Re: Ucieczka od smogu czyli marcowa Ustka
napisał(a) krakusowa » 24.04.2017 18:01
Ural napisał(a):Pięknie spędziliście pobyt w Ustce. Cisza, spokój szkoda tylko, że nie byliście w cieplejszym maju lub czerwcu. Pozdrawiam Marynarzy z Krakowa serdecznie.
Witaj Stefanie
Pozdrawiamy Cię z Krakowa
Ten czas - zimowy - wybraliśmy specjalnie. Wtedy podobno w powietrzu jest najwięcej jodu
A po naszym krakowskim smogowym "powietrzu" była potrzeba odtrucia
W maju i czerwcu zaplanowane są inne kierunki
romuald22 napisał(a):piekara114 napisał(a):W Ustce chyba sztormy odkryły jakieś bunkry?
Ej Piekara, Piekara...
Dziś będzie o bunkrach, usteckich bunkrach
Ale nim tam dojdziemy, musimy pokonać kilka kilometrów.
Po drodze mijamy neogotycki kościół, który do II wojny światowej był kościołem protestanckim
Potem przechodzimy obok dworca PKP
Początki komunikacji publicznej między Ustką i Słupskiem sięgają lat 40-tych XIX wieku. Wtedy między tymi miejscowościami zaczęły regularnie kursować dyliżanse. Kolej zbudowano dopiero w 1878 roku, bo wcześniej niemieccy stratedzy bali się, że w przypadku wojny mogłyby ją ostrzeliwać z morza wrogie okręty. W 1878 roku powstał w tym miejscu także pierwszy dworzec. Przed budową wykopano nowe koryto dla Słupi, bo pierwotnie płynęła ona z drugiej strony budynku i oddzielałaby go od wsi.
Obecny kształt dworzec zawdzięcza przebudowie z lat 1909-1911, kiedy to zbudowano bezpośrednią linię kolejową z Ustki do Sławna i przeprowadzono nad nią wiadukt drogowy. Przed I wojną światową, w latach świetności kolei, na dworcu w Ustce przeładowywano blisko ćwierć miliona ton ładunków i odprawiano po 50 tys. pasażerów rocznie. znalezione w necie
Remontowanym mostem przechodzimy przez Słupie
Rzeka wypływa z torfowisk położonych na wysokości około 200 m n.p.m. koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim. Uchodzi do Bałtyku w Ustce.
Słupia przepływa przez kilka jezior. Szerokość koryta: od 7 m w górnej części rzeki do 40 przy ujściu.
Od północy zlewnia Słupi graniczy ze zlewnią Bałtyku, od zachodu ze zlewnią rzeki Wieprzy, od południa ze zlewnią Brdy, od wschodu ze zlewniami rzek Łeba i Łupawa.
Ujściowy odcinek rzeki Słupi pełni funkcję akwatorium portu morskiego w Ustce.
Na rzece zbudowano na początku XX wieku 4 elektrownie wodne: Gałąźnia Mała, "Strzegomino" w Strzegominie, Krzynia, Struga. Zabudowa hydrotechniczna, (przede wszystkim budowa elektrowni Gałąźnia Mała) spowodowała skrócenie biegu rzeki. Powstały również dwa jeziora retencyjne Konradowo i Krzynia.
Od Jeziora Gowidlińskiego do ujścia prowadzi 125 km turystyczny szlak kajakowy, 62-kilometrowy odcinek od Sulęczyna do Gałąźni Małej widnieje w wykazie górskich szlaków kajakowych z najsłynniejszym na Pomorzu odcinkiem Rynną Sulęczyńską. Do uprawiania turystyki kajakowej poza głównym szlakiem, można jeszcze spłynąć Bytową, Kamienicą oraz Skotawą. W 2006 roku na całym szlaku zostały postawione pamiątkowe kamienie pamięci papieża Jana Pawła II, który w 1964 roku odbył spływ Słupią.wg wikipedii