Przed 14-tą uznaliśmy, że plaży mamy dość i zamiast
smażyć się nad wodą…
upieczemy się w ruinach Archaia
Olympiá.Złomy zmierzające na „oblężenie” Olimpii:
My dotarliśmy tam około 14:20…
Przejechaliśmy (dzień 5) 55 km – razem z krążeniem po olimpijskich kempingach (naszym i złombolowym).
Zanim pokażę więcej zdjęć ze złombolowej mety, pospacerujemy po wykopaliskach – miejscu narodzin igrzysk olimpijskich.
Bilety wstępu tanie niestety
nie są: same wykopaliska 6 euro, łącznie z muzeum – 9 euro. Zdecydowaliśmy się na zobaczenie obu miejsc…
Na początek spacer po ruinach. Trochę się obawiałam skwaru, jaki mógłby nas tutaj dopaść. Okazało się jednak, że starożytna Olimpia położona jest na terenie z dużą ilością drzew i krzaczków
, pod które można było się co rusz schronić, oglądając kolejne miejsca rozmieszczone na sporym obszarze pod niskim wzgórzem Kronion w sercu płaskiej doliny, gdzie spotykają się rzeki Alfios i Kladios.
Początki Olimpii sięgają ko ńca drugiego tysiąclecia p.n.e., chociaz teren był zasiedlony od 2800 p.n.e., czyli około tysiąc lat wcześniej. ..
Jeśli wierzyć mitologii, igrzyska zainaugurowali sami bogowie. Zeus pokonał Kronosa w zapasach, Apollo odniósł zwycięstwo nad Aresem w zawodach pięściarskich, a nad Hermesem w biegach.
Inna legenda przypisuje początek igrzysk Heraklesowi, który po wyczyszczeniu stajni Augiasza zorganizował pierwsze zawody i osobiście wręczył zwycięzcy gałązkę oliwną.
W opowieściach Pauzaniasza natomiast jest wzmianka o tym, że władca Elidy Ifitos udał się do wyroczni w Delfach po radę, jak uratować Grecję przed bratobójczymi wojnami. Wyrocznia zaleciła igrzyska, na czas których (oraz przygotowań do nich) następował święty rozejm…
Pierwsze igrzyska olimpijskie rozegrały się w 776 p.n.e. Na igrzyska przybywała do sanktuarium cała Hellada, chociaż nigdy nie było tu wyroczni…
Olimpia kwitła do czasów macedońskich władców Filipa II i Aleksandra Wielkiego, potem znaczenie igrzysk zaczęło stopniowo maleć.
W 85 p.n.e. rzymski wódz Sulla splądrował sanktuarium i uczcił zwycięstwo organizując 175 Olimpiadę … w Rzymie. Za panowania Augusta nastąpiło odrodzenie igrzysk, ale Neron wypaczył ich sens… Kolejny okres chwały igrzysk miał miejsce w II wieku za cesarza Hadriana i Herodesa Attykusa, ale już w kolejnym wieku znów nastąpił spadek ich znaczenia.
W 393 roku bizantyjski cesarz Teodozjusz I zakazał kultów pogańskich i organizacji igrzysk, a w 426 r. Teodozjusz II rozkazał podpalić świątynię Zeusa.
Zniszczeń dopełniło trzęsienie ziemi w VI wieku, osuwanie się terenu oraz wylewy rzeki Alfios, powodujące pokrycie całego sanktuarium grubą warstwą mułu.
„Odkrycie” starożytnej Olimpii miało miejsce w XVIII wieku, jednakże systematyczne odkrywanie sanktuarium rozpoczęli niemieccy archeolodzy w latach 1875-85 i 1936-41.