Głównym punktem naszego turystycznego wtorkowego programu były
Mykeny (Mikínes) - miejce akcji licznych tragedii klasycznych, kojarzone zwłaszcza z opisami Homera. Na tyle ważne, że dały nazwę wielkiej przedklasycznej cywilizacji śródziemnomorskiej.
Auto zostawiliśmy na parkingu w pobliżu wejścia do mykeńskiej cytadeli. Parking jest duży i wielkiego tłumu nie było, jednakże znalezienie zacienionego miejsca
łatwe też nie było, bo zajęli je ci, którzy przjechali przed nami. Na szczęście udało się stanąć w jakimś na wpół zacienionym kąciuku pod oleandrem – naszym kefalosom nie groziło ugotowanie
.
Widoczki z parkingu na równinę Argos:
Cytadela zajmuje szczyt skalistego wzgórza (278 m n.p.m.) ponad równiną Argos, około 40 – 45 m nad najbliższą okolicą. Od tyłu chroniona jest przez szczyty Zara i Profitis Ilias oraz głębokie wąwozy Chavos i Kokoretsa. Zajmuje powietrznię ok. 30 tysięcy km2 .
Kupiliśmy bilety (8 euro od osoby – ten sam bilet obowiązuje na cytadelę i grób Agamemnona) i weszliśmy. Sami niestety
nie byliśmy…
Ślady osadnictwa pochodzą z około 3000 roku p.n.e. Rozkwit cywilizacji mykeńskiej to XVII-XII wiek p.n.e., upadek Myken zapoczątkował wielki pożar ok. 1100 r. p.n.e., gdy miasto zostało zdobyte przez Dorów. Ludzie nadal jednak mieszkali w zniszczonym mieście, akropol został zburzony prze zmieszkanców Argos w 468 r. p.n.e. W ostateczne zapomnienie miasto popadło I wieku…
Założycielem Myken miał być pogromca Meduzy - Perseusz, który z pomocą Cyklopów zbudował potężne mury miasta… Nazwał je Mykenami prawdopodobnie z tego powodu, że spod grzyba, który wyrwał wraz z korzeniami, wytrysnęło źródło, a grzyb to z greckiego ”mykes”. Perseusz zginął z z rąk braci – Atreusza i Tiestesa. Od tego momentu nad rodem Atrydów zawisła klątwa bogów, która stała się przyczyną kolejnych zbrodni … Atreusz, mszcząc się za uwiedzenie żony przez swego brata Tiestesa, kazał zamordować jego synów i podać mięso ich ojcu podczas uczty. Tiestes miał później syna Ajgistosa (spłodzonego ze swą własną córką Polepią), który z zemsty zabił wuja. Atreusz pozostawił dwóch synów: Agamemnona i Menelaosa. Pierwszy przegnał Tysetesa i Ajgistosa , został włacą Myken i pojał za żonę Klitajmestrę (siostrę pieknej Heleny). Drugi jako król Sparty ożenił się z Heleną, potem porwaną przez Parysa, co zapoczątkowało wojnę trojańską w połowie XII w. p.n.e. i zniszczenie Troi. Wodzem Achajów w tej wyprawie był Agamemnon, który dla zapewnienia sobie pomyślności w wyprawie, złożył bogom w ofierze swą córkę Ifigenię.
Pod nieobecność Agamemnona, Klitajmestra wdała się w romans z Ajgistosem. Gdy mąż wrócił spod Troi, wraz z kochankiem uknuła jego zabójstwo. Wersji tego zdarzenia jest kilka. Jedna z ich mówi o tym, że Agamemnon został zabity podczas powitalnej wieczerzy. Według innych opowieści, Agamemnona zabito w wannie, podczas kąpieli. Żeby nie mógł się bronić, Klitajmestra zarzuciła na niego własnoręcznie utką sieć. Ajgistos zadał mu ciosy mieczem, a Klitajmestra odrąbała głowę toporem. Zamordowali także wieszczkę Kasandrę, córkę Priama, którą Agamemnon przywiózł do Myken z Troi.
Za zbrodnię pomścił Agamemnona jego syn Orestes (namówiony do tego czynu przez swą siostrę Elektrę), mordując matkę i jej kochanka. Bogowie wybaczyli mu jednak ten czyn, wówczas wygasła klatwa… Orestes do konca swych dni panował w Mykenach, a Elekrę wydał za mąż za swego przyjaciela.