejrzymy na trasie jeszcze kilka.
(...)