Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz
napisał(a) marze_na » 10.02.2017 22:19
29.08 - Zamość - Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza ApostołaZamość prawa miejskie uzyskał w 1580 r., na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W 1589 r. miasto zostało stolicą założonej przez jego właściciela Ordynacji Zamojskiej. Prace nad budową miasta rozpoczęto w roku 1579.
Miasto zaplanowano i zbudowano zgodnie z renesansowymi założeniami miasta idealnego, a jego projekt opracował włoski architekt Bernardo Morando.Zamość to jedyne miejsce na naszej trasie, gdzie już mieliśmy przyjemność gościć. Parę lat temu, w 2009 r., też spędziliśmy tu jedną noc jadąc w Bieszczady.
Tak, wiem, że nie bardzo po drodze , ale tu zdecydowanie warto nadłożyć drogi .
Wtedy czarujące, teraz podobało nam się jeszcze bardziej
. Przede wszystkim zrekonstruowano dawne fortyfikacje Twierdzy Zamość jeszcze bardziej podnosząc turystyczną atrakcyjność miasta.
O samej twierdzy będzie w kolejnych odcinkach, bo dopiero następnego dnia zrobiliśmy sobie spacer wzdłuż całego pierścienia umocnień.
Póki co meldujemy się w hostelu przy ZOO. Miejscówka z widokiem na żyrafy
.
Szału ni ma, ale na jeden nocleg może być. Zaleta jest przynajmniej taka, że do Bramy Szczebrzeskiej prowadzącej na Stare Miasto mamy raptem parę(set) kroków. Przechodzimy przez Bramę Szczebrzeską i stajemy na wprost Katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.
Początkowo była to kolegiata, dopiero w roku 1992, kiedy utworzono diecezję zamojsko-lubaczowską, podniesiono jej rangę do katedry.
Świątynia została wzniesiona w latach 1587-1598 z fundacji założyciela miasta Jana Zamojskiego, jako wotum dziękczynne hetmana za jego liczne sukcesy. Prace przy dekoracji kościoła ukończono w 1630 r.
Kolejni ordynaci składali w kolegiacie przysięgę na wierność Statutowi Ordynacji, w niej też odbywały się ich pogrzeby, a świątynia stała się mauzoleum rodowym Zamoyskich. Odgrywała w Ordynacji Zamojskiej taką samą rolę, co Katedra Wawelska w Rzeczypospolitej.Wchodzimy do środka.
Styl architektoniczny świątyni określono mianem
renesansu lubelskiego.
Z 9 katedralnych kaplic najciekawszą jest, usytuowana na prawo od prezbiterium, kaplica Zamoyskich (Ordynacka). W jej posadzce umieszczono wykonaną z czarnego marmuru płytę nagrobną fundatora Zamościa Jana Zamoyskiego, a obok nagrobek z białego karraryjskiego marmuru, poświęcony XIV ordynatowi Tomaszowi Stanisławowi Zamoyskiemu. Wiszące na ścianie kaplicy pełnowymiarowe portrety przedstawiają siwowłosego Jana Zamoyskiego i jego syna Tomasza.Na przeciwko katedry znajduje się
Infułatka, dom dziekanów zamojskich, do którego prowadzi piękny, bogato rzeźbiony portal. Mieści się tu Muzeum Diecezjalne.
Stojąca obok katedry barokowa dzwonnica udostępniona jest turystom chcącym pooglądać Zamość z wysokości.
My na razie wolimy spojrzeć na Rynek z poziomu 0.
Ostatnio edytowano 13.02.2017 19:51 przez
marze_na, łącznie edytowano 1 raz