Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz
napisał(a) marze_na » 14.02.2017 13:47
30.08 - Fortyfikacje Twierdzy ZamośćNa zlecenie Jana Zamoyskiego architekt Bernardo Morando zaprojektował nie tylko układ przestrzenny i zabudowę idealnego miasta, ale również ciąg umocnień i fortyfikacji obronnych.
Fortyfikacje otaczające Zamość wzniesione zostały w latach 1579–1618, a później były wielokrotnie przebudowywane, szczególnie w latach 20tych XIX w.
Twierdza Zamość uzyskała kształt nieregularnego pięcioboku z 7 bastionami połączonymi linią wałów. W murach istniały początkowo 3, a potem 5 bram : Lubelska Stara i Nowa od północy, Lwowska Stara i Nowa od wschodu oraz Szczebrzeska od południa.
Długość murów twierdzy wynosiła ok. 2,5 km. Miasto posiadało także arsenał z dużą ilością broni i prochu.
(źródło:wikipedia)W swojej blisko 300-letniej historii Twierdza Zamość przeszła parę oblężeń, którym w większości zdołała się oprzeć. Nie zdobyły jej ani tatarsko-kozackie wojska Chmielnickiego, ani Szwedzi zalewający potopem Rzeczpospolitą. W 1813 r. miasto przez ponad 8 miesięcy skutecznie broniło się przed Rosjanami, a w 1831 r. twierdza zamojska poddała się jako ostatni punkt oporu w Powstaniu Listopadowym.
Twierdza Zamość została zlikwidowana rozkazem cara Aleksandra II z 21 listopada 1866 roku. Na skutek niedbale przeprowadzonej rozbiórki umocnień wiele ich fragmentów zdołało się zachować.
W 2015 roku zakończono rewitalizację dawnych fortyfikacji Twierdzy Zamość, które polegała na odtworzeniu ich historycznego przebiegu. Ocalałe fragmenty twierdzy zostały wyremontowane, a niektóre budowle całkowicie lub częściowo zrekonstruowano. Utworzono ziemne wały, które zaznaczają przebieg dawnych murów, uwidoczniono dawne zarysy bastionów, Prace te doprowadziły do scalenia rozerwanego pierścienia fortyfikacji i odbudowy całej sylwetki ufortyfikowanego renesansowego Zamościa.
Efekt jest kapitalny
Twierdza Zamość w okresie rewitalizacji
(źródło)I zdjęcie Twierdzy z 2015 roku
Nasz spacer zaczynamy od strony Arsenału i Bramy Szczebrzeskiej.
W budynku Arsenału mieści się
Muzeum Fortyfikacji i Broni. Muzeum nie tylko szczegółowo przedstawia historię Twierdzy Zamość. Zgromadzono tu także eksponaty - broń i wyposażenie żołnierzy - obrazujące rozwój sztuki wojennej od XVI w. do połowy XX w. Na potrzeby muzeum zaadaptowano też daną Prochownię oraz sąsiednie bastiony.
Wraz z rewitalizacją Twierdzy Zamość zyskał piękne tereny rekreacyjne i spacerowe.
(...)
Ostatnio edytowano 14.02.2017 13:54 przez
marze_na, łącznie edytowano 1 raz