Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz
napisał(a) marze_na » 03.05.2017 21:34
Park zawdzięcza swój obecny wygląd księżnej Izabeli Czartoryskiej, która poleciła przebudować go w stylu angielskim.
Wśród alejek pojawiły się liczne budowle, rzeźby, altanki, mostki... Współtwórcą parku był sprowadzony do Puław Anglik James Savage.
Pierwszy budynek, na który trafiamy spaerując po parkowych alejkach to Dom Gotycki wybudowany w latach 1801-1809.
Postawiony został z myślą o przechowywaniu tu zbiorów narodowych i pamiątek historycznych gromadzonych przez Czartoryskich.
Jego ściany, pierwotnie z czerwonej cegły, były pokryte prawie w całości fragmentami architektonicznymi i rzeźbami ze starych zamków, kościołów i pałaców. Po 1831, czyli po upadku powstania listopadowego i konfiskacie dóbr Czartoryskich przez rząd carski, większość elementów kamiennych umieszczonych w ścianach została przez Rosjan usunięta i zniszczona. Tuż obok domku stoi kopia rzeźby
Tankred i KloryndaŚwiątynia Sybilli wzniesiona w latach 1798-1801 na wzór Świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem uznawana jest za pierwsze polskie muzeum narodowe.
Księżna Izabela Czartoryska gromadziła tu pamiątki historyczne, które miały stanowić świadectwo chwały polskiego narodu i dodawać otuchy w czasach rozbiorów i dawać nadzieję na niepodległość.
Roku 1793 Polska zginęła! Kilka wieków gromadziło okoliczności, które powoli gotowały tę martwą i okropną epokę. Męstwo ni odwaga jej odwrócić nie mogły. Najmocniejsze usiłowania, by obronić Ojczyznę, tego wykonać nie potrafiły (...). Wtedy mi pierwszy raz ta myśl przyszła, żeby zbierać pamiątki polskie, które potomności powierzam (...). W tym zbiorze znajdują się ślady Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Stefana Batorego, Jana Zamoyskiego, Żółkiewskiego, Czarnieckiego, Lwa Sapiehy i innych znakomitych i mężnych ludzi. Niech te wspomnienia osłodzą teraźniejsze czasy, niech chwałę ich wiek wiekowi podaje (ze wspomnień Izabeli Czartoryskiej).
Pałac Marynki zbudowany został w latach 1791–1796 dla córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Jednak sama Maria mieszkała tu rzadko – częściej pałacyk wykorzystywany był dla gości Czartoryskich.
Wracamy ścieżką wzdłuż łachy wiślanej skąd do wyjścia z parku prowadzą schody angielskie
.
Na koniec Domek Żółty zwany Aleksandryjskim, wzniesiony w stylu klasycystycznym.
Był rezydencją cara Aleksandra II w czasie jego pobytów w Puławach.
Teraz kierunek Janowiec
.