Mameluków od dzieciństwa wychowywano na żołnierzy - w poszanowaniu dyscypliny i posłuszeństwa dowódzcy. Dosyć szybko arabskie armie zostały zdominowane przez mameluków, a w Egipcie szyiccy Fatymidzi oparli się na nich prawie zupełnie, wzbogacając paletę narodowości o nubijczyków i berberów.
Ostatniego fatymidzkiego kalifa Egiptu zdetronizował w 1171r Salah ad-Din - znany u nas jako Saladyn - zakładając dynastię Ajjubidów. Prawie 80 lat później doszło do przewrotu, w trakcie którego mamelucy poczuli i wykorzystali swoją siłę.
Po śmierci sułtana As-Saliha, wdowa Szadżar ad-Durr ściągnęła natychmiast z Al-Dżaziry ich syna Turanszacha. Ten jednak szybko naraził się wszystkim i na wezwanie matki mamelucy zasiekli go szablami. Upojeni triumfem spiskowcy wynieśli do rangi regenta swojego dowódzcę Izz ad-Dina Ajbaka, który poślubił sułtankę wdowę.
Kilka lat później doszło do rozdźwięku między małżonkami i Szadżar kazała zabić męża. Po kilkunastu dniach zapłaciła za to własną śmiercią, a mamelucy wynieśli na tron piętnastoletniego syna Ajbaka, który jednak szybko został usunięty przez druha jego ojca - Sajf ad-Dina Qutuza, który sam ogłosił się sułtanem.
Ale i on nie panował długo. Wracając po bitwie, zakończonej zwycięstwem nad Mongołami, został z pomocą spiskowców zabity przez Bajbarsa - jednego z wodzów swojej armii, który miał nadzieję na uzyskanie namiestnictwa Aleppa, ale spotkał się z opryskliwą odmową sułtana Qutuza.
Gdy wieść dotarła do namiotu sułtańskiego, szef świty zapytał o sprawcę zabójstwa. Bajbars przyznał się do czynu i natychmiast został posadzony na tronie, a szef świty pierwszy złożył mu przysięgę wierności.
Sułtan Bajbars ugruntował potęgę mameluckiego Egipu, odbijając wkrótce frankijskim krzyżowcom księstwo Antiochii (obecnie Antakya w Turcji) po ich panowaniu tam przez 171 lat.
Jako że Mongołowie rozgromili wschodnie państwa islamskie, po czym wycofali się, nie atakując już Egiptu, państwo mameluków stało się najważniejszym graczem w tym regionie. Na ich północnych granicach istniały seldżuckie księstwa, z którymi toczyli czasami niezbyt zapalczywe wojny. W ramach jednej z takich kampanii, po przekroczeniu granic Al-Dżaziry, postawili zamek w Kahcie.
Mamelucy dopiero dwa i pół wieku później ulegli rosnącemu w siłę Imperium Osmańskiemu.
Na koniec jeszcze jedna ciekwostka. Poznajmy pełne personalia sułtana Bajbarsa:
Al-Malik az-Zahir Rukn ad-Din Bajbars al-Bunduqdari
al-malik - król
az-zahir - zwycięski
rukn ad-din - filar wiary
al-bunduqdari - należący do kusznika
Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl