Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz
napisał(a) marze_na » 15.03.2017 21:38
01.09 - Państwowe Muzeum na Majdanku - były niemiecki obóz koncentracyjny KL LublinObóz powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera jesienią 1941 r. Początkowo pomyślany jako obóz pracy dla jeńców, szybko stał się miejscem masowej eksterminacji. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.
Wstęp na teren Muzeum jest bezpłatny. Kupujemy jednak mini przewodnik z mapką, żeby łatwiej było się poruszać po rozległym terenie.
W zabudowie obozu organizacyjnie wyodrębnionych było kilka części, m.in. kompleks baraków mieszczących koszary SS i komendanturę obozu oraz sektor gospodarczy, który obejmował przede wszystkim magazyny i warsztaty, a także stajnię, kuźnię, ślusarnię i szwalnię.
Największą część zajmował obóz więźniarski. Składał się z pięciu pól więźniarskich, na których wybudowano łącznie 108 baraków.
Całość była zabezpieczona podwójną linią drutów kolczastych, przez które przebiegał prąd. Na rogu każdego pola stały wieże strażnicze. Każde pole oprócz baraków mieszkalnych posiadało dwa baraki gospodarcze przeznaczone na kuchnię i umywalnię. Pośrodku każdego pola znajdował się plac apelowy.Więźniowie lokowani byli w barakach stajennych. Do każdego przydzielano 250 – 500 osób. Oddzielne baraki wyznaczone były dla Żydów. Tak duże zagęszczenie i tragiczne warunki bytowe przyczyniały się do występowania licznych chorób, które dosłownie dziesiątkowały więźniów.
Śmiertelność potęgowały głód, wyziębienie i katorżnicza, często bezcelowa praca.
Więźniom, dla których zabrakło pracy, wynajdywano bezsensowne czynności, polegające np. na przenoszeniu – w biegu i przy nieustającym biciu – ziemi lub kamieni z jednego miejsca w inne.Formą bezpośredniej eksterminacji były egzekucje, praktykowane od początku istnienia obozu. Codziennie rozstrzeliwano jeńców, chorych, osłabionych, niezdolnych do pracy.
Największa masowa egzekucja została przeprowadzona w dniu 3 listopada 1943 r. Nadano jej kryptonim „Dożynki” (Erntefest). Była ona końcowym etapem prowadzonej od wiosny 1942 r. „Akcji Reinhardt”. Erntefest była jednodniową akcją, podczas której naziści wymordowali ponad 18 tys. więźniów żydowskich na terenie obozu na Majdanku.Od przełomu września i października 1942 do września 1943 roku na terenie Majdanka pracowały komory gazowe, w których uśmiercano przede wszystkim Żydów. Do tego celu używano tlenku węgla, rzadziej cyklonu B. Szacuje się, że ok. 50% przybyłych transportów żydowskich było od razu gazowanych. Ciała były palone na stosach paleniskowych bądź w piecach krematoryjnych.
Prochy były mieszane z ziemią i odpadami i wykorzystywane jako nawóz. Po likwidacji obozu znaleziono na jego terenie 1300 m³ kompostu zawierającego ludzkie szczątki. Ziemię z prochami więźniów złożono w Mauzoleum.
Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu 1 kwietnia 1944 r. W miarę napływających wiadomości o zbliżaniu się frontu wschodniego hitlerowcy ewakuowali kolejne grupy więźniów. Jeszcze 22 lipca, dwa dni przed wyzwoleniem Lublina, Niemcy wyprowadzili ok. 1000 więźniów, w tym kobiety i dzieci do Auschwitz-Birkenau.
Tragiczna historia lubelskiego obozu koncentracyjnego zakończyła się 23 lipca 1944 r. po wkroczeniu do Lublina Armii Czerwonej.
Już w sierpniu utworzono na terenie obozu Specjalny Obóz NKWD, który funkcjonował najprawdopodobniej do grudnia 1944 r. Przetrzymywani w nim byli członkowie Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej, a także wzięci do niewoli żołnierze niemieccy.
Na terenie Muzeum na Majdanku spędziliśmy dobrze ponad cztery godziny. O wrażeniach nie sposób napisać.
Samo muzeum jest świetnie zorganizowane. Na trasie zwiedzania umieszczono szczegółowe tablice informacyjne. Prezentowane wystawy bogate są w zdjęcia i eksponaty, wszystko opatrzone jest przystępnym komentarzem historycznym i uzupełnione o osobiste reacje świadków, wspomnienia zarówno ofiar jak i ich katów.
Warto poświęcić czas.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Większość informacji pochodzi z internetowych stron
Muzeum Na Majdanku.
Ostatnio edytowano 06.02.2023 14:46 przez
marze_na, łącznie edytowano 1 raz