Re: Uwaga grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywiliz
napisał(a) marze_na » 15.11.2016 23:41
25.08 - BochniaPakowanie nie trwa długo, bo w ramach treningu przed Sycylią ograniczamy bagaż do minimum
.
Wskakujemy do auta i po paru minutach mkniemy już A4. Pierwszy przystanek na trasie to Bochnia i tamtejsza kopalnia soli.
Zjazd do kopalni dla turystów indywidualnych możliwy jest trzy razy dziennie, o 9.30, 12.00 i 15.30. Bilety na multimedialną trasę turystyczną kosztują w sezonie 45 zł (ulgowy 32). Pełen cennik znajdziecie
tutaj. My zdecydowaliśmy się dokupić jeszcze bilety na podziemną przeprawę łodzią (12 zł).
Ponieważ do zjazdu o 15.30 pozostało trochę czasu postanawiamy wykorzystać go na obejrzenie bocheńskiego Rynku.
Na pierwszy ogień idzie gotycka Bazylika św. Mikołaja (1440-1445).
W wyposażeniu wnętrza dominuje styl barokowy, a może i rokokowy
Neogotycką kaplicę poświęcono św. Kindze. Św. Kinga jest patronką górników solnych. Nie bez powodu, bo to właśnie jej zawdzięcza się odkrycie pokładów soli kamiennej
.
Według legendy, gdy polski książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności, gdyż niosą za sobą pot i łzy ludzkie. Nie chciała też roju służby, bo ta jest znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu – soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej więc najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz (Prajd). Kinga, biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli. Znaleźli ją - jak pisze Ksiądz Piotr Skarga - „w pierwszym bałwanie [bryle] soli, który wykopano, pierścień się on jej znalazł, który ujrzawszy Kunegunda i poznawszy, dziękowała Panu Bogu, który dziwy czyni tym, którzy Go miłują”.
Obok kościoła wznosi się wolnostojąca drewniana dzwonnica z początku XVII wieku.
Następnie zaglądamy na Rynek.
Pośrodku stoi pomnik króla Kazimierza Wielkiego, ufundowany jako dowód wdzięczności mieszkańców za rozwój wydobycia soli, a tym samym rozwój Bochni i jej dostatni byt.
Stojący nieopodal rynku szyb Sutoris był pierwszym szybem górniczym, którym zacząto wydobywać sól. Działa on nieprzerwanie od 1251 roku.
Czas już wracać do kopalni...
CDN